Emil Zátopek
Běžecká literatura
Kterak Emil Zátopek pověsil tretry na hřebík
Československá olympijská výprava dorazila z Melbourne do Prahy až v lednu 1957. Po harcování přes půl světa se Emil vrátil o osm kilo těžší a pevně rozhodnut ukončit svou závodní kariéru. Doma ho čekal španělsky psaný dopis s pozváním na konec ledna na přespolní běh v San Sebastian. Nabízí se mu tím možnost rozloučit se v jiném duchu, než na maratonu v Austrálii. Váhá, zda přijmout.
Dav Schovánek, 9. 4. 2014, 15913×
Běžecká literatura
Emil Zátopek na cestě domů z Melbourne, část druhá. Svatba jakou Praha nezažila
Konečně po jedenadvaceti dnech plavby stojí na pevné zemi. Vánoce oslavili uprostřed Pacifiku na sovětské lodi Gruzia, kterou si s ohledem na panující podmínky překřtili na „Hrůzii“. Nyní je čeká Silvestr ve vlaku.
Dav Schovánek, 29. 3. 2014, 16378×
Běžecká literatura
Emil Zátopek na cestě domů z Melbourne – část první. Plavba lodi „Hrůzia“
Sportovní funkcionáři prostě nemohou připustit sebemenší riziko ohrožení zdraví a života československé sportovní elity. Velké štěstí, že závada na francouzském letadle se projevila ještě před startem, imperialistických revanšistům nevyšel jejich pokus o hromadný atentát a naše výprava je zachráněna. Cestovat dále tímto letadlem by znamenalo jistou smrt. Marné je přesvědčování zástupců letecké společnosti, že vše je již v pořádku a oni mohou bez obav pokračovat.
Dav Schovánek, 19. 3. 2014, 16064×
Běžecká literatura
Emil Zátopek a jeho druhý olympijský maratón
1. prosince 1956, Melbourne, 15:15 místního času.
Dav Schovánek, 13. 3. 2014, 25528×
Běžecká literatura
Emil Zátopek na startu svého druhého maratonu
Emilovi už začíná být pobyt v Melbourne dlouhý. On, který má neustálou potřebu nějaké aktivity, se najednou cítí vykolejený. Je pod neustálým tlakem médií, na desítku ho nepustili a trénovat věčně také nemůže. Čas sice hraje pro něj a dobrý každý den navíc, který uplyne od operace třísel, ale kdo to má vydržet. Nějak ale čas vyplnit musí.
Dav Schovánek, 5. 3. 2014, 11300×
Běžecká literatura
Desítka v Melbourne bez účasti Emila Zátopka
V roce 1956 není sport pouze sportem, není to nějaké nezávazné soutěžení, nezávodí se jen tak pro radost. Sport je jakousi výkladní skříní toho kterého způsobu života a případný neúspěch není neúspěchem jedince, ale vrhá stín na celé politické uskupení. Profesionální sportovci existují pouze v táboře kapitalismu, jsou obětí vykořisťování, proradný buržuj využívá jejich popularitu k propagování vlastních idejí a parazituje na výsledcích jejich sportovních úspěchů.
Dav Schovánek, 26. 2. 2014, 12031×
Běžecká literatura
Emil Zátopek. Československá účast v Melbourne 1956
22. listopadu, první den olympijských her. Na večer je nachystaný běh na deset kilometrů. Emilovi se podařilo po vleklých zraněních na poslední chvíli snížit tréninkové manko. Běhal všude, kde to jen šlo a často i tam, kde to nešlo. Během dlouhé cesty se snažil vyšetřit každou volnou chvilku, běhal při mezipřistáních na letištní ploše, zatímco ostatní odpočívali, on vyrážel k večerním tréninkům, pokoušel se běhat i na palubě letadla. Nenechal se odradit chladným australským počasím, foukalo od jihu, od Antarktidy. Běhal v dešti, v zimě, riskoval obnovení zranění. Stačil během dne promočit několikery tepláky, které pak nebylo kde usušit. Ucítil formu a vydal se za ní jak pes po čerstvé stopě.
Dav Schovánek, 19. 2. 2014, 13803×
Běžecká literatura
Emil Zátopek na cestě do Melbourne
V listopadu se atletická sezona už většinou chýlí ke konci, jinak tomu je ovšem v olympijském roce 1956. Hry se konají na jižní polokouli, v Melbourne touto dobou vrcholí jaro a nastává pro sportovce nejpříznivější klimatické období, aspoň podle statistik.
Dav Schovánek, 5. 2. 2014, 14037×
Běžecká literatura
Emil Zátopek před olympijskými hrami v Melbourne. Rozhodnou o účasti či neúčasti na nich Emilova třísla nebo něco jiného
Koncem července se Emil Zátopek na naléhání lékařů podrobil operaci tříselné kýly. „Když to půjde dobře, budeš moci už druhý týden po operaci lehce cupitat!“, slibovali mu. Skeptici a škarohlídové, kterých je hned všude plno, ale prorokují konec jeho sportovní kariéry. Ostatně v tomto případě jim statistika dává za pravdu, část běžců s diagnózou „měkkého třísla" opravdu končí. I tomu šťastnějšímu zbytku trvá dlouho, než se opět dostane do formy.
Dav Schovánek, 30. 1. 2014, 12719×
Běžecká literatura
Olympijský rok 1956. Má se Emil Zátopek ještě vůbec snažit obhájit svá olympijská vítězství
Zátopkovi se sotva vrátili z Indie, Emil se ani nestačil zadaptovat na místní podmínky a už je tu jaro. Mezinárodní běžeckou sezónu Zátopek v posledních letech už tradičně zahajuje na L´Humanité. Letos počasí přeje běžcům i divákům, slunko jich přiláká několik tisíc, trať je lemována nepřetržitým špalírem fanoušků. Nejlepší přehled mají pařížští kluci obléhající lóže v korunách stromů. Čeká se opakování loňského souboje Kovács – Kuc – Chromnik – Zátopek, jenže poměr sil se po roce změnil.
Dav Schovánek, 22. 1. 2014, 14516×
Běžecká literatura
Nenatrénuješ, rovná se, nic nezaběhneš. To platí stejně pro hobíka jako pro Emila
„Tak vám všem v Československu přejeme všechno nejlepší v novém roce... Tady v Indii bychom si na Nový rok museli ještě pořádně počkat. Domorodci jej slaví totiž až v červnu...“
Z dopisu Dany Zátopkové 1. ledna 1956 z Trivandrum, metropole státu Travancore-Cohin
Dav Schovánek, 15. 1. 2014, 11690×
Běžecká literatura
Poslední rekord
Emilovi už to zdaleka neběhá tak jako dříve. Jistě, patří stále do světové špičky, ale ty tam jsou doby jeho jednoznačné nadvlády. Pominuly časy, kdy se pořadatelé občas až mrzeli nad jeho účastí, závody ztrácely na atraktivitě, mohlo se tak leda spekulovat, kdo doběhne na druhém místě, prvenství už bylo předem dané. Nyní se na jednacím pořádku špiček národní tělovýchovy stává Emil Zátopek jedním z hlavních projednávaných bodů: „Co s ním?" Dá se předpokládat, že půjde výkonnostně už jen dolů.
Dav Schovánek, 8. 1. 2014, 13196×
Běžecká literatura
Jaro v Paříži
Zátopkovo jaro bývá v posledních letech spojeno s během listu L´Humanité konaném pravidelně v březnu v Paříži. Emil má rád Francouze a i oni si vytvořili vztah k fenomenálnímu českému závodníkovi, kterého překřtili na „supící lokomotivu“. Už si zvykli a odpouštějí mu jeho věčné politické agitace. Snad proto, že levicový projev k Emilovi neodmyslitelně patří, vychází z jeho srdce a ne z nějaké abstraktní doktríny. A upřímnost dokážou lidé ocenit, ať už vyhází z jakékoli strany politického spektra. Až nás Emil koncem roku 2000 opustí, budou to tehdejší fotbaloví mistři světa a Evropy v čele se Zinedinem Zidanem, kteří před utkáním na Stade de France vzdají minutou ticha hold běžci, který se právě ve Francii těšil a dosud těší větší oblibě a popularitě, než ve své rodné zemi.
Dav Schovánek, 2. 1. 2014, 13286×
Běžecká literatura
Rok 1955
Rok 1955, deset let po skončení druhé světové války. Báťuška Stalin a jeho československý patolízal Klement Gottwald jsou už dva roky po smrti. Dochází k jistému uvolnění politických poměrů u nás. Kdo si dříve dovolil vyjádřit jen pochybnost o správnosti konání komunistické strany, neřkuli o její vedoucí funkci, zmizel na dlouhá léta z povrchu zemského.
Dav Schovánek, 18. 12. 2013, 16727×
Běžecká literatura
Čtyři desetiny pod vrcholem
Mistrovství Evropy v Bernu pokračuje, jsou vidět i reprezentanti Československa. V životní formě přijel a neuvěřitelný výkon podal Josef Doležal, ostatně asi nejlepší chodec, kterého kdy naše republika měla. Hned v prvním dnu mistrovství zvítězil na desítce za 45:01,08, o dvacet čtyři hodin později přidal stříbro na padesát kilometrů v čase 4:25,07. Skobla zvítězil ve vrhu koulí a další dvě zlaté přidali manželé Zátopkovi.
Dav Schovánek, 4. 12. 2013, 13530×
Běžecká literatura
Jak Dana předběhla Emila
Dyzentérie – nejnakažlivější bakteriální střevní infekce. Původcem je některá bakterie z rodu Shigella. Prvotními příznaky jsou horečky a průjem, bakterie pronikají do buněk tlustého střeva a vyvolávají kolitidu s možností vzniku vředů. Klinicky se projevuje bolestivým a častým nutkáním na stolici, která je zpočátku vodnatá, ale později odchází jen malé množství stolice s hlenem a krví.
Dav Schovánek, 27. 11. 2013, 13482×
Běžecká literatura
První prohra na desítce
Domů z Bruselu se Emil vrátil jako čerstvý držitel dvou světových rekordů. Ovládl všechny tratě od pěti do třiceti kilometrů. Stojí na pomyslném vrcholu, měl by být spokojený. Jeho vlastní tréninkový systém, od kterého jej všichni odrazovali, o kterém prohlašovali, že ho zničí, se ukázal jako správný i z dlouhodobého hlediska. Měl by cítit zadostiučinění. I přes pesimistické prognózy sportovních odborníků si dokázal udržet rychlost i na pětikilometrové trati.
Dav Schovánek, 20. 11. 2013, 13888×
Běžecká literatura
Jediná poklona nad všechny medaile
Emila pořád ještě bolí nohy z tvrdé dráhy na stadionu Colombes. V pondělí po závodě venku leje, tak dopoledne lehce vyklusává po chodbách v hotelu, asi z něj nemají velkou radost. Atletický svět jeho výkon náležitě ocení, přijímá gratulace, pošťáci s telegramy si u něj podávají dveře.
Dav Schovánek, 13. 11. 2013, 12255×
Běžecká literatura
Dva rekordy přes překážky
Jarní start české výpravy na závodech v Paříži s sebou přinesl další pozvání od francouzské sportovní federace, tentokrát na květen. Emil vstoupil do této sezóny jako dobře namazaný stroj, štěstí se ho stále drží, zranění se mu vyhýbají, přestože občas běhává i skoro padesát kilometrů v jednom tréninku.
Dav Schovánek, 6. 11. 2013, 14356×
Běžecká literatura
Nejistota na politické scéně, ovšem Emil Zátopek zůstává stále milý a dobrý
Zima 1954, prezidentem je Ladislav Zápotocký a předsedou vlády Viliam Široký. Mocenský boj po Stalinově smrti v Sovětském Svazu vyvolal nejistotu i na československé politické scéně.
Dav Schovánek, 31. 10. 2013, 13689×
Běžecká literatura
První vítězství roku 1954
Běh svatého Silvestra konaný v brazilském Sao Paulu každoročně startuje těsně před půlnocí posledního dne v roce, takže vítěz dobíhá už na Nový rok a stává se tak prvním tabulkovým vítězem pro tento rok. Když časopis Gazeta Esportiva na počátku dvacátých let uspořádal první ročník, účastnilo se necelých šedesát běžců.
Dav Schovánek, 23. 10. 2013, 14233×
Běžecká literatura
Intermezzo
Závodní sezóna roku 1953 se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Rok po skončení olympiády klesla jeho popularita na snesitelnou míru. Emil má pocit, jako by stál na rozcestí, přemýšlí, co dál. Jistě, s letošními výsledky může být spokojený, ale zároveň ví, že jeho dosavadní výkony už na světovou špičku dlouho stačit nebudou. Objevují se mladí vytrvalci, kteří mu už brzo ukážou paty. Je vcelku pyšný na svých 14:03 na pětku, jenže v tabukách roku je to až pátý nejlepší světový výkon. Před ním jsou Kovács, Kuc a Pirie, kraluje Anufrijev s neuvěřitelným časem 13:58,6. Jistě, drží „svěťák“ na deset tisíc metrů, ale příliš času mu nedává. Není to ani tak dlouho, kdy desítku pod třicet zvládli dva, tři běžci. V minulém roce již už bylo devět.
Dav Schovánek, 16. 10. 2013, 12526×
Běžecká literatura
Kolik stojí jedna vteřina?
Skončil festival v Bukurešti a Zátopkovi jsou odesláni na prominentní dovolenou do Varny. Nikdo si to nezaslouží více. Bulharsko není v té době ještě zdaleka tak populární destinací, dny jeho největší slávy přijdou až v sedmdesátých letech, kdy na bulharské pláže léto co léto zamíří většina tehdejší československé populace. Teď je tu ale relativně klid. Emil si v teple prohřívá nastydlé kyčle a zanedbaný ischias, Dana rehabilituje, potřebuje doléčit zlomeninu pravé nohy, kterou jí způsobil vlastní manžel. Tak dlouho ji házel do rybníka, až špatně dopadla a zlomila si nohu nad kotníkem, což je pro změnu Emilova verze.
Dav Schovánek, 9. 10. 2013, 13990×
Běžecká literatura
Předem prohraný závod
Nejdříve se o tom spekuluje jen v zasvěcených kruzích, nic pro uši veřejnosti. Šeptanda se ale šíří tempem lesního požáru, takže za chvíli si to tajemství cvrlikají i vrabci na střeše: „Emil neběhá!" V listopadu, v prosinci a ještě v lednu 1953 netrénuje. Blíží se kvalifikace na přespolní běh L´Humanité, Zátopek je pozván. Začátkem února vybíhá od nuly, po týdnu pozvolného tréninku vystupňuje dávky do maxima. 22. února přes bolesti v kloubech zvítězí v kvalifikačním běhu.
Dav Schovánek, 2. 10. 2013, 15058×
Běžecká literatura
Osminásobným světovým rekordmanem
Od návratu z olympiády už uplynul nějaký čas, nehty zčernalé po maratonu stihly odpadnout a Emil by se už rád vrátil ke svému starému způsobu života. Nedaří se mu to. Po mnoho dalších let bude muset svůj život dělit na část před Helsinkami a po nich. Londýn do jeho života nepřinesl zdaleka tolik změn. I kdyby se rozkrájel na deset malých Zátopků, ani jeden z nich by nestíhal. Besedy v továrnách, na pracovištích i ve sportovních oddílech, všude ho chtějí. Pozvánky se kupí a on nedokáže odmítat, kalendář má přeplněný.
Dav Schovánek, 25. 9. 2013, 11789×
Běžecká literatura
Návrat do Prahy
Tvé jméno rodnou naši zemi
po celém světě rozkřídlilo,
abychom šťastni byli s těmi,
kde v míru nás všech roste dílo.
František Branislav, báseň na oslavu vítězství Emila Zátopka
Dav Schovánek, 18. 9. 2013, 14236×
Běžecká literatura
Näkemiin Satu-Peka! Nejslavnější den Emila Zátopka
Délka maratonské trati nebyla dlouho standardizována a měnila se v závislosti na trase. Přestože vzdálenost z historického bojiště u Marathonu do Athén měřila kolem 38 km, vytyčili pořadatelé první novodobé olympiády v Athénách trať dlouhou asi 39 kilometrů. Ono magické číslo 42 195 metrů, 26,2 míle, neboli 45 760 yardů, se zrodilo až roku 1908 v Londýně a vzniklo z pouhého rozmaru tehdejších královských veličenstev.
Dav Schovánek, 11. 9. 2013, 18696×
Běžecká literatura
Olympijské intermezzo
Přestože je olympiáda v Helsinkách spojována hlavně se jmény Dany a Emila Zátopkových, nebyli to jen oni, kteří dovezli domů medaile. ČSOV vyslal na hry 106 sportovců, z toho 15 žen. Čevona s Jungwirthem zklamali, neprobojovali se do finále na 1500 metrů, neuspěli ani basketbalisté, Modrachová skončila pátá ve skoku vysokém, zato česká sprinterská štafeta běžela ve finále. Nezklamali zápasníci Růžička a Atanasov, zlatem překvapil v boxu Ján Zachara, vyznamenali se ale hlavně vodáci. Josef Holeček zvítězil v singl kanoi na jeden kilometr a vyhrála i naše čtyřka s kormidelníkem. Samostatnou kapitolou bylo bronzové vystoupení kanoisty Alfréda Jindry, které skvěle popsal ve své povídce Ota Pavel a kterou bych si dovolil všem uložit jako povinnou četbu:-).
Dav Schovánek, 4. 9. 2013, 14128×
Běžecká literatura
Závod století
Závod na deset kilometrů všichni považovali za předem rozhodnutý a zlatou medailí jako by Emil jen potvrdil, co se od něj očekávalo. Nikoho nezajímalo, kolik ho vítězství stálo úsilí a nervů. Vyhranou desítku prostě jen statistici zapsali do nepřetržité řady jeho třiceti sedmi vítězství na této trati. Běh na pět kilometrů, to už je úplně jiná káva. Favorit tady není jistý a na Emila by si vsadil jen málokdo.
Dav Schovánek, 28. 8. 2013, 17328×
Běžecká literatura
Desítka se stínem v patách
Olympijské hry 1952, historie je později označí za poslední nekomerční a tím i „opravdové" hry. Však jsou na ně Finové dosud patřičně hrdí. Olympiáda jim byla přislíbena již v roce 1940, ale dějiny tomu chtěly jinak, Finsko si muselo počkat. Nyní jsou Helsinky připraveny přijmout téměř pět tisíc sportovců z 69 zemí. Byly pozvány i poražené země z druhé světové války a Izrael. Reprezentanti východního bloku byli izolováni od ostatních, byla postavena zvláštní olympijská vesnice.
Dav Schovánek, 21. 8. 2013, 14502×
Běžecká literatura
Emil Zátopek hraje vabank – v Helsinkách poběžím, jen když bude nominován i Stanislav Jungwirth
Byly závody, ve kterých Emil vítězil lehce s obrovským náskokem a oslavné zprávy v tisku překypovaly superlativy. Jindy se zase nadřel jak vůl, vydal ze sebe vše a někdy ještě víc, v novinách se pak dočetl, že svým výkonem pouze potvrdil papírové předpoklady. Mistrovství republiky v přespolním běhu v Prešově v dubnu 1952 patřilo jednoznačně do té druhé kategorie. Vlastně běžel přes zákaz lékařů.
Dav Schovánek, 7. 8. 2013, 18218×
Běžecká literatura
Helsinky za dveřmi
Začátek padesátých let je pro obyvatele československé socialistické republiky dobou přinejmenším neveselou. Zemí vládne strach, kdokoli může být obviněn a uvězněn na základě anonymního udání. Lidé mizí při nočních raziích, nikdo nemá odvahu ptát se, kam a koho odvážejí černé uzavřené vozy.
Dav Schovánek, 31. 7. 2013, 14663×
Běžecká literatura
Dva jednou ranou
Čevona předběhl Zátopka! Řečeno slovy majora Halušky: „Keby toto videl súdruh minister Čepička, boli by sme všetci v rici!" Každá Emilova prohra byla už v té době senzací a soustem pro novináře, takže soudruh armádní generál a ministr obrany Alexej Čepička pochopitelně nezůstal neinformován. Nebyl by mužem na svém místě, kdyby nechápal politický dopad Zátopkových vítězství. Díky jeho osobní intervenci přechází Emil Zátopek pod Armádní tělovýchovný klub (předchůdce Dukly) a jeho kancelářskou práci na ministerstvu přebírá jiný, méně sportovně nadaný soudruh.
Dav Schovánek, 17. 7. 2013, 15300×
Běžecká literatura
Běhání ničím nenahradíš
Podzim roku padesátého, atletická sezona se blíží ke svému konci a Emil může rekapitulovat. Od jara absolvoval třicet dva závodů a neprohrál ani v jediném. Skoro už to začíná být nuda, doma s ním nikdo nechce závodit. Kraluje nejen na dlouhých tratích, ale dokázal zatopit i Jungwirtovi.
Dav Schovánek, 10. 7. 2013, 15024×
Běžecká literatura
Blíží se olympiáda, kolik plánujete medailí?
Prý jste nesnášenlivý, podivínský a nerad dáváte rozhovory?
Byl jsem takový, ale naučil jsem se to potlačit. Má nechuť měla svůj důvod, nechtěl jsem se nechat rozptylovat a odvádět od tréninku. Klukům na internátu jsem se zdál divný, nesnášel jsem, když mě někdo pozval na návštěvu, nebavily mne stejné věci jako ostatní, nechodil jsem do kina ani na tancovačky. Nejšťastnější jsem byl sám v lese. Z venkova jsem přišel do Zlína k Baťovi, tam se žádná velká upřímnost nenosila. Až když jsem něco dokázal, začali se ke mně lidé chovat mile, ale jen proto, že jim z toho koukal nějaký prospěch. Jeden mě chtěl zlanařit pro svůj klub, další abych mu zařídil možnost vycestovat za hranice, třetí na mě chtěl vydyndat nějakou cenu.
Dav Schovánek, 26. 6. 2013, 12066×
Běžecká literatura
„Fenomenální Emil Zátopek!" psaly všechny belgické noviny po jeho triumfu na atletickém ME v Bruselu
Rok 1950 je rokem konání mistrovství Evropy v atletice v Bruselu. Inspirováni londýnskou olympiádou, vydali Belgičané plakát zobrazující domácího favorita Reiffa, kterak osamocen trhá cílovou pásku, běžec s tváří podobnou Zátopkovi dobíhá vyčerpaný v závěsu za ním. Emil by to rád viděl opačně. Po návratu z Finska se držel svého osvědčeného tréninkového modelu 5x200, 40x400 a 5x200 metrů. Navíc si ještě do Belgie chystal novou tajnou zbraň. Vybrušoval ji na každých i bezvýznamných závodech, bez ohledu na kvalitu soupeřů a vlastní náskok, napálil vždy poslední kolo. Divákům se čtyřstovkový finiš líbil, vždy zvedl tribuny ze sedadel, ale že tu jde o něco podstatnějšího, to se Emil zatím snažil tajit.
Dav Schovánek, 21. 6. 2013, 16148×
Běžecká literatura
Mí Finové mi rozumějí
Stát dosud využíval Emila k režimní propagaci především jako sportovce. Honili ho z jedněch závodů na druhé, startoval kdy a kde se to hodilo především z politického hlediska, nikdo nebral ohled na jeho únavu, zdravotní stav, nebo dokonce osobní zájmy. O nějaké časování formy nemohlo být ani řeči.
Dav Schovánek, 12. 6. 2013, 14587×
Běžecká literatura
Šťastné jaro 1950
Pomalu končí atletická sezona 1949. Někdy touto dobou pravděpodobně Emilův život nabírá nový směr. Dosud se pokoušel za obrovského vypětí skloubit život sportovce s prací v armádě. Svou práci na rotě bral velmi vážně, odpovědně se pokoušel dohánět resty způsobené častou nepřítomností. S tím je nyní konec. Jeho životem se propříště stane výhradně sport.
Dav Schovánek, 5. 6. 2013, 14310×
Běžecká literatura
Světový rekord na 10 000 metrů drží opět časem 29:21,2 min Emil Zátopek
Hektické uvítání, třebaže dobře myšlené, soustředění příliš nenapomáhá. Jak to jen jde, snaží se Emil vymanit z davů. Hoří nedočkavostí, zda se vítkovičtí drželi jeho pokynů a připravili dráhu způsobilou ke zdolání světového rekordu.
Dav Schovánek, 29. 5. 2013, 19765×
Běžecká literatura
Zátopek překonal světový rekord! Z toho může někdo mít pěkný malér!
Podzim 1949. Listí už začíná žloutnout a atletická sezóna se pomalu chýlí ke konci. Přestože se ještě nesešel výbor Mezinárodní atletické federace, aby schválil protokol ze závodu, všichni už vědí, že světový rekord se prvního září vrátil opět do Finska. Heino překonal Zátopkův rekord sice o pouhou vteřinu, ale i ta se počítá.
Dav Schovánek, 22. 5. 2013, 14976×
Běžecká literatura
Sovětská fyskultura – náš vzor
„Jde o to, aby bylo vychováváno nové pokolení sovětských lidí, zdravých a radujících se ze života, lidí schopných povznést mohutnost sovětské země na nejvyšší stupeň a svou hrudí ji ochránit před vpádem nepřítele." – J.V. Stalin na XVI. sjezdu KSSS.
Dav Schovánek, 15. 5. 2013, 14460×
Běžecká literatura
Velkolepé představení v zemi tisíce jezer
Finsko s pouhými pěti milióny obyvatel dalo světu spoustu vynikajících sportovců. Je to země sportu zaslíbená, zejména jsou zde ale uznávány vytrvalecké výkony, ať už v lyžařských nebo lehkoatletických disciplínách. Co jméno, to legenda a pojem. Paavo Nurmi, Viljo Heino, Ville Ritola.
Dav Schovánek, 8. 5. 2013, 12570×
Běžecká literatura
Se Zátopkem se musí jako se šafránem
Bezprostředně po dosažení světového rekordu je náš nejlepší sportovec
za odměnu povýšen do hodnosti kapitána. Jestli si ale Emil myslel, že si překonáním Heinova času nějak polepší, nemohl se více mýlit. On je takový rekordman velice vzácné zboží a jako s takovým je s ním třeba šetřit jako se šafránem. Pokaždé jím světu jen rychle zamávat před očima, krátce se pochlubit a připomenout záludným kapitalistům, co všechno dokáže socialistický člověk, a pak šup s ním rychle zpátky do krabičky, aby se nám Emilek moc neošoupal a nezevšedněl.
Dav Schovánek, 2. 5. 2013, 11859×
Běžecká literatura
Světový rekord
Emil je slavný. Být slavný za dob reálného socialismu není žádná velká sláva. Být slavný znamená vzorně reprezentovat socialistickou republiku vzkvétající pod vedením komunistické strany a za radostné účasti všeho pracujícího lidu. Pro jednoho docela velká fuška, když zem nevzkvétá a lid není nijak zvlášť šťastný. Ale političtí vůdci vědí, jak lid šťastným učinit. Když není co do huby, nakrmí lid aspoň propagandou. Je potřeba umlčet ty politicky méně uvědomělé, ukázat, že my jsme ti nejlepší. Máme nejvyšší hektarové výnosy obilí, vyrábíme nejvíce té nejlepší oceli na světě a naši lidé jsou tím nejlepším, co kdy Pán Bůh, tedy pardon, strana a vláda v čele s ústředním výborem už nevím čeho, stvořily. A kdo je tím nejlepším, koho zná celý svět? O kom natočíme film, aby všichni věděli, jak se u nás dobře žije? Odpověď je nasnadě.
Dav Schovánek, 25. 4. 2013, 15901×
Běžecká literatura
Máš to chlapče marný, Trosky jsou moje!“
Rok 1949 byl prvním rokem sjednocené tělovýchovy. Poslední březnový pátek se delegace sportovců vedená ministrem informací Václavem Kopeckým, jako tehdejším předsedou Státního výboru pro tělovýchovu a sport, schází
v pracovně presidenta republiky. Kopecký jménem sportovců pozdravil Klementa Gottwalda: „Dokázali jsme před celým světem, že naše sjednocená tělovýchova, mající oporu v socialistickém pojetí státní péče o fyzickou zdatnost národa, je schopna dovést náš sport i v nejtěžší mezinárodní konkurenci k nejvyšším metám!“
Dav Schovánek, 17. 4. 2013, 13348×
Běžecká literatura
Po svatbě musí Emil a Dana Zátopkovi projít bránou z oštěpů
Z Londýna se Dana a Emil vracejí se společným rozhodnutím: „Vezmeme se." Objektivní pozorovatel by tento krok označil za velmi málo rozumný, tedy pokud by to byl velmi shovívavý objektivní pozorovatel. Oni dva jsou ale objektivitě na hony vzdáleni, ostatně jako všichni zamilovaní. Malý zázrak, že jim to projde. A že spolu vydrží od svatby až do Emilovy smrti, tedy celých padesát dva let, je další zázrak.
Dav Schovánek, 10. 4. 2013, 20344×
Běžecká literatura
Spadl mi kámen ze srdce
„Spadl mi kámen ze srdce“, to byla jedna z prvních vět, kterou pronesl Emil po vítězné desítce. Být nadějí národa na medaili je sice velká čest, zároveň byl ale dlouhodobě vystaven silnému tlaku. Tlaku ze strany obyčejných lidí, ale i tomu politickému. Přijel reprezentovat nově vzniklé státní uskupení, svým vystoupením má před očima celého světa obhájit jeho právo na existenci.
Dav Schovánek, 27. 3. 2013, 14453×
Běžecká literatura
Londýn, pátek 30. července 1948 – první zlatá olympijská medaile pro Emila Zátopka
Londýn, pátek 30. července 1948. Pokud někdo doufal, že by se na první den her počasí mohlo umoudřit, škaredě se spletl. Po včerejším horkém dnu, kdy sportovci při zahajovacím ceremoniálu na ploše stadiónu ve Wembley omdlévali, rozhodlo se slunko předvést, že dokáže ještě více. Dusné vedro, vysoká vlhkost, vzduch jako v prádelně. Jako by se chystalo k bouřce, která pořád ne a ne přijít. Probíhají první rozběhy na kratších tratích, chystá se disk a výška. Teplota přes den vystoupila na nemilosrdných 36 stupňů.
Dav Schovánek, 20. 3. 2013, 14098×
Běžecká literatura
Emil Zátopek na XIV. OH v Londýně 1948
„Co poběžíte?" „Co vyhrajete?" „Vyhrajete vůbec?" Na Emila tlačí média i veřejnost. Dostává desítky dopisů, které z něho lákají nějakou pozitivní předpověď. Všichni ho už vidí s olympijskou medailí na krku, chtěl by vyhovět, ale sám si není zdaleka jist. Ještě že nemusí cenný kov přislíbit formou socialistického závazku, ta doba přijde až o pár let později. Zatím má pocit, jako by se jeho forma rozplývala. Při nočním výcviku ve Staré Boleslavi si pochroumal žebra, každé nadechnutí bolí. Nemluví o tom, nechce, aby si mysleli, že si chystá alibi pro případ neúspěchu.
Dav Schovánek, 13. 3. 2013, 18256×
Ženy v běhu
Neumím ani dřep, ani klik, natož pak shyb!
Já, která jsem byla celý život pyšná na to, jak jsem silná (rozuměj – proti běžné populaci, ne proti sportovcům), jsem dneska dostala smrtelnou ránu. Lépe řečeno – ne já, ale moje ego:-).
Dana Škorpilová, 7. 3. 2013, 27268×
Běžecká literatura
Emil Zátopek – mašina na rekordy
Jako prvotní záminku pro společná setkání si Dana a Emil zvolili vzájemnou gratulaci k svým vlastním rekordům. Kdyby ale Dana měla blahopřát pokaždé, kdy Emil posunul nějakou tu časovou hranici, asi by si chudák nohy ušoupala. Počátkem roku 1948 rekordy padají jak na běžícím pásu. Jestliže je vnímáme jako mrtvá čísla, pouze jako hodnoty zanesené do výsledkových tabulek, pomalu to už začíná být nuda. Pokud se ještě vrátíme do květnové Budapešti, Emil tu překonal rovnou tři československé. První na šest kilometrů (18:06), další na sedm (21:07) a pochopitelně na 10 tisíc metrů (30:28,4).
Dav Schovánek, 6. 3. 2013, 15006×
Běžecká literatura
Výlet pro traťový rekord do Spa trval jen 40 hodin
Únorové události v naší zemi se dotknou jak Zátopka – sportovce, tak i Zátopka – vojáka. Armádou zmítá vlna perzekucí, která má v první fázi zajistit, ve druhé pak upevnit a zpětně zdůvodnit únorový převrat. KSĆ zařadila na seznam nespolehlivých a propustila 27 generálů, mezi nimi Aloise Lišku, Karla Janouška, Františka Moravce, Karla Kutlvašra a Heliodora Píku.
Dav Schovánek, 27. 2. 2013, 12197×
Běžecká literatura
Předolympijské bilancování Emila Zátopka aneb Rok plný rekordů
Konec roku 1947 Emil prakticky prozávodil. Podařilo se mu poprvé propojit obě sezóny, jeho trénink už není postavený výhradně na osamocené dřině, přibyly závody v zemích atletice klimaticky příznivějších. Možná tady jsou kořeny jeho budoucích úspěchů. Prvním z nich bude Londýn.
Dav Schovánek, 20. 2. 2013, 13026×
Běžecká literatura
Heino v Helsinkách poprvé prohrává a Emilovi Zátopkovi nepodá ani ruku
V Helsinkách to bzučí jako v úle, na finské národní hry se sjelo šedesát tisíc sportovců. Sehnat ubytování je nemožné, ale Koskela nakonec po nekonečném bloudění městem vyprosí pro Emila malý pokojík v hotelu Hansa. Ten si ještě ani nestačí vybalit a už je tu finská dívenka s pořadatelským „Guide" na rukávě. A že se nesluší, aby host bydlel v hotelu, kde se kvůli hluku ani pořádně nevyspí. Všichni sportovci prý mají zajištěné moderní ubytování na ostrově Santehamina. Spát je přesně to, k čemu se Emil právě chystal, ale rezignuje před dívčinou laskavostí, nahází věci zpět do kufru a za chvíli se už plaví do sportovní vesnice.
Dav Schovánek, 16. 2. 2013, 12102×
Běžecká literatura
Helsinky, tady Heino ještě nikdy neprohrál
Když dorazí z Hannoveru domů, je už jaro v plné síle. Ale jaro pro běžce neznamená jen více slunka, delší dny a více času na trénink. Jaro nejsou jen vyschlé cesty a do kouta odhozené tepláky a těžké boty. V nohách mu cuká, chtěly by běžet rychleji a rychleji. A jaro přímo diktuje potřebu rychlostního tréninku na dráze. Po návratu vede první Emilova cesta na stadion. Přes zimu osiřelý, teď ožil místními fotbalisty.
Dav Schovánek, 6. 2. 2013, 19276×
Běžecká literatura
Žádný kůň neběžel nikdy tak krásně jako Emil Zátopek
Jak se ochlazuje a listí se barví do červena, končí většině atletů sezona. Ne tak běžcům dlouhých tratí. Vytrvalci mají většinou přírodu rádi a těžší podmínky je jen tak nerozhází. Jsou i tací, kterým to vyhovuje, už mají dost nekonečného kroužení po atletické dráze. Jak venku nastane ta pravá slota, mlhy, bláto a plískanice, jsou ve svém živlu. Emil se vrací z běhů těžkým terénem mokrý a zablácený. Nestojí o cizí pohledy ani o rádoby vtipné komentáře. Rozlehlé lesy vojenských prostorů poskytují samotu, kterou vyhledává.
Dav Schovánek, 30. 1. 2013, 13816×
Běžecká literatura
Only one?
Po návratu z mistrovství Evropy se Emil celý nabroušený rozhodl ještě více zaměřit svůj trénink na rychlost. Když kroutili tehdejší vytrvalci hlavami nad jeho dvoustovkami a čtyřstovkami, co asi říkali nyní, když začal běhat až dvacet rychlých úseků po sto metrech. Ani svých 200 a 400 m neopustil, jen je začal spojovat stejně dlouhými meziklusy. Učí se tak regenerovat za běhu. Velmi záhy má pocit podstatného zlepšení, metodu je ale třeba ověřit v závodě.
Dav Schovánek, 23. 1. 2013, 17950×
Běžecká literatura
Emil Zátopek – porážka je taky škola
Na podzim světla ubývá a studium na vojenské akademii zabírá většinu dne. Nesedí se jen v lavicích, u budoucích důstojníků se hodně dbá i na fyzičku. Teprve po zaměstnání, kdy ostatní utahaní padnou na kavalce nebo vyrazí do města do hospody nebo na tancovačku, může Emil trénovat. Nikoho nezajímá, kde má vzít čas.
Dav Schovánek, 16. 1. 2013, 16414×
Běžecká literatura
Emil Zátopek poznává, jak to chodí a běhá v armádě
„Akademiku, kdo vám dal rozkaz běžet rychleji než vaše jednotka?“
Už ho nebavilo držet na ovále jednotné tempo: „Kluci, utíkejte si, jak chcete, však já vás doženu!" Lehce se odlepí, přidá na tempu a záhy ostatním nadělí celé kolo. Poskočil si jako koník, který má nadbytek sil, chce se zařadit, ale to už si ho volá tělovýchovný náčelník. Emil nechápe.
Dav Schovánek, 9. 1. 2013, 17546×
Běžecká literatura
Osvobození
Okupační orgány usilují o bezporuchový chod výroby a maximální výkonnost. Aktivní spoluprací s baťovským vedením byla i po bombardování závodů v roce 1944 provedena organizační a materiální opatření, zajišťující plnění válečných dodávek. Rovněž objednávky pro fašistické organizace jsou plněny včas a přesně. Přesto ale oslavy Silvestra 1944 probíhají na protektorátním území v duchu naděje. Otázkou už není, jak válka skončí, ale kdy to už konečně nastane.
Dav Schovánek, 2. 1. 2013, 15284×
Běžecká literatura
Pochyby a rekordy Emila Zátopka
Pomalu uplyne další válečná zima a na jaře 1944 vše vypadá lépe. Již od podzimu mají Američané základny v Itálii a nad Zlínem čas od času zahučí spojenecká letadla. Zatím se sice jedná pouze o neškodné přelety, ale i ty znamenají první trhliny v dosavadní německé hegemonii. Obyvatelé města a zaměstnanci Baťových závodů si namáhají oči při odhadování výšky letu, zjišťování počtů a typů bombardérů ve formacích. Že to ale nejsou jen malé neškodné věcičky na obloze, dokazuje zřízení lazaretu Luftwaffe v budovách zlínských škol a na dívčích internátech. Občas zahlédnou zraněné, ovázané a zmrzačené piloty. Uhýbají očima, jsou to úplně jiní lidé, než ti z března 1939.
Dav Schovánek, 19. 12. 2012, 18640×
Běžecká literatura
ZÁTOPEK: 1500 METRŮ ZA 4:01 MINUTY
„Každý Němec musí ještě za tisíc let vyslovovat slovo Stalingrad s posvátnou hrůzou a připomínat si, že tam Německo přece jen položilo základ ke konečnému vítězství.
Vždy existovali odvážní muži, kteří se obětovali,aby pro ostatní dosáhli něčeho většího.I když zbude jen hrstka, dokud bude stát jediný Němec, Rus ví, že není dobojováno.“
Herman Göring 30.ledna 1943
Dav Schovánek, 12. 12. 2012, 12363×
Běžecká literatura
„Věčně" druhý Emil Zátopek
„Pojď, rozběháme se“, Ali vyrazí na ovál, Emil za ním. Sleduje Haluzův krok a snaží se ho napodobit. Chtěl by okoukat práci rukou a nohou, držení těla, skoro se nad dráhou nadnáší. Nechce si hned na prvním tréninku se slavným závodníkem uříznout ostudu.
Dav Schovánek, 5. 12. 2012, 15352×
Běžecká literatura
Velký „Ali" Haluza
Jaro 1942. Baťův oddíl získává jméno a Zlín se stává centrem atletického života. Po rozpuštění Sokola a uzavření vysokých škol se objevují mladé tváře jako Čeleďa, Kužela, Kučera, trénují zde dr. Hrstka, Zelenka, Kubát, Ajgl, Klásek, Ročňák, Hadaš, Zicha. Jak dráha po zimě oschne, objeví se tu i Emil.
Dav Schovánek, 28. 11. 2012, 15854×
Běžecká literatura
První setkání Emila Zatopka s Alim
Přelom let 1941/42. Zlomový rok války, Wehrmacht mrzne před Moskvou. V celém protektorátu se stupňuje válečné úsilí, ve Zlíně Baťa chrlí boty pro říši, o Kopřivnickou Tatru, kde pracuje Emilův otec, se zase zajímá sám Führer. Dokonce se setká s šéfem podniku Hansem Ledwinkou nad konstrukcí Tatry 77.
Dav Schovánek, 21. 11. 2012, 14259×
Běžecká literatura
Z kozla zahradníkem či: dýchej, dýchej radil Emil Zátopek svým souběžníkům
„Pro Sonyho!“ Každý večer si posílá správce služebnou do internátní jídelny pro žrádlo pro psa. Emil předběhne celou frontu a nastrčí kuchařce vlastní ešus až pod nos. Extra porci sice nezíská, Sony mu jako přezdívka už zůstane. Později mu také budou říkat Jezevec, fotka snad napoví proč.
Dav Schovánek, 14. 11. 2012, 14996×
Běžecká literatura
Osudová prohra jež „zrodila" fenomén jménem Emil Zátopek
22. září 1938. Chamberlain v Bad Godesbergu jedná s Hitlerem na téma Sudety. Neúspěšně. Emil slaví své šestnácté narozeniny. Po nadšené květnové mobilizaci je atmosféra v zemi tísnivá, důvodem k určitému optimismu může být snad jen četníky a armádou potlačené Sudetoněmecké povstání. Vedení SdP prchá do Německa, československá obranná postavení jsou v pohotovosti, republika má k dispozici milion mužů ve zbrani. Ale už na konci září přichází Mnichov.
Dav Schovánek, 7. 11. 2012, 15338×
Běžecká literatura
Jak se stal Emil Mladým mužem
Emilek se nám narodil ve dvaadvacátém na podzim, to znamená, že do školy začal chodit v září 1929. Krach na newyorské burze ho tedy zastihl jako novopečeného prvňáčka.
Dav Schovánek, 25. 10. 2012, 15875×
Běžecká literatura
Emil Zátopek si čichl k touze běhat při čutání do meruny
Dítě drželo v ručičkách klacík, kterým ťukalo do zrezivělých blatníků kočárku. Upoutáno na kožených řemíncích, vyklánělo se z kočárku, aby mohlo rozeznít hned levý přední, hned pravý zadní blatníček. Někdy zazvonilo také o spirálu péra. „Neuvěřitelné“, vydechl po chvíli dirigent Schmelink, „To dítě hraje melodii!“. Nebylo pochyb, chlapec, sotva odrostlý matčinu prsu, hrál nápěv staré rakouské písně Žebráci z Vídně žijí tak bídně. Oním dítětem byl Jára Cimrman.
Dav Schovánek, 17. 10. 2012, 15781×
Běžecká literatura
Dobrá zpráva pro všechny následovníky – Emil Zátopek, chlapec jako jiní
„Chlapec jako jiní" nazval František Kožík úvodní kapitolu v jedné ze svých knih o Emilu Zátopkovi (Na shledanou Emile! SNDK 1957). Pojmenování velmi matoucí, více se snad ani mýlit nemohl. Až si čtenář musí myslet, že snad ani Emila neznal, nebo byl slepý, či snad idiot.
Dav Schovánek, 10. 10. 2012, 17598×
Běžecká literatura
Sport byl v rodině Zátopkových dlouho tabu, až…
Svazenka, srdečník, bělotrn, pámelník a další medonosné rostliny se začaly plevelit po zahradě mezi jabloněmi, nekontrolovaně přerůstaly přes plot i k sousedům. Znamenalo to jen jediné, další tatínkova posedlost. Včely. Byl už jednatelem zahrádkářského spolku, členem chovatelů králíků a drobného zvířectva, ale nic mu nebránilo dále rozšiřovat své aktivity, zvláště když měl po ruce dostatek pracovních sil z řad svých potomků. Na jeho obranu nutno říci, že ke včelám přišel vlastně náhodou.
Dav Schovánek, 3. 10. 2012, 14624×
Běžecká literatura
Jak si Emil Zátopek vytrénoval silné plíce
Kopřivnice nebo také Nesselsdorf. Už jsem chtěl napsat rodná víska Emila Zátopka. Ale kdepak. Od roku 1910 se honosí statutem městyse, který byl Kopřivnici přiřčen u příležitosti oslavy šedesátiletého panování císaře Františka Josefa I. Rozvoj města stojí a padá s původní Šustalovou továrnou, nejdříve na kočáry, pak nákladní vagóny, poté osobní vozy.
Dav Schovánek, 26. 9. 2012, 14405×
Běžecká literatura
Rok 1922, rok kdy na svět přibyl běžec z největších – Emil Zátopek
Hned s prvními řádky první nesnáz. Pokud kdo píše o legendě světového formátu, navíc o člověku, který již není mezi námi, ale přitom od jeho smrti neuplynula doba, která by jej řadila do učebnic dějepisu, nastává problém s pojmenováním. Klidně napíšu, že Césara ubodali před budovou senátu, ale oslovovat legendu křestním jménem, to jako bych chtěl zdůraznit, že jsme si tykali. Totéž platí o různých familiérních modifikacích.
Dav Schovánek, 19. 9. 2012, 15367×
Běžecká literatura
Máme velký dluh k Emilu Zátopkovi
Někdy koncem roku 2010 jsem se na našem blogu veřejně svěřil se svým velkým snem.
Dav Schovánek, 15. 9. 2012, 16663×
prohledávání Běžeckých článků
inzerce
nejčtenější články za poslední týden
- Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká
- TF – laktát – aerobní práh – bod varu
- Já a běh? Nikdy!
- Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat
- Desetitýdenní tréninkový plán pro ty, co se chystají na svůj první půlmaraton