logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Rubrika Běžecká poradna

Tropický manuál na běžecký víkend. Jak ve zdraví aktivně přežít třicetistupňové a vyšší teploty

Tropický manuál na běžecký víkend. Jak ve zdraví aktivně přežít třicetistupňové a vyšší teploty

Při běhání za vysokých teplot i při uběhnutí krátké vzdálenosti můžete zaznamenat, že vám najednou natečou nohy. Říkáte si: „Kurňa, čím to může být, vždyť jsem nic neuběhl, to není…

Miloš Škorpil, 23. 8. 2020

Jak, kdy, kde běhat (chodit), a co dělat, když padají teplotní rekordy

Jak, kdy, kde běhat (chodit), a co dělat, když padají teplotní rekordy

Vypadá to, že příroda vyhlásila člověku válku. Ani se jí nedivím, za to všechno, co jí v posledních desetiletích provádí. Televizní a rozhlasoví komentátoři se v počátku týdne radovali, že konečně…

Miloš Škorpil, 15. 8. 2020, 3 komentáře

Je lepší běhat po silnici nebo po měkkých lesních cestách

Je lepší běhat po silnici nebo po měkkých lesních cestách

Na čem mám běhat, když s běháním začínám. Je lepší běhat po silnici, nebo v terénu, po měkkých cestách. Dokáží mě, mé nohy, můj pohybový aparát ochránit lépe technické běžecké boty, minimalistické…

Miloš Škorpil, 28. 7. 2020, 2 komentáře

Jste zralí pro běhání naboso?

Jste zralí pro běhání naboso?

Běhání naboso, v „bosých" nebo minimalistických botách získává stále více příznivců. Současně s tím je však důležité si uvědomit, že i toto běhání, respektive přechod k němu, představuje…

Miloš Škorpil, 27. 7. 2020, 6 komentářů

PŘEPÁLENÝ ZÁVOD UŽ ČLOVĚK NEROZDÝCHÁ

PŘEPÁLENÝ ZÁVOD UŽ ČLOVĚK NEROZDÝCHÁ

Když zazní tóny Vltavy, neznamená to, že se z vás má stát velká voda aneb nepodléhejte běžeckému davu! V České republice se pořádá čím dál tím víc běžeckých závodů, v nichž se na startu tísní stovky…

Miloš Škorpil, 26. 7. 2020, 1 komentář

Doktore, předepište mi pohyb!

Doktore, předepište mi pohyb!

Jiným způsobem odpověď na otázku: „Proč to děláš“? No, proč? Protože mi to předepsal ten bláznivej doktor. Mě osobně by to ani ve snu nenapadlo, ale doktor řek´, tak musím. Ale jo, kdyby tohle…

Miloš Škorpil, 25. 7. 2020, 5 komentářů

Deset běžeckých přikázání

Deset běžeckých přikázání

Následujících deset běžeckých přikázání nejsou žádná dogmata, jsou to jen zkušenosti z desítek tisíc naběhaných kilometrů, zkušenosti, které by vám měly pomoci vytvořit si svůj vlastní svět. Tento…

Miloš Škorpil, 24. 7. 2020, 2 komentáře

Chceš vědět, na co běžecky máš? Než se pustíš do tréninku, poznej sám sebe! Zjisti, zda jsi vytrvalý, silný, rychlý!

Chceš vědět, na co běžecky máš? Než se pustíš do tréninku, poznej sám sebe! Zjisti, zda jsi vytrvalý, silný, rychlý!

Běháte-li jen sami pro sebe, pro dobrý pocit, tak tenhle článek můžete klidně přeskočit a vybrat si na Běžecké škole nějaký jiný. Ale upřímně – kdo, když jednou začne běhat, nezatouží zjistit,…

Miloš Škorpil, 21. 7. 2020

Přetrénovanost je jako zranění. Léčba vyžaduje trpělivost

Přetrénovanost je jako zranění. Léčba vyžaduje trpělivost

Přetrénovanost je jako zranění. Léčba vyžaduje trpělivost "Dneska mám nohy těžké, jako by byly ze železa." Ale taky: "Já mám dneska nohy jako z tvarohu." Tak i tak se projevuje…

Miloš Škorpil, 20. 7. 2020, 1 komentář

Čtyři typy tréninků na kole pro běžce

Čtyři typy tréninků na kole pro běžce

Začátek prázdnin, je obdobím kdy je vhodné zařadit krátkou regenerační pauzu. V tomto období bychom měli vyléčit zranění z první části sezóny, ale neměli bychom úplně z tréninku vypadnout. Jako…

Miloš Škorpil, 15. 7. 2020

Běh je dovednost stejně jako psaní. Psát se učí člověk ve škole, běhat ne, přesto když delší dobu nepíšete rukou, vykazuje vaše písmo stejnou krkolomnost, jako váš běh, když delší dobu neběháte!

Běh je dovednost stejně jako psaní. Psát se učí člověk ve škole, běhat ne, přesto když delší dobu nepíšete rukou, vykazuje vaše písmo stejnou krkolomnost, jako váš běh, když delší dobu neběháte!

Běh je dovednost, s níž se člověk rodí, ale kterou, když ji přestane používat, zapomíná. S během se to má stejně jako s psaním, schválně – pokud jste přestali před delším časem psát rukou,…

Miloš Škorpil, 14. 7. 2020, 2 komentáře

Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci

Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci

Představa léta v práci, kdy nemáte možnost si užívat dovolenou, venku vládnou třicítky, nebe je bez mráčku, všichni známí někde u vody, u moře, na vodě, v horách…, to jednomu nepřidá. Pokud vás něco…

Miloš Škorpil, 11. 7. 2020, 7 komentářů

Rizika běhání v létě! Jak se proti nim chránit?

Rizika běhání v létě! Jak se proti nim chránit?

Běhat v létě je super. Je teplo, dny jsou dlouhé, běhá-li člověk v rekreačních zónách, narazí co chvíli na nějakou osvěžovnu, takže není nutné s sebou vláčet vodu a jídlo. Na druhou stranu jsou tu i…

Miloš Škorpil, 10. 7. 2020

Osm nejčastějších běžeckých hříchů, které dělají jak začátečníci, tak letití běžci

Osm nejčastějších běžeckých hříchů, které dělají jak začátečníci, tak letití běžci

Za běžecké hříchy se sice nebudete smažit v pekle, ale i tak vám z nich může být, pokud je budete páchat dlouhodobě, hezky horko. Přitom stačí velmi málo a můžete se jich zcela vyvarovat, stačí když…

Miloš Škorpil, 1. 7. 2020, 7 komentářů

Pět zlatých pravidel zdravých nohou

Pět zlatých pravidel zdravých nohou

Běžecký bestseler, kniha Born to run, respektive její autor v tom má jasno: za běžecká zranění jsou zodpovědné firmy vyrábějící běžeckou obuv, která je na běh naprosto nevhodná. Kdyby lidé běhali…

Miloš Škorpil, 30. 6. 2020, 2 komentáře

Deset otázek, deset odpovědí na téma běhání v létě a o prázdninách

Deset otázek, deset odpovědí na téma běhání v létě a o prázdninách

O běhání v horkých letních dnech, ba vůbec, jak a co dělat, když udeří hic, aby vás z toho nepiclo, už jsme na Běžecké škole psali. Ostatně zde už o tom vedeme celý seriál článků: JAK BĚHAT, CO DĚLAT…

Miloš Škorpil, 28. 6. 2020

Pět otázek, pět odpovědí k tréninku o prázdninách a dovolených

Pět otázek, pět odpovědí k tréninku o prázdninách a dovolených

Včera jsme si zodpověděli pět otázek, týkajících se běhání či sportování za horkých letních dní. Téma léta neopustíme, ale budeme se mu věnovat trošku jinak a to z pohledu zda a jak je zdravé běhat…

Miloš Škorpil, 24. 6. 2020

Testy a tipy pro běhání naboso

Testy a tipy pro běhání naboso

Testy, pomocí kterých zjistíte, jak na tom jste s připraveností svých nohou na bosé (případně „minimalistické) běhání. Ke každému testu dostanete také tip pro případ, že v něm nedopadnete…

Dana a Miloš, 22. 6. 2020, 3 komentáře

Co všechno se ve vašem těle odehrává po tréninku dlouhém třicet a více kilometrů, po maratonu, po bězích trvajících déle jak dvě hodiny

Co všechno se ve vašem těle odehrává po tréninku dlouhém třicet a více kilometrů, po maratonu, po bězích trvajících déle jak dvě hodiny

Připravujete se nebo jste běželi půlmaraton, maraton, ultramaraton, horské traily, což představuje nejen v závodě, ale i v tréninku naběhat velké objemy co se kilometrů či času týče? Pak by bylo pro…

Miloš Škorpil, 2. 6. 2020, 16 komentářů

Mám běžeckou formu jako hrom, ale určitě by se dala ještě zlepšit!

Mám běžeckou formu jako hrom, ale určitě by se dala ještě zlepšit!

Je dobré chtít teď formu ještě vyšperkovat, nebo být rád, za to jaká je? Buďte rádi, za to jaká je a její zlepšení nechte na příští sezónu, jinak se dostanete do začarovaného kruhu. Euforie –…

Miloš Škorpil, 31. 5. 2020, 2 komentáře

Jak se rozcvičovat před závodem? – Jak zabránit zvedání žaludku?

Jak se rozcvičovat před závodem? – Jak zabránit zvedání žaludku?

Před časem mi napsal Jirka Berdich a svěřil se mi se svými dlouholetými problémy ohledně doplňování energie při závodě a s tím, že má zmatek v tom, jak se rozcvičit před závodem. Že někde uvádím, že…

Miloš Škorpil, 22. 5. 2020, 6 komentářů

Kadence. Když skáčeš nemůžeš ji mít jako Scott Jurek

Kadence. Když skáčeš nemůžeš ji mít jako Scott Jurek

Když pozoruje ladný a plavný gazelí krok afrických běžců a porovná ho se svou tělesnou konstitucí, přestává mít chuť běhat. Říká si: „Tomu nemám ani náhodou možnost konkurovat!" A má…

Miloš Škorpil, 12. 5. 2020, 1 komentář

Dobrý start není totéž co dobrý finiš

Dobrý start není totéž co dobrý finiš

Hodně „vytrvalců" se vyznačuje skvělým startem, ovšem ten je jim houby platný, pokud nemají dobrý střed, aby jim pak dobrý finiš zaručil místo na stupních vítězů.

Miloš Škorpil, 24. 4. 2020

Správný běžecký styl, posílení trupu, kliky, dřepy, prkno, shyby, poskoky, protahování, vám pomůže ke zrychlení víc než neustálé bušení do plných. Tréninkový plán na zhubnutí pro běžce a běžkyně

Správný běžecký styl, posílení trupu, kliky, dřepy, prkno, shyby, poskoky, protahování, vám pomůže ke zrychlení víc než neustálé bušení do plných. Tréninkový plán na zhubnutí pro běžce a běžkyně

V běžeckém světě stále přetrvává již tisíckrát překonaný názor, že zlepšení vede jen přes vyšší počet naběhaných kilometrů, případně naběhaných kilometrů ve vysokém tempu. Stále věřím, že jednou ti,…

Miloš Škorpil, 16. 4. 2020, 1 komentář

Kouzla pomalu běženého začátku. Osobní rekord! Vítězství!

Kouzla pomalu běženého začátku. Osobní rekord! Vítězství!

Bojíte se rozběhnout trénink či závod pomalu, abyste pak stihli doběhnout ve vysněném čase? Zkuste se rozběhnout pomalu na zkoušku v jednom tempovém tréninku! Jediné, co budete „riskovat“, bude…

Miloš Škorpil, 15. 4. 2020, 1 komentář

Máte talent na běhání? Stačí udělat 7 cviků a budete vědět, jak na tom se svým běžeckým talentem jste!

Máte talent na běhání? Stačí udělat 7 cviků a budete vědět, jak na tom se svým běžeckým talentem jste!

Parta maraton zvedla z gauče spousty nových adeptů běhu. Většina z nich má nyní hlavně za cíl vůbec někam doběhnout, snížit váhu, zlepšit zdraví a fyzickou kondici, vyčistiti si hlavu, ale i tak…

Miloš Škorpil, 13. 4. 2020, 13 komentářů

Svaly a spalování tukových polštářů. Den, kdy si zaběháte, je svátkem pro vaše tělo

Svaly a spalování tukových polštářů. Den, kdy si zaběháte, je svátkem pro vaše tělo

Člověk je ve své podstatě líný tvor, ale hrozně nerad to slyší, proto tak rád slyší na všechno, na všechny, kdo udělají vše za něj. Běžecká škola za nikoho nic neudělá a přesto jí navštěvuje každým…

Miloš Škorpil, 6. 3. 2020, 11 komentářů

Běhejte jako dítě aneb jaký typ běžce ty vlastně jsi

Běhejte jako dítě aneb jaký typ běžce ty vlastně jsi

Jak běhat? Jde o věčné téma a předmět diskuzí i hádek. Způsobů je mnoho, názorů ještě víc. Z určitého úhlu pohledu má každý originální styl. Zkuste se poznat a odhalit své rezervy s pomocí Miloše…

František Prachař, 4. 3. 2020, 5 komentářů

Cháron tě zve k sobě  – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz

Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz

Článek, který zásadním způsobem změnil pohled na běh a běhání tisícům lidí. Nejlepší způsob, jak můžete zlepšit váš běh, je postavit svůj tréninkový plán na tempu, které jste schopni v pohodě…

Miloš Škorpil, 2. 3. 2020, 15 komentářů

Jak zaručeně ztloustnout. Praktický průvodce nejdůležitějšími pravidly

Jak zaručeně ztloustnout. Praktický průvodce nejdůležitějšími pravidly

Pořád vám tady píšu o zdravých jídlech, o tom, jak se nemusíte bát tuku, že z něj neztloustnete, dávám recepty na snídaně/obědy/večeře... ale víte, jak zaručeně ztloustnout? Že to všichni (zvláště po…

Dana Škorpilová, 25. 2. 2020, 5 komentářů

O dvou oslech – příběh o tom, jak si dokážeme nakládat víc, než unesem

O dvou oslech – příběh o tom, jak si dokážeme nakládat víc, než unesem

Před lety jsem četl jeden příběh, který se vám pokusím po svém převyprávět. Je to příběh o dvou oslech a o věcech, které dosti často všichni řešíme, jen se na ně nechceme dívat právě z tohoto úhlu…

Miloš Škorpil, 23. 2. 2020, 3 komentáře

Deset kilometrů jsem zvládl uběhnout, stačí mi to na to, abych zvládl půlmaraton?

Deset kilometrů jsem zvládl uběhnout, stačí mi to na to, abych zvládl půlmaraton?

To, nač jsme se těšili celou zimu je tady. Běžecké sezóna se rozbíhá, v sobotu se běží Kbely, tradiční otevírák, a nyní budou běžecké závody pokračovat týden co týden. Již za pět týdnů a pár dnů je…

Miloš Škorpil, 18. 2. 2020

Předjaří, čas jako stvořený pro nachlazení

Předjaří, čas jako stvořený pro nachlazení

Roční období, kdy je člověku příjemně teplo, jen když na něj svítí sluníčko, nebo když je v pohybu, kdy rána a večery se halí do mlhavého oparu a člověk si pořád nechce přiznat, že zima ještě…

Miloš Škorpil, 17. 2. 2020

To je teda situace, člověk si jde zaběhat, aby se zklidnil, aby si vyčistil hlavu a teď tohle!

To je teda situace, člověk si jde zaběhat, aby se zklidnil, aby si vyčistil hlavu a teď tohle!

Běh je nejúžasnější, nejkrásnější, nejvíc sexy sport na světě. Jistě existuje pár drobností, které se postarají o to, abyste si ho vždy stoprocentně neužili. Ale o čem může člověk v životě říci, že…

Miloš Škorpil, 16. 2. 2020

Tréninkové plány ve vlastní režii II.

Tréninkové plány ve vlastní režii II.

Třetí krok – stanovení si hlavních cílů sezóny! První dva kroky jsme si popsaly včera. Tento článek vyšel na Běžecké škole 22.12.2013

Miloš Škorpil, 13. 2. 2020

Jak zareagovat v běžeckém tréninku na neustálé prudké změny počasí

Jak zareagovat v běžeckém tréninku na neustálé prudké změny počasí

V posledních letech zažíváme, bez ohledu na roční období, neustálé prudké změny počasí, kdy zima střídá teplo až horko, či obráceně. Ostatně v posledních týdnech to zažíváme neustále. Tento článek…

Miloš Škorpil, 8. 2. 2020

Jak se vrátit zpátky po delší pauze do běžeckého tréninku. Třicátý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Jak se vrátit zpátky po delší pauze do běžeckého tréninku. Třicátý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Jak se vrátit zpátky do běžeckého tréninku po delší pauze. V tomto článku se podíváme na problematiku návratu do tréninku po delší pauze v obecné rovině, v druhém se budeme věnovat návratu po 4…

Miloš Škorpil, 31. 1. 2020, 1 komentář

Rozehřátí, správná forma rozcvičení před každým běžeckým tréninkem či závodem. Dvacátý sedmý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Rozehřátí, správná forma rozcvičení před každým běžeckým tréninkem či závodem. Dvacátý sedmý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Správná forma rozehřátí na počátku běžeckého tréninku (jakéhokoliv tréninku vůbec), nebo před závodem prospěje následnému tréninku nebo výkonu v závodě. Správné rozehřátí nastartuje proudění mastných…

Miloš Škorpil, 28. 1. 2020

Kondice je něco, co se vám přihodí, když procvičujete správnou techniku. Jak se zrychlit na pět kilometrů o 20 – 39 sekund. Dvacátý šestý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Kondice je něco, co se vám přihodí, když procvičujete správnou techniku. Jak se zrychlit na pět kilometrů o 20 – 39 sekund. Dvacátý šestý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Občas se vyplatí podívat se, jak to dělají jinde. Ve vodě mě sice často neuvidíte, ale výše uvedený název jsem si vypůjčil od plaveckého trenéra, a sice od Terry Laughlina. Oproti běžeckým trenérům…

Miloš Škorpil, 27. 1. 2020

Ekonomika běhu vám pomůže běžet dál a rychleji, i když vaše hodnoty VO2 max zůstanou na stejné úrovni. Dvacátý pátý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Ekonomika běhu vám pomůže běžet dál a rychleji, i když vaše hodnoty VO2 max zůstanou na stejné úrovni. Dvacátý pátý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Nemáte dost času či podmínky k tomu, abyste mohli více běhat a tím zcela přirozeně, při správném dávkování odběhaných kilometrů (práce na vytrvalosti, tempu, rychlosti, síle, aktivní regeneraci)…

Miloš Škorpil, 26. 1. 2020, 2 komentáře

Mohou za běžecká zranění boty, v nichž běháme? Já říkám jednoznačně – NE! Dvacátý třetí tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Mohou za běžecká zranění boty, v nichž běháme? Já říkám jednoznačně – NE! Dvacátý třetí tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Neříkám tím však, že boty se na zranění běžců nepodílejí. Říkám jen, že nelze na běžecké boty všechno svalovat. Důkazů se nabízí hned několik. Prvním je článek Nejčastější běžecká zranění, který…

Miloš Škorpil, 24. 1. 2020, 7 komentářů

Je zdravé běhat, když je člověk nachlazený a pokud ano, čeho je třeba se vyvarovat? Dvacátý první tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Je zdravé běhat, když je člověk nachlazený a pokud ano, čeho je třeba se vyvarovat? Dvacátý první tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Roční období, kdy je venku zima, většinu dnů převládá inverze a v údolích smog, se vyznačují častým nachlazením. Na to, jak se s nachlazením vypořádat, panuje poměrně dost „zaručených"…

Dana a Miloš, 22. 1. 2020, 5 komentářů

Manažerem svého zdraví a své kondice (výkonnosti). Dvacátý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Manažerem svého zdraví a své kondice (výkonnosti). Dvacátý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

V článku Deset týdnů, které vás dostanou do kondice a zlepší zdraví tak, že se začnete ze života těšit jsem vás zasvětil do tajů skutečností, jak za deset týdnů bezbolestně zlepšit své zdraví a svou…

Miloš Škorpil, 21. 1. 2020

Manažerem svého zdraví a své kondice. Odpočinek, regenerace, tréninkový výpadek. Devatenáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Manažerem svého zdraví a své kondice. Odpočinek, regenerace, tréninkový výpadek. Devatenáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Únava. Pokud se naučíte stejně citlivě reagovat na signály svého těla, jako reagujete na to, co se děje kolem vás, budete mít vyhráno. Pokud ne, pak tělo má pro tuto příležitost na vás přichystán…

Miloš Škorpil, 20. 1. 2020

Manažerem svého zdraví a své kondice. Příjem a výdej energie. Osmnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Manažerem svého zdraví a své kondice. Příjem a výdej energie. Osmnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Zapamatujte si: žádná potravina ani potravní doplněk nejsou kouzelné či mystické, žádná jednotlivá potravina nedokáže dodat vašemu tělu všechny potřebné živiny. Proto je dobré si také vědět, že v…

Miloš Škorpil, 19. 1. 2020, 1 komentář

Manažerem svého zdraví a své kondice. Tréninkový plán. Sedmnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Manažerem svého zdraví a své kondice. Tréninkový plán. Sedmnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

První, co byste si měli ujasnit, než vůbec vyběhnete nebo vyjedete na kole, je: nikdy ihned po skončení vaší pohybové aktivity nesedejte rovnou do auta nebo jiného dopravního prostředku, nebo…

Miloš Škorpil, 18. 1. 2020

Manažerem svého zdraví a své kondice. Pitný režim. Šestnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Manažerem svého zdraví a své kondice. Pitný režim. Šestnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Už vás někdy napadlo, jak velký vliv má váš pitný režim na vaše zdraví, vaši kondici? Věřím, že ano, ale kolik z vás si opravdu uvědomuje, že pokles hladiny vody v jeho těle může být zdrojem toho, že…

Miloš Škorpil, 17. 1. 2020

Manažerem svého zdraví a své kondice. Tréninkové prostředky. Patnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Manažerem svého zdraví a své kondice. Tréninkové prostředky. Patnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. I když co si budeme povídat, pobíhat chodí mnoho lidí právě pro ty vdolky, tedy, aby si mohli naložit co nejvíce na talíř a nemuseli se bát, že budou jak ten…

Miloš Škorpil, 16. 1. 2020

Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Už jste někdy přemýšleli o tom, co jste zač, jak ovlivňují vaše rozhodnutí a vaše chování rozhodování vašich blízkých, vašich dětí, ale i vaši samu podstatu? Jakou příčinnou souvislost může mít vaše…

Miloš Škorpil, 15. 1. 2020, 7 komentářů

Deset týdnů, které vás dostanou do kondice a zlepší zdraví tak, že se začnete ze života těšit. Třináctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Deset týdnů, které vás dostanou do kondice a zlepší zdraví tak, že se začnete ze života těšit. Třináctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Patříte k těm, kteří se až dosud snažili jakémukoliv pohybu zdaleka vyhnout? Znáte někoho, na kom vám záleží, který je neustále podrážděný, přepracovaný, začínají se u něj projevovat potíže spojené s…

Miloš Škorpil, 14. 1. 2020, 10 komentářů

Miloš a sporttester. Je lepší běhat či neběhat se sporttestrem? Devátý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Miloš a sporttester. Je lepší běhat či neběhat se sporttestrem? Devátý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Stal jsem se mimoděk svědkem diskuse, v níž jsem byl použit jako argument pro to, že běhání se sporttesterem je alfou a omegou pro to, aby člověk mohl být dobrým běžcem či běžkyní, mnohem lepšími,…

Miloš Škorpil, 10. 1. 2020, 3 komentáře

Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Čím má člověk lepší stabilitu, tím lepší má předpoklady k tomu, být dobrým běžcem. Běh vyžaduje vynikající stabilitu, nicméně takto běžci a běžkyně většinou neuvažují, i to je jedním z důvodů, proč…

Miloš Škorpil, 9. 1. 2020, 4 komentáře

Nechte na hlavě. Pátý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Nechte na hlavě. Pátý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Psychické schopnosti běžce a běžkyně nerozhodují jen o tom, jestli budeme schopni vítězit, nebo si o vítězstvích máme nechat jen zdát, ale i o tom, jestli si dokážeme běh, života běh, užívat. Jak…

Miloš Škorpil, 6. 1. 2020, 2 komentáře

Míra úsilí při běhu vnímaná pomocí dechu. Čtvrtý tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh

Míra úsilí při běhu vnímaná pomocí dechu. Čtvrtý tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh

Ať se vrtnu v životě kamkoliv, vidím, že vše v našem životě řídí dech, to, co jsme schopni udýchat, co jsme schopni ještě vydýchat. Člověk může vymyslet sebesofistikovanější způsoby měření tepové…

Miloš Škorpil, 5. 1. 2020, 2 komentáře

Jak ovlivní váš běžecký výkon to, kolik vážíte. Ideální běžecká váha – tip 2. třiceti denní výzvy Běžecké školy

Jak ovlivní váš běžecký výkon to, kolik vážíte. Ideální běžecká váha – tip 2. třiceti denní výzvy Běžecké školy

Nyní, na počátku roku, je slovo „váha" skloňováno v mnoha rovinách. Ponejvíce však v té, že nám v průběhu oslav (žranic a pitek) souvisejících s koncem roku, vánočními svátky a oslav…

Miloš Škorpil, 3. 1. 2020, 2 komentáře

Třiceti denní výzva Běžecké školy – tip 1. – běžecká abeceda

Třiceti denní výzva Běžecké školy – tip 1. – běžecká abeceda

Proč je prvním tipem Běžecké školy pro třicetidenní výzvu běžecká abeceda má svoji logiku, kterou pochopíte ve chvíli, kdy se pustíte do jejího učení. Běžeckou abecedu můžete provádět při běhu, doma,…

Miloš Škorpil, 2. 1. 2020

Jedenáct důvodů proč nás při běhu zlobí trávení

Jedenáct důvodů proč nás při běhu zlobí trávení

Většinou to přičítáme tomu, že nám nesedlo jídlo, nebo že jsme přepískli náročnost tréninku. Jenže příčin, proč nás při běhu trápí žaludek, může být mnohem víc. Patří k nim i emoční stres, příliš…

Miloš Škorpil, 31. 12. 2019, 3 komentáře

Almanach běhání v zimě aneb vše, co by vás mělo při běhání v zimě ochránit a pomoci vám ho ve zdraví přežít

Almanach běhání v zimě aneb vše, co by vás mělo při běhání v zimě ochránit a pomoci vám ho ve zdraví přežít

Možná v těch informacích, které najdete v tomto článku, či v odkazech na články, v nichž je popsáno, jak byste se měli v zimě oblékat, obouvat, jak byste se měli stravovat, jak pít, jak trénovat,…

Miloš Škorpil, 29. 12. 2019

Běžecká zima. Jak se co nejlépe ochránit před jejími riziky. Oblečení, výživa, styl běhu, odpočinek

Běžecká zima. Jak se co nejlépe ochránit před jejími riziky. Oblečení, výživa, styl běhu, odpočinek

„Zima, zima, zima, zima je veliká, koho sníh nehřeje, ten to rýmou odpyká…" Zima a vlhko, to je to, co běžce v začátku zimy nejvíce ohrožuje. V pokročilejší zimě, kdy mrzne až praští, běžec…

Miloš Škorpil, 27. 12. 2019, 1 komentář

OSM TIPŮ, DÍKY KTERÝM SI PŘES SVÁTKY UDRŽÍTE FORMU

OSM TIPŮ, DÍKY KTERÝM SI PŘES SVÁTKY UDRŽÍTE FORMU

I v mrazu můžete trénovat venku! Znáte ten moment, když se kolegové sejdou poprvé v novém roce v kanceláři a s provinilým výrazem se trumfují, komu se „povedlo" přes Vánoce více přibrat?…

bezeckaskola. cz, 23. 12. 2019, 2 komentáře

Malá škola trailu

Malá škola trailu

Podzim, zima, mokré listí, sníh, led, kaluže, bláto – běh, jak se to rýmuje? Jako neexistuje špatné počasí, ale jen špatně oblečený běžec či běžkyně, tak taky neexistuje počasí – terén,…

Miloš Škorpil, 16. 12. 2019, 1 komentář

Sedm tipů Běžecké školy, jak si v zimě udržet motivaci pro běhání

Sedm tipů Běžecké školy, jak si v zimě udržet motivaci pro běhání

Prší, sněží, je zima a vám se opravdu nechce jít běhat. Rozhodnout se pro běhání je jedna věc, mnohem těžší ale je svá předsevzetí dodržet. Jak se motivovat a vyběhnout, když neoplýváte zrovna pevnou…

Reflex. cz, 11. 12. 2019, 2 komentáře

7 tipů pro běhání na pásu

7 tipů pro běhání na pásu

Neexistuje špatné počasí, jsou jen špatně oblečení běžci. Ale co dělat, když je venku tak, že by opravdu psa nevyhnal? Ani pak nemusíte o naplánovaný trénink přijít. Dobrou alternativou je běh na…

Miloš Škorpil a Miloš Čermák, 9. 12. 2019, 2 komentáře

Jak se správně obléct na běhání v zimě, abyste byli rychlejší než houser

Jak se správně obléct na běhání v zimě, abyste byli rychlejší než houser

Oblečení vám má co nejméně bránit v běhu a zároveň musí zabezpečit, abyste měli v teple celé tělo, tedy i ruce, nohy, obličej, zátylek, hlavu, uši. Cíl zní prostě, podívejte se, jak k němu dospět v…

Miloš Škorpil, 6. 12. 2019

Šest tipů jak utéct nachlazení

Šest tipů jak utéct nachlazení

Každý rok v tuto dobu položí nachlazení milióny běžkyň, a což teprve běžců! Jako na potvoru nás to položí vždy v nejméně vhodnou dobu, ale kdy je vhodná doba lehnout si či vynechat trénink kvůli…

Miloš Škorpil, 4. 12. 2019, 5 komentářů

Běžecká vizita aneb co prospívá osmi řídícím systémům běžcova těla, čím je potěší, aby pak ony těšily jeho

Běžecká vizita aneb co prospívá osmi řídícím systémům běžcova těla, čím je potěší, aby pak ony těšily jeho

Běžecké tělo, to nejsou jen svaly, šlachy, úpony, klouby, kosti, srdce a plíce, ale také žaludek, játra, střeva, pokožka, cévy, imunitní systém, lymfatický systém, nervový systém. Často, když nás…

Miloš Škorpil, 28. 11. 2019, 4 komentáře

Je nutné, aby běh, běžecký trénink, bolel?

Je nutné, aby běh, běžecký trénink, bolel?

Každý, kdo běhá, zažil buď při běhu, nebo po něm bolest. Každého pak jistě napadlo, zda je nutné, aby běhání bolelo. Tento článek vyšel na Běžecké škole 6.2.2014

Miloš Škorpil, 21. 11. 2019

Mistři běhu pokládají základy své formy právě teď

Mistři běhu pokládají základy své formy právě teď

Přestože velmi často píšu o tom, že je potřeba si po sezóně odpočinout a nechat tělu čas na regeneraci, neznamená to, že na podzim ulehnete k dlouhému zimnímu spánku a vylezete ven až s prvním jarním…

Miloš Škorpil, 15. 11. 2019, 8 komentářů

Tři základní pravidla sestavení tréninkového plánu pro běžce

Tři základní pravidla sestavení tréninkového plánu pro běžce

Uberte na tempu, běhejte pomaleji, budete zdravější a rychlejší! To neříkám jen já, ale i Charón, který vás zve k sobě, ale hlavně přední experti na běh, co jich po světě běhá. Tento článek vyšel na…

Miloš Škorpil, 11. 11. 2019, 5 komentářů

Tréninkové vychytávky elitních atletů

Tréninkové vychytávky elitních atletů

Vrcholový sport využívá nejnovějších materiálů. Stejně tak ale spoléhá i na ty nejpřirozenější zákony, které vymyslela sama příroda. Skvělou ukázkou kontrastů byl nedávno uskutečněný světový…

František Prachař, 30. 10. 2019

Deset důvodů proč je zdravé se zpotit

Deset důvodů proč je zdravé se zpotit

Pot, pocení je životně důležitý jev. Proč tomu tak je a k čemu je nám pot respektive pocení dobré, si vysvětlíme prostřednictvím 10 faktů. Tento článek vyšel na Běžecké škole 30.6.2013

Miloš Škorpil, 25. 10. 2019, 5 komentářů

Jak správně vyhodnotit signály svého těla

Jak správně vyhodnotit signály svého těla

Zlepšit svou výkonnost – zrychlit, může běžec, jen když do svého tréninku zařadí takové prvky, při nichž se pořádně zpotí, tréninky, v nichž jde „na krev“. O tom žádná. Stejně důležité…

Miloš Škorpil, 24. 10. 2019, 4 komentáře

Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU!

Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU!

Třinácté pravidlo běhu je bonusem pro ty, kteří se prokousali základními dvanácti pravidly běhu až sem. Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.2.2016

Miloš Škorpil, 22. 10. 2019, 1 komentář

Dvanácté pravidlo běhu. BĚHÁME, ABYCHOM SE MOHLI DOBŘE NAJÍST. JÍME, ABYCHOM SI MOHLI DOBŘE ZABĚHAT!

Dvanácté pravidlo běhu. BĚHÁME, ABYCHOM SE MOHLI DOBŘE NAJÍST. JÍME, ABYCHOM SI MOHLI DOBŘE ZABĚHAT!

Všechno, co v životě děláme, děláme pro jídlo! Ať schováváme své úmysly za jakékoliv ušlechtilé cíle, vždycky nakonec zjistíme, že to prapůvodní, proč žijeme, je jídlo. Ano, jsou lidé, kteří jsou tak…

Miloš Škorpil, 20. 10. 2019

Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ!

Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ!

„Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec“, je základní pravidlo týkající se oblečení na běh, které již doslova zlidovělo. Druhé pravidlo oblečení na běh říká: „Oblékni se tak, abys…

Miloš Škorpil, 19. 10. 2019, 2 komentáře

Desáté pravidlo běhu. BĚHEJ V BOTÁCH, KTERÉ SI VYBEROU TVÉ NOHY!

Desáté pravidlo běhu. BĚHEJ V BOTÁCH, KTERÉ SI VYBEROU TVÉ NOHY!

První, co začínající adept (adeptka) běhu začne většinou řešit, je: V ČEM BĚHAT? Myslí tím boty a oblečení. Nejdříve začne prohledávat nabídky různých firem, pak se začne po odpovědích pídit po…

Miloš Škorpil, 18. 10. 2019, 1 komentář

Deváté pravidlo běhu. BĚH JE PRO VŠECHNY! Běhat může každý

Deváté pravidlo běhu. BĚH JE PRO VŠECHNY! Běhat může každý

Běžecký boom způsobilo to, že běh se stal ze sportu, který provozovali jen „vyvolení“, sportem pro všechny. Před 40 roky, než přišla éra velkých městských maratonů, běhali jen ti, kteří byli…

Miloš Škorpil, 17. 10. 2019

Osmé pravidlo běhu. EKONOMICKÝ BĚH ROVNÁ SE BEZPEČNÝ BĚH!, abys při stejném výdeji energie doběhl co nejdál a nezranil se

Osmé pravidlo běhu. EKONOMICKÝ BĚH ROVNÁ SE BEZPEČNÝ BĚH!, abys při stejném výdeji energie doběhl co nejdál a nezranil se

Ekonomika běhu znamená jeho lepší efektivitu. Ti, kteří běhají ekonomicky, běhají i efektivně, protože zbytečně nezapojují svalové skupiny, které při běhu zapojovány být nemusí, nebo ne v takové…

Miloš Škorpil, 16. 10. 2019, 1 komentář

Sedmé pravidlo běhu. NENÍ TO O KILOMETRECH, ALE O SKLADBĚ!

Sedmé pravidlo běhu. NENÍ TO O KILOMETRECH, ALE O SKLADBĚ!

Namíchejte si správný play list a vyběhněte! I takhle by se dalo ve stručnosti popsat „Sedmé" pravidlo běhu. Máte-li totiž správně sestavený svůj play list, dokáže vás provést vaším…

Miloš Škorpil, 15. 10. 2019, 1 komentář

Šesté pravidlo běhu. ROVNOVÁHU UDRŽOVAT, ROVNOVÁHU UDRŽOVAT aneb co ti říká core

Šesté pravidlo běhu. ROVNOVÁHU UDRŽOVAT, ROVNOVÁHU UDRŽOVAT aneb co ti říká core

Šesté pravidlo běhu je o rovnováze. O nutnosti zapojit do svého běhu i svaly středu těla – core. Šesté pravidlo je také o zbavení se strachu z pádu a tím dvou nejčastějších chyb, kterých se…

Miloš Škorpil, 14. 10. 2019

Páté pravidlo běhu. BĚH JE STAV HARMONIE TĚLA, proto nestačí jen běhat, ale je třeba i posilovat a protahovat

Páté pravidlo běhu. BĚH JE STAV HARMONIE TĚLA, proto nestačí jen běhat, ale je třeba i posilovat a protahovat

Když člověk objeví krásu běhu, má tendenci jen běhat a to bez ohledu na to, zda běhá pro zdraví, na výkony či proto, aby si udržel váhu či zhubnul. Dokonce to jde tak daleko, že je mu líto, když…

Miloš Škorpil, 13. 10. 2019, 1 komentář

Čtvrté pravidlo běhu: PŘESTAŇ SKÁKAT, ZAČNI BĚHAT!, k tomu ať ti pomůže běžecká abeceda

Čtvrté pravidlo běhu: PŘESTAŇ SKÁKAT, ZAČNI BĚHAT!, k tomu ať ti pomůže běžecká abeceda

Chápu, že je těžké z pouhého textu pochopit rozdíl mezi skákáním a během, zvláště když to, co člověk vidí na běžeckých závodech nebo všude tam, kde potkává běžce, je z valné většiny skákání a ne běh!…

Miloš Škorpil, 12. 10. 2019, 8 komentářů

Třetí pravidlo běhu: CHCEŠ-LI BÝT CO NEJDŘÍVE V CÍLI, DOBĚHNOUT CO NEJDÁL, ROZBÍHEJ SE POMALU!

Třetí pravidlo běhu: CHCEŠ-LI BÝT CO NEJDŘÍVE V CÍLI, DOBĚHNOUT CO NEJDÁL, ROZBÍHEJ SE POMALU!

Nejlepší způsob, jak můžete zlepšit váš běh, je postavit svůj tréninkový plán na tempu, které jste schopni v pohodě udýchat Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.2.2016

Miloš Škorpil, 11. 10. 2019, 1 komentář

Druhé pravidlo běhu: Jak dostat víc kyslíku do svalů, aneb bez kyslíku nikam nedoběhneš!

Druhé pravidlo běhu: Jak dostat víc kyslíku do svalů, aneb bez kyslíku nikam nedoběhneš!

Množství kyslíku, které přejde do krve prostřednictvím dýchání, odpovídá množství kyslíku, které spotřebují svaly k přeměně energie pro svůj výkon. Z toho vyplývá, že schopnost těla přijmout,…

Miloš Škorpil, 10. 10. 2019

Dvanáctitýdenní tréninkový plán na proběhnutí zimou ve zdraví

Dvanáctitýdenní tréninkový plán na proběhnutí zimou ve zdraví

Zima je tu co by dup, chřipka či pouhé nachlazení dovedou člověka připravit o pracně získanou formu na to tata, o zraněních ani nemluvě. To jsou důvody, proč jsem se dlouze zamyslel, abych vám mohl…

Miloš Škorpil, 9. 10. 2019, 1 komentář

První pravidlo běhu: BEZ DECHU NIKAM NEDOBĚHNEŠ!

První pravidlo běhu: BEZ DECHU NIKAM NEDOBĚHNEŠ!

Nejdůležitější pro váš lepší běh nejsou nejrychlejší boty, běžecký styl, pružnost či síla, ale to, jak jste jej schopni udýchat! Tento článek vyšel na Běžecké škole původně 13.2.2016.

Miloš Škorpil, 9. 10. 2019, 2 komentáře

Běhání v deštivém počasí. Jak se ochránit proti nachlazení a co s tím, když přijde

Běhání v deštivém počasí. Jak se ochránit proti nachlazení a co s tím, když přijde

Deštivé počasí v sobě skrývá pro běžce poměrně velké nebezpečí v tom, že se oblékne podle venkovní teploty, i v dešti může být poměrně teplo a zapomene na déšť. Nejlepší způsob, jak si zadělat na…

Miloš Škorpil, 8. 10. 2019

Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek

Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek

Tenhle problém trápí spoustu běžců a běžkyň, mě potrápil jednou téměř tři roky. Většinou vás začne bolet zadek v místech, kde se běžně dotýkáte předmětu na němž sedíte – židle, křeslo,…

Miloš Škorpil, 5. 10. 2019, 20 komentářů

Železo (Fe) – bez něj to neudýcháte – nerozdýcháte

Železo (Fe) – bez něj to neudýcháte – nerozdýcháte

Cítíte se už dlouho jako chcíplý pes či jako chcíplá fena :), máte problém se k čemukoliv dokopat? Může to být tím, že si na sebe příliš nakládáte a nedopřáváte si Kit-Kat :) – pauzu, ale také…

Miloš Škorpil, 4. 10. 2019, 13 komentářů

Bolí vás po běhání klouby? Je běh sport, který není vhodný pro lidi s nadváhou či ty, co s nimi mají problémy?

Bolí vás po běhání klouby? Je běh sport, který není vhodný pro lidi s nadváhou či ty, co s nimi mají problémy?

Co vám řekne většina lékařů, když za nimi přijdete s tím, že vás bolí klouby a řeknete jim: „Pane doktore, začala/začal jsem běhat a najednou mě začalo píchat v koleni, bolet kotník, kyčle, co…

Miloš Škorpil, 29. 9. 2019, 3 komentáře

Jak váha ovlivňuje výkon běžce

Jak váha ovlivňuje výkon běžce

Že můžete svoji výkonnost ovlivnit tréninkem – jeho skladbou (běháním dlouhých vzdáleností, intervaly, posilováním, běhy do kopce či z kopce, protahováním), je vám nejspíš již zcela jasné.…

Miloš Škorpil, 28. 9. 2019, 18 komentářů

Vliv oblékání na tělesnou hmotnost

Vliv oblékání na tělesnou hmotnost

Možná vás to překvapí, ale to, jak moc se oblékáte před tím, než vyběhnete, poměrně dost významně ovlivní útok na vaší hmotnost. A protože je před námi řada měsíců, kdy zima a chlad budou v…

Miloš Škorpil, 26. 9. 2019, 11 komentářů

Podzimní běhání. Využijte podzimní relax ke zdokonalení svého běžeckého stylu

Podzimní běhání. Využijte podzimní relax ke zdokonalení svého běžeckého stylu

Podzim, je obecně obdobím, kdy se v tréninku zaměřujeme zejména na rozvoj obecné vytrvalosti, posouvání hranice anaerobně aerobního prahu výše. K tomu se přímo nabízí, abychom se nikam nehonili,…

Miloš Škorpil, 25. 9. 2019, 3 komentáře

Podzimní běhání. Překonávání podzimních depek a únav. Alternativní trénink

Podzimní běhání. Překonávání podzimních depek a únav. Alternativní trénink

Když přijíždím k Hůrce v pokročilém podzimu, dýchne na mě něco velmi křehkého, subtilního, vonícího sladce i hořce zároveň, co má v sobě světlo slunce prorážejícího studené mraky, barvy podzimního…

Miloš Škorpil, 24. 9. 2019, 3 komentáře

Podzimní běhání – třídílný seriál obsahující rady pro to, abyste si běhání na podzim co nejvíce užili – díl první

Podzimní běhání – třídílný seriál obsahující rady pro to, abyste si běhání na podzim co nejvíce užili – díl první

Podzim jako takový v nás navozuje pocit, že něco pomalu končí, začínáme být více vnímaví ke všemu, co se kolem nás odehrává, začínáme si více všímat sami sebe. Příroda vydává své poslední plody, halí…

Miloš Škorpil, 23. 9. 2019, 7 komentářů

Staň se tím, kdo určuje hranice své výkonnosti!

Staň se tím, kdo určuje hranice své výkonnosti!

Běžíš, běžíš, běžíš po své běžecké trase a najednou z ničehož nic se dostaví únava. Objektivně máš za to, že by se ti to stát tak brzo nemělo. Vyběhneš na další trénink a hele, je to tu zase.…

Miloš Škorpil, 19. 9. 2019, 1 komentář

Běžecký trénink a děti: vsaďte na hru a fantazii

Běžecký trénink a děti: vsaďte na hru a fantazii

Kdy by měly děti začít běhat a jak by měl jejich trénink vypadat? Toto téma se řeší na kurzech atletických trenérů jako první. Odpověď je jednoduchá: "Dítě můžete nechat běhat hned, jak se to…

Miloš Škorpil, 17. 9. 2019

Deset tipů, na poslední týden před půlmaratonem

Deset tipů, na poslední týden před půlmaratonem

Nestává se to jen před půlmaratonem, ale prakticky před každým významným životním okamžikem. Člověk dlouho na něčem usilovně pracuje, něčemu obětuje veškerý čas a najednou, když má prodat výsledky…

Miloš Škorpil, 16. 9. 2019, 1 komentář

Jak si naplánovat běžeckou trasu, jak se na ní vybavit, jak v terénu běhat

Jak si naplánovat běžeckou trasu, jak se na ní vybavit, jak v terénu běhat

Než vyběhnete do terénu, měli byste si udělat, alespoň rámcově plán, kudy poběžíte, protože, od něj se pak vše odvíjí. Odvíjí se od něj, v jakých botách poběžíte, jak se na svůj běh obléknete, co si…

Miloš Škorpil, 15. 9. 2019, 2 komentáře

Jak natrénovat a jak běžet Běchovice

Jak natrénovat a jak běžet Běchovice

Dobrá otázka a snadná odpověď. Tedy pro toho, kdo je běžel více jak 10x, přesné číslo neuvádím, protože si to opravdu nepamatuji, ale co si pamatuji je, že se mi Běchovice nikdy neběžely snadno a to…

Miloš Škorpil, 11. 9. 2019, 4 komentáře

Běžecká závodní gramotnost

Běžecká závodní gramotnost

Chystáš se na svůj první běžecký závod? Tak než vyběhneš, tak si aspoň přečti tohle! Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.8.2013

Miloš Škorpil, 6. 9. 2019, 9 komentářů

Běžecký trénink v týdnu mezi dvěma závody

Běžecký trénink v týdnu mezi dvěma závody

BĚŽECKÝ TRÉNINK V TÝDNU MEZI DVĚMA ZÁVODY Máte za sebou úspěšnou či neúspěšnou pětku nebo desítku v rámci jakéhokoliv závodu a chystáte se, jak v příštím závodě odčiníte neúspěch, či naopak ještě…

Miloš Škorpil, 2. 9. 2019

Běh je neustálé znovu rození se

Běh je neustálé znovu rození se

Září, měsíc, kdy nezáří jen slunce na obloze, ale procházeje pod korunami listnatých stromů má člověk dojem, že září celý svět. Sluneční paprsky prosvětlují zlatavé listí, na němž jsou patrné tmavé…

Miloš Škorpil, 1. 9. 2019, 1 komentář

Únava. Co nám říká? Jak se s ní vyrovnat? Co dělat, aby nepřišla?

Únava. Co nám říká? Jak se s ní vyrovnat? Co dělat, aby nepřišla?

Týdny, měsíce, někdy roky se připravujete na svůj závod a když se přiblíží, přepadne vás pocit absolutní marnosti, protože jste unavení, někde vás něco táhne, píchá..., prostě všechna ta práce je v…

Miloš Škorpil, 26. 8. 2019, 1 komentář

Trail running. Běhání v terénu je komplexní funkční trénink

Trail running. Běhání v terénu je komplexní funkční trénink

Běh je nejlevnější sport. Běh se stává nejoblíbenějším sportem na světě. Běžec by však neměl jen běhat, měl by i posilovat, měl by se protahovat, měl by aktivně relaxovat. Kde na to všechno ale…

Miloš Škorpil, 23. 8. 2019, 4 komentáře

Běžecká obuv vhodná pro začínající běžce a běžkyně

Běžecká obuv vhodná pro začínající běžce a běžkyně

Základní pravidlo pro výběr běžecké obuvi: Kupte si takovou běžeckou obuv, kterou jste schopni udýchat, a která vás neposadí na zadek. Jen v takové botě si užijete svůj běh a nehrozí vám zranění ani…

Miloš Škorpil, 19. 8. 2019, 11 komentářů

Staň se vítězem, dříve než vyběhneš za svým snem. Staň se vítězným typem

Staň se vítězem, dříve než vyběhneš za svým snem. Staň se vítězným typem

Malá lekce vítězství: o tom, jestli vyhrajete nebo skončíte mezi poraženými, rozhoduje stav vaší mysli. Vzpomínám si na množství soubojů, které jsem kdy svedl se svými soupeři a v nichž jsem vyhrál,…

Miloš Škorpil, 18. 8. 2019, 2 komentáře

Spánek, spánkový deficit, vliv spánku na výkonost běžce, vliv nedostatečného spánku na možnost zranění

Spánek, spánkový deficit, vliv spánku na výkonost běžce, vliv nedostatečného spánku na možnost zranění

Známe z historie řadu příkladů, že různí lidé si tak dlouho ukrajovali ze spánku, až už nemohli vůbec usnout. Prostě naše tělo spánek potřebuje, aby mělo alespoň minimální energii na všechny životně…

Miloš Škorpil, 1. 8. 2019, 5 komentářů

Když chci zrychlit svůj běh, mám prodloužit svůj krok nebo zvýšit kadenci?

Když chci zrychlit svůj běh, mám prodloužit svůj krok nebo zvýšit kadenci?

Pro běžce existují dvě cesty, jak se zrychlit. Zvýšit kadenci svých kroků nebo prodloužit letovou fázi, ale je tu i třetí možnost a sice – vše udýchat. Tento článek vyšel na Běžecké škole…

Miloš Škorpil, 31. 7. 2019, 1 komentář

První pomoc když běžec, cyklista, turista či kdokoliv zkolabuje z důvodu horkého počasí

První pomoc když běžec, cyklista, turista či kdokoliv zkolabuje z důvodu horkého počasí

Na městských maratónech to většinou potřebovat nebudete, protože zde je možno velmi rychle přivolat lékařskou pomoc, která už provede patřičné úkony a zajistí odvoz postiženého do nemocnice. Jak se…

Miloš Škorpil, 27. 7. 2019, 5 komentářů

Zítra vstanu a opařím se během aneb jak nezačínat s pohybem. A jak ano

Zítra vstanu a opařím se během aneb jak nezačínat s pohybem. A jak ano

Pohár přetekl, řeknete si jednou za čas. Dám sbohem lenosti, opustím pohovku, natáhnu tepláky a poběžím, co to dá. Chvályhodné rozhodnutí, ale nikoli šťastné. Přesně takhle začíná s během většina…

Miloš Škorpil, 25. 7. 2019, 1 komentář

Mýty a pravdy o běžeckém tréninku a vůbec o běhání mužů a žen

Mýty a pravdy o běžeckém tréninku a vůbec o běhání mužů a žen

Běžeckým světem běží mnoho mýtů, lží, polopravd, předsudků, a dopátrat se mnohdy pravdy je stejně těžké jako všude jinde v životě. Zkrátka tak to je, takže když se někde o něčem dočtete, zkuste se…

Miloš Škorpil, 17. 7. 2019

Běž na krev! Jak moc složení (kvalita) krve ovlivňuje výkon a zdraví běžce

Běž na krev! Jak moc složení (kvalita) krve ovlivňuje výkon a zdraví běžce

Běž na krev, je pokyn, který dává trenér svému svěřenci, chce-li po něm, aby dal do běhu všechny síly, které tréninkem nasbíral. Běž na krev, může brzy říci trenér svému svěřenci ve chvíli, kdy si…

bezeckaskola. cz, 10. 7. 2019

Jak se nejlépe ochladíte před běžeckým závodem a po něm? Dobře orosenou dvanáctkou!

Jak se nejlépe ochladíte před běžeckým závodem a po něm? Dobře orosenou dvanáctkou!

No přeci dobře vychlazenou dvanáctkou, nebo jakýmkoliv jiným nápojem, ale umístěným za krkem ne v hrdle! Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.6.2016

Miloš Škorpil, 8. 7. 2019

Rychlokurz Běžecké školy pro běhání a sportování v teplých až tropických dnech a taky na to, co dělat po něm

Rychlokurz Běžecké školy pro běhání a sportování v teplých až tropických dnech a taky na to, co dělat po něm

Jak v domácích podmínkách provádět chlazení a masáž v jednom: 1. Vezměte běžnou půllitrovou PET láhev a naplňte ji vodou (máte-li dost místa v mrazáku, naplňte si rovnou dvě). 2. Vložte ji do mrazáku…

Miloš Škorpil, 26. 6. 2019

Běhání v terénu. K čemu všemu vám může být v životě dobré umět běhat cestou necestou

Běhání v terénu. K čemu všemu vám může být v životě dobré umět běhat cestou necestou

Pokud se budete chtít naučit perfektní běžecký styl, půjdete běhat na dráhu, pokud se budete chtít naučit běžet v daném tempu, vyberete si běh na běžeckém trenažéru, pokud si budete chtít při běhu…

Miloš Škorpil, 19. 6. 2019, 1 komentář

Dostaň se do kondice za čtyři týdny

Dostaň se do kondice za čtyři týdny

O tom, že pravidelný vytrvalostní trénink má na nás po všech stránkách pozitivní vliv, jsme se určitě už všichni přesvědčili. Kdo se jednou vydal na zdravotní vycházku či běh, poznal, jak i ztuhlé…

Miloš Škorpil, 18. 6. 2019, 10 komentářů

Potní bilance. Kolik vypotíte během tréninku. Kolik byste toho měli vypít, abyste nahradili co vypotíte

Potní bilance. Kolik vypotíte během tréninku. Kolik byste toho měli vypít, abyste nahradili co vypotíte

Pocení je při běhu jev naprosto obvyklý, ostatně většina různých aplikací, které při běhu nebo cvičení používáme, nám ukazují kolik jsme toho vypotili. Na pocení má vliv nejen jak běžíme rychle, jaká…

Miloš Škorpil, 8. 6. 2019, 4 komentáře

Správný mix běžeckého  tréninku a regenerace

Správný mix běžeckého tréninku a regenerace

Uštvat se umí každý trouba, platilo to dříve a platí stále. Na druhou stranu zase neplatí, že by se člověk dostal do formy tím, že se bude válet na pohovce a cpát se jedním hambáčem za druhým a…

Miloš Škorpil, 6. 6. 2019, 1 komentář

Zvyš své VO2 MAX, ušetříš tím čas na trénink i v závodech

Zvyš své VO2 MAX, ušetříš tím čas na trénink i v závodech

Většina začínajících běžců a běžkyň nemá hned potřebu běžet do specializované laboratoře, aby tam na ně koukali, jak se perou s pásem a sami se sebou, a přesto by rádi věděli, jak na tom objektivně…

Miloš Škorpil, 5. 6. 2019, 13 komentářů

Aby tě hic nepic aneb co dělat a jak v tréninku či závodech reagovat na velmi teplé počasí

Aby tě hic nepic aneb co dělat a jak v tréninku či závodech reagovat na velmi teplé počasí

O běhání v horkých letních dnech, ba vůbec, jak a co dělat, když udeří hic, aby vás z toho nepiclo, už jsme na Běžecké škole psali. Ostatně zde už o tom vedeme celý seriál článků: JAK BĚHAT, CO DĚLAT…

Miloš Škorpil, 3. 6. 2019, 5 komentářů

Máňa a Lojza běží půlmaraton a radí méně zkušeným, co v den závodu

Máňa a Lojza běží půlmaraton a radí méně zkušeným, co v den závodu

Máňa s Lojzou poté, co si párkrát zkusili běžet 5 a 10 kilometrů, si řekli, že už je čas střihnout si konečně taky půlmaraton. Už rozhodně nejsou žádní zelenáči, takže vědí, co je třeba v den závodu…

Miloš Škorpil, 1. 6. 2019

Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb?

Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb?

Co vám poradí většina lékařů, když za nimi přijdete s tím, že vás bolí klouby a řeknete jim: „Pane doktore, začala/začal jsem běhat a najednou mě začalo píchat v koleni, bolet kotník, kyčle, co…

Miloš Škorpil, 30. 5. 2019, 24 komentářů

Za to, že nás nebaví běhat na běžeckém páse, může pračlověk a naše geny, které jsou stále naprogramovány k lovu nebo útěku

Za to, že nás nebaví běhat na běžeckém páse, může pračlověk a naše geny, které jsou stále naprogramovány k lovu nebo útěku

Hank Davis, profesor psychologie na Universitě v Ontariu a autor knihy Caveman Logic (logika pračlověka) uvádí hlavní důvody, proč nás běh na běžeckém páse nebaví, nudí a neuspokojuje.

Miloš Škorpil, 23. 5. 2019, 4 komentáře

Tvé VO2 MAX ti řekne, jestli jsi čajíček nebo jestli míříš mezi běžeckou elitu

Tvé VO2 MAX ti řekne, jestli jsi čajíček nebo jestli míříš mezi běžeckou elitu

V článku Zvyš své VO2 MAX, ušetříš tím čas na trénink i v závodech jsme vám ukázali, jak můžete získat informaci o hodnotách svého VO2 max, aniž byste museli chodit na zátěžový test do specializované…

Miloš Škorpil, 20. 5. 2019, 4 komentáře

Než vyběhneš na sluníčko, tak se namaž! Když ti natečou horkem nohy, tak je i sebe zchlaď!

Než vyběhneš na sluníčko, tak se namaž! Když ti natečou horkem nohy, tak je i sebe zchlaď!

Léto je v plném proudu. Ideální čas na to, užít si dovolenou a zregenerovat. Rovněž však je to ideální čas, připravit se na podzimní běžeckou sezónu. Ať tak, či tak, bude to znamenat vypořádat se s…

Miloš Škorpil, 17. 5. 2019, 2 komentáře

Běžci a běžkyně, nebojte se svalů! Svaly jsou zásobárnou energie a spalovači mrtvol, tedy tuku

Běžci a běžkyně, nebojte se svalů! Svaly jsou zásobárnou energie a spalovači mrtvol, tedy tuku

U běhu platí pravidlo, že čím menší váha, tím rychleji to běhá. To je sice pravda, ale na druhou stranu také platí, že svaly jsou malé energetické elektrárny, které nám pomáhají spalovat tuky. A…

Miloš Škorpil, 16. 5. 2019, 4 komentáře

Maraton je je za tebou, co dělat po něm. Jak rychle probíhá regenerace. Kdy můžu běžet další maraton. Kolik maratonů můžu běžet za rok

Maraton je je za tebou, co dělat po něm. Jak rychle probíhá regenerace. Kdy můžu běžet další maraton. Kolik maratonů můžu běžet za rok

Týden jsem se věnoval tomu, co máte dělat před maratonem, abyste si ho co nejvíce užili a zužitkovali co nejlépe úsilí, energii, čas, peníze, které jste tomu věnovali. Za pár hodin budeme všichni…

Miloš Škorpil, 6. 5. 2019, 5 komentářů

Do maratonu zbývá poslední den. Čas na to si zopakovat ctyřicet dva a jeden krok k běžecké nesmrtelnosti

Do maratonu zbývá poslední den. Čas na to si zopakovat ctyřicet dva a jeden krok k běžecké nesmrtelnosti

Maraton není jen o běhu. Maraton je o nás. Říká o nás, že jsme výjimeční, pokud jej absolvujeme, pokud jen nalezneme sílu a odhodlání se postavit na jeho start. Na start se dá postavit zcela…

Miloš Škorpil, 4. 5. 2019, 5 komentářů

Do maratonu zbývají už jen dva dny. Poslední rady do maratonského uzlíčku (nervů)

Do maratonu zbývají už jen dva dny. Poslední rady do maratonského uzlíčku (nervů)

Do startu maratonu zbývají už jen hodiny. Všechno už bylo napsáno, všechno už bylo řečeno, všechno už bylo vyzkoušeno, úhledné hromádky s připravenými běžeckými svršky a spodky jsou srovnány a čekají…

Miloš Škorpil, 3. 5. 2019, 5 komentářů

Do maratonu zbývají tři dny. Načasujte se na správný maratonský čas

Do maratonu zbývají tři dny. Načasujte se na správný maratonský čas

Dilema, které si musí rozhodnout každý sám. Jaká jsou pro a proti jedné či druhé varianty? Začneme tou první, tedy během s vodičem, abych pak rozebral tu druhou, tedy spolehnout se sám na sebe. Tento…

Miloš Škorpil, 2. 5. 2019, 13 komentářů

Do maratonu zbývají čtyři dny. Nalaďte se do pohody

Do maratonu zbývají čtyři dny. Nalaďte se do pohody

Do maratonu zbývají čtyři dny. Cítíte nervozitu, nebo dokonce obavy? To je normální. Zcela klidní nejsou ani zkušení maratonci. Nepropadejte ale panice a hlavně „netestujte" na poslední…

Miloš Škorpil, 1. 5. 2019

Do maratonu zbývá pět dní. Rady pro notorické ignoranty

Do maratonu zbývá pět dní. Rady pro notorické ignoranty

Tento článek je inspirován letitou zkušeností s těmi, kteří myslíce si, že oni jsou jiní kabrňáci, nejsou žádný B či C a tyto rady pro ně tudíž neplatí, pak na trati soupeří s bychem, neplést si…

Miloš Škorpil, 30. 4. 2019, 39 komentářů

Do maratonu zbývá šest dní. Patnáct chyb, kterých byste se měli ostříhat

Do maratonu zbývá šest dní. Patnáct chyb, kterých byste se měli ostříhat

Klasici říkají: „Opakování je matkou moudrosti“, stejné platí pro maratonce, a to bez ohledu na to, jestli běží svůj první maraton, nebo se chystají třeba na dvacátý. Znám mnoho těch, o nichž…

Miloš Škorpil, 29. 4. 2019, 4 komentáře

Jak si vybrat ze stále širší nabídky běžeckých závodů, běžeckých bot různých značek, běžeckých obchodů

Jak si vybrat ze stále širší nabídky běžeckých závodů, běžeckých bot různých značek, běžeckých obchodů

Běžecké závody, ba přímo běžecké seriály, rostou jak houby po dešti, což je moc dobře, protože čím širší nabídka bude, tím více se budou muset pořadatelé (budou-li chtít na své akce nalákat…

Miloš Škorpil, 26. 4. 2019, 1 komentář

Nabrali jste přes zimu něco kil a teď vás brzdí v běhu? Zbavit se jich vám kromě běhání pomůže i změna potravních návyků

Nabrali jste přes zimu něco kil a teď vás brzdí v běhu? Zbavit se jich vám kromě běhání pomůže i změna potravních návyků

Běhání je ideálním katem tuků a komu se podaří k tomu upravit i stravovací návyky, bude lehčí a při běhu bude jen létat. Klíč k efektivnímu hubnutí je v rozumném přístupu ke sportu i k jídlu, přičemž…

Miloš Škorpil, 25. 4. 2019, 1 komentář

Najdi si své optimální běžecké tempo

Najdi si své optimální běžecké tempo

Když si nejsi jistý, zda zvolíš na počátku závodu své optimální tempo, můžeš se svěřit do péče zkušeného vodiče. Ale to tempo, jímž on běží, bude jen málokdy tvým ideálním tempem, neboť to on nezná,…

Miloš Škorpil, 23. 4. 2019, 5 komentářů

Běhejte na laktát!

Běhejte na laktát!

Obecně se má za to, že laktát (kyselina mléčná) je nepřítelem všech co běhají, protože jeho hromadění způsobuje nepříjemné tuhnutí svalů a následně to, že naše nohy, ale i ruce a vlastně celé tělo,…

Miloš Škorpil, 15. 4. 2019

Energie – jak získává lidské tělo energii během běhu

Energie – jak získává lidské tělo energii během běhu

Jste, to co jíte, ale energii získáváte podle toho, jak běháte. Energie pro své tělo získáváme ze stravy, která se v trávicím ústrojí prostřednictvím komplexních metabolických procesů (metabolismu)…

Miloš Škorpil, 13. 4. 2019, 4 komentáře

Jak se rozcvičit a jak rychle běžet půlmaraton?

Jak se rozcvičit a jak rychle běžet půlmaraton?

Jak bych měl rozeběhnout půlmaraton a jakým tempem pak následně běžet, pokud chci zaběhnout daný čas? Tohle je nyní nejčastější otázka, kterou dostávám. Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.3.2010

Miloš Škorpil, 7. 4. 2019, 15 komentářů

Do půlmaratonu zbývá poslední den, tak si udělejte svou hromádku a hlavu uvolněte 30 minutami lehkého běhu

Do půlmaratonu zbývá poslední den, tak si udělejte svou hromádku a hlavu uvolněte 30 minutami lehkého běhu

Tak to i přes veškeré zkušenosti, které jsem za léta závodění načerpal, nevím. Vždy mě něco překvapí, možná proto, že běh je jako život – vždy nám něco přichystá, s čím jsme dopředu nepočítali.…

Miloš Škorpil, 6. 4. 2019, 3 komentáře

Dva dny do půlmaratonu. Najezte se, ať máte co pálit po celých dvacet jedna kilometrů

Dva dny do půlmaratonu. Najezte se, ať máte co pálit po celých dvacet jedna kilometrů

Během roku vám říkám, abyste si jedli, na co máte chuť, taky většinou běháme, abychom se mohli dobře najíst, ale dneska by to chtělo si vybírat, ono totiž špatně zvolená strava den před závodem může…

Miloš Škorpil, 5. 4. 2019, 2 komentáře

Tři dny do půlmaratonu. Vše se ve vás vaří, ale jídlo si dáme až zítra

Tři dny do půlmaratonu. Vše se ve vás vaří, ale jídlo si dáme až zítra

Jste vzrušení. Jímá vás směs rozporuplných pocitů – starosti, jestli jste dostatečně připraveni, se mísí s ulehčením, že už to budete mít brzo za sebou. Cítíte přebytek energie. Tréninku ubývá…

Miloš Škorpil, 4. 4. 2019, 4 komentáře

Čtyři dny do půlmaratonu. Lehký výběh a mentální příprava

Čtyři dny do půlmaratonu. Lehký výběh a mentální příprava

Uvolněte se, myslete pozitivně. Hlavně žádný stres, čím více jste stresovaní, tím více jste stažení, tím horší výkon podáte, i kdybyste v tréninku splnili vše na sto procent. Špičkoví sportovní kouči…

Miloš Škorpil, 3. 4. 2019, 2 komentáře

Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky

Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky

Za pět dní přijde den, na nějž se většina z vás připravovala už od začátku prázdnin. Den, který vám řekne, jestli jste se připravovali dobře, či je třeba v přípravě něco změnit. Naštěstí v seriálu…

Miloš Škorpil, 2. 4. 2019, 4 komentáře

Šest dní do půlmaratonu. Den jako dělaný na to, lehce se protáhnout a zásobit energií

Šest dní do půlmaratonu. Den jako dělaný na to, lehce se protáhnout a zásobit energií

Do startu půlmaratonu chybí právě šest dní. Tak tuhle sobotu už to přijde, říkáte si v duchu. Začínáte se těšit, ale stejně tak i děsit. Nervozita, stejně jako váš tep, začínají stoupat.…

Miloš Škorpil, 1. 4. 2019

Běhání a alergie. Deset tipů pro lepší běh, pro pylové alergiky

Běhání a alergie. Deset tipů pro lepší běh, pro pylové alergiky

Jaro a léto jsou obdobími, na něž toužebně čekáme, protože budeme moci běhat za denního světla, ale pro mnohé z běžců a běžkyň je to zároveň období, kdy se musí potýkat s pylovou alergii. Jak tedy…

Miloš Škorpil, 31. 3. 2019, 9 komentářů

Osobní trenér versus trenér v mobilní aplikaci či sporttesteru

Osobní trenér versus trenér v mobilní aplikaci či sporttesteru

Pokud hrajete tenis či golf, tak vás většinou podobná otázka vůbec nenapadne, neboť je vám jasné, že pokud chcete, aby vaše hra k něčemu byla, abyste jen nelítali po kurtu či greenu a občas si…

Miloš Škorpil, 27. 3. 2019

21 nakopnutí  na cestu k půlmaratonskému cíli

21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli

21 rad na cestu, aby vám kilometry půlmaratonu ubíhaly pod nohama jak voda při jarním tání. 21 kilometrů je půlka maratonu. Bylo řečeno: „Jen si nemysli, že když jsi zaběhl půlmaraton, že jsi…

Miloš Škorpil, 25. 3. 2019, 8 komentářů

Má se člověk protahovat před, během nebo po tréninku?

Má se člověk protahovat před, během nebo po tréninku?

S protahováním se to má stejně, jako s běháním přes patu či přes špičku: neplatí tak úplně ani jedno, ani druhé, ale třetí cesta, tedy dopad na střed nohy, následně došlap na patu a odvalení přes…

Miloš Škorpil, 24. 3. 2019, 1 komentář

Zranění v oblasti třísel

Zranění v oblasti třísel

Bolest v oblasti třísel, je tak jako bolest v oblasti holeně problém, který je dosti častý a který si člověk způsobí tím, že nesprávně chodí nebo běhá, případně používá k chůzi nebo běhu pro něj…

Miloš Škorpil, 15. 3. 2019, 7 komentářů

Deset otázek a odpovědí na ně, pro ty co se chystají běžet první půlmaraton

Deset otázek a odpovědí na ně, pro ty co se chystají běžet první půlmaraton

Odzvání popularitě maratonu? Určitě ne, ale přesto mají světové maratony silného konkurenta. Je jím půlmaraton. Je to zcela pochopitelné, neboť byť je půlmaraton pro člověka poloviční výzvou, skýtá…

Miloš Škorpil, 10. 3. 2019, 15 komentářů

Mýty a fakta o hubnutí

Mýty a fakta o hubnutí

Hubnu, hubneš, hubneme. Všichni neustále hubnou a výsledkem je, že se za chvilku na tu naší planetku nevejdeme. „Asi to děláme nějak blbě" – řekl by filozof, nebo taky:…

Miloš Škorpil, 24. 2. 2019, 13 komentářů

Běhání v sajrajtu. Mohou se běžecké boty prát?

Běhání v sajrajtu. Mohou se běžecké boty prát?

Výrobci to moc nedoporučují, ale běžecké boty můžete do pračky klidně strčit. Ale určitě ne tak často jako oblečení a rozhodně je perte maximálně na 40 stupňů. Jinak nechejte zablácené boty oschnout…

Miloš Škorpil, 12. 2. 2019, 2 komentáře

Jsem červenej jak rak, smrdím, naskočila mi červená, GPSka se ne a ne najít a k tomu všemu ještě ty blbý kecy!

Jsem červenej jak rak, smrdím, naskočila mi červená, GPSka se ne a ne najít a k tomu všemu ještě ty blbý kecy!

Pokud by vás tohle potkalo při jednom výběhu, tak byste byli po něm nejspíše zralí na mašli nebo na antouška. Zvláště pak, pokud každému říkáte, jak vás běh nabíjí, jak si při něm odpočinete a…

Miloš Škorpil, 5. 2. 2019, 6 komentářů

Respirační onemocnění vás z tréninku vyřadit nemusejí

Respirační onemocnění vás z tréninku vyřadit nemusejí

Na trať se můžete vydat s respiračními obtížemi. Vybíhat byste však měli spíše ráno, v dobrých nepromokavých botách a mírnějším tempem. A trénink zakončete sprchou a teplým čajem. Tento článek vyšel…

Miloš Škorpil, 29. 12. 2018

Vánoce jsou náročné. Poradíme, jak se po nich dostat do formy

Vánoce jsou náročné. Poradíme, jak se po nich dostat do formy

Vánoce by měly být především svátky klidu, proto se nestresujte, že týden nebudete běhu dávat, co jste zvyklí. Zkuste to vzít jako čas pro dobití baterek, naplánujte si snížení tréninkových dávek či…

Miloš Škorpil, 27. 12. 2018

Dalších sedm žhavých tipů pro běhání ve studené dny

Dalších sedm žhavých tipů pro běhání ve studené dny

Prvních 7 žhavých tipů pro studené dny máte už doufám pilně prostudované, jestli ne, tak na to hned vlítněte, protože si vás z nich na konci týdne přezkouším, stejně jako z toho, co přijde dnes a to:…

Miloš Škorpil, 26. 12. 2018

Sedm žhavých tipů pro běhání ve studené dny

Sedm žhavých tipů pro běhání ve studené dny

Ranní mlhy, studený vítr, mráz zalézající za nehty, tma, sníh, bláto, náledí, tohle všechno svádí člověka v zimě hodit běžeckou výbavu do kouta a vytáhnout ji až s prvními jarními paprsky. Jestli i…

Miloš Škorpil, 25. 12. 2018, 2 komentáře

Neděste se, nepropadejte panice, když v zimě uběhnete méně, než jste zvyklí!

Neděste se, nepropadejte panice, když v zimě uběhnete méně, než jste zvyklí!

„Se sněhem a mrazem se mi hroutí svět. Už druhý den mi tělo neslouží. Nohy nemůžou a dech nestačí. Uběhnu 5 km, svůj základ, a umírám, hekám, dusím se. Přitom již 3 měsíce běhám denně 7 – 8, o…

Miloš Škorpil, 20. 12. 2018, 9 komentářů

Běhání na sněhu a ledu

Běhání na sněhu a ledu

Běhání v čerstvém sněhu, udupaném sněhu či na ledovce má svá specifika. Taktéž běhání v zimě a mrazu má svá pravidla. Z těchto pak lze odvodit určité zásady, které bychom měli dodržovat a ctít, pokud…

Miloš Škorpil, 11. 12. 2018, 3 komentáře

Sportovní masáž v průběhu tréninku

Sportovní masáž v průběhu tréninku

Po víkendových závodech se většina běžců a běžkyň cítí jako zmlácení. Z tohoto stavu může velmi rychle pomoci masáž a to třeba i během tréninku. Zde používáme kombinaci dvou typů sportovní masáže, a…

bezeckaskola. cz, 1. 12. 2018

Běh, sport pro dříve narozené (veterány)

Běh, sport pro dříve narozené (veterány)

Běh a lidé nad čtyřicet, padesát, šedesát, sedmdesát, osmdesát, devadesát… let – jak to k sobě pasuje? Tenhle vztah je naprosto ideální, ale jako v každém vtahu je dobré znát, co nám bude náš…

Miloš Škorpil, 30. 11. 2018, 10 komentářů

Osm tipů, jak běhat na klouzačce

Osm tipů, jak běhat na klouzačce

Stačí jedna noc a z bezpečné cesty se stane nebezpečná. Pro běh na zrcadle platí kromě toho, že si obujete boty, co nekloužou nebo kloužou minimálně, že poběžíte rovnoměrným tempem, nebudete…

Miloš Škorpil, 21. 11. 2018, 2 komentáře

Jak se obléci na běhání v zimě

Jak se obléci na běhání v zimě

S oblečením se to má jako s partnery, jeden má rád blondýny, druhý brunety, ta má ráda holobradé zrzouny, ta zas holohlavé s bradkou. Někomu vyhovuje se obléci na běhání více, jinému středně a někdo…

Miloš Škorpil, 20. 11. 2018, 3 komentáře

Mrzne až praští! Je vhodné v takových extrémních podmínkách běhat?

Mrzne až praští! Je vhodné v takových extrémních podmínkách běhat?

Konečně je tu pravá zima. Všude sníh a dokonce i teploty klesají hodně pod mínus 10 stupňů. Mnozí se ptají: Je v takto extrémních podmínkách vůbec zdravé běhat? Možná to mnohé překvapí, ale i v…

Miloš Škorpil, 19. 11. 2018, 3 komentáře

Kladívkové prsty

Kladívkové prsty

Určitě to znáte všichni, ten dosti nepříjemný pocit, že se vám najednou nevejde noha do boty, při tom jste už v té botě naběhali desítky, někdy stovky kilometrů a všechno bylo v O.K. Je to…

Miloš Škorpil, 17. 11. 2018, 4 komentáře

Dá se běháním zhubnout nebo se naopak běháním přibírá?

Dá se běháním zhubnout nebo se naopak běháním přibírá?

Jeden obezitolog tvrdí, že když člověk běhá, spíše přibere než by zhubnul. No nevím jestli to v praxi někdy zkusil, když se člověk na něj podívá, řekl by že snad nikdy nepopoběhl, ani když honil…

Miloš Škorpil, 15. 11. 2018, 9 komentářů

Každá mince má dvě strany, aneb co všechno se můžeme naučit od běžeckých zranění

Každá mince má dvě strany, aneb co všechno se můžeme naučit od běžeckých zranění

Každé zranění převrátí život běžce vzhůru nohama, mnohdy i doslova – když budete ležet v nemocnici a vaše nožka bude, uvězněna v sádrovém krunýři, bezvládně viset zavěšena na kladkách… Ukážeme…

Miloš Škorpil, 6. 11. 2018, 1 komentář

Trail running, funkční cvičení, které ničím nenahradíš

Trail running, funkční cvičení, které ničím nenahradíš

Běhání v terénu, v přírodě, po loukách, po zoraných polích, v lesích, do kopce a z kopce, vybíhání, sbíhání, přeskakovaní příkopů, přírodních či umělých terasů, proplétání se mezi křovím či trním,…

Miloš Škorpil, 25. 10. 2018, 2 komentáře

Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let

Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let

Běháš přes patu, ty zas přes špičku, aneb jak se chytáme na něčem, co je úplně mimo. Od vydání knihy Born to run jsem často chytán za patu, hlavně těmi, kteří mají pocit, že když začali běhat po…

Miloš Škorpil, 21. 10. 2018, 15 komentářů

Jak se zrychlit na pět kilometrů o 20 – 39 sekund

Jak se zrychlit na pět kilometrů o 20 – 39 sekund

Občas se vyplatí podívat se, jak to dělají jinde. Ve vodě mě sice často neuvidíte, ale výše uvedený název jsem si vypůjčil od plaveckého trenéra, a sice od Terry Laughlina. Oproti běžeckým trenérům…

Miloš Škorpil, 13. 10. 2018, 1 komentář

Tip na dny, kdy nejde, nebo kdy se vám nechce, vyběhnout. 15ti minutový kruhový trénink pro váš lepší běh

Tip na dny, kdy nejde, nebo kdy se vám nechce, vyběhnout. 15ti minutový kruhový trénink pro váš lepší běh

Práce, rodina, přátelé, běžné životní úkoly a starosti, počasí… Často se stane, že se prostě nedostanete k tomu, abyste vyběhli na svůj trénink a zajít si zaběhat či zacvičit do fitka, tak to už…

Dana a Miloš, 3. 10. 2018, 15 komentářů

Vyběhnu, po dvou minutách jsem na devadesáti osmi procentech svého tepového maxima. Je tohle normální?

Vyběhnu, po dvou minutách jsem na devadesáti osmi procentech svého tepového maxima. Je tohle normální?

Miloši prosím o radu a chtěl bych se zeptat na tepovou frekvenci. Je mi 45 let, měřím 186 cm, vážím103 kg. Běhám celkem pravidelně druhým rokem a pří každém tréninku se dostanu během prvních dvou…

Miloš Škorpil, 29. 9. 2018, 5 komentářů

Je běhání ráno zdravé? Samé bonusy, žádné mínusy

Je běhání ráno zdravé? Samé bonusy, žádné mínusy

Komu se nejlépe běhá ráno, je označován za skřivana. V týdnu by měl tedy běhat ráno, ale protože i skřivan si rád v pátek nebo v sobotu vyrazí, tak se mu pak o víkendu ráno vstávat nechce. A proč…

Miloš Škorpil, 26. 9. 2018, 3 komentáře

Když se postavíte na zadní, dohlédnete dál

Když se postavíte na zadní, dohlédnete dál

Tak jako každý den mě v úterý po otevření vajíčka, tedy vaia, přivítal nový bonmot od Pavla Kosorina a v něm stálo: „Když se postavíte na zadní, dohlédnete dál“. Nedalo mi to, abych na něj…

Miloš Škorpil, 31. 8. 2018, 2 komentáře

Chci běžet závod, ale něco mě bolí – mám si vzít Ibuprofen nebo mám raději běžet s bolestí?

Chci běžet závod, ale něco mě bolí – mám si vzít Ibuprofen nebo mám raději běžet s bolestí?

Končí prázdniny, podzimní část běžecké sezóny se rozbíhá. Ten kdo chce být všude si koleduje při velké kumulaci závodů, že se dostaví nějaké zranění, které běžci způsobuje bolest. Běžec chce běžet,…

Miloš Škorpil, 16. 8. 2018, 1 komentář

Runningové hole a běh naboso? Skvělá symbióza!

Runningové hole a běh naboso? Skvělá symbióza!

Běh s holemi a bosoběh mají společné především dvě „věci“. Zaprvé: jsou to nové trendy, čeřící klidné vody tradičního běhání. A zadruhé: při správném provedení zlepšují jak zdravotní stav nohou…

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz), 13. 8. 2018, 3 komentáře

Přirozený běžecký styl vás naučí létat jak Usain Bolt

Přirozený běžecký styl vás naučí létat jak Usain Bolt

Správně provedený běžecký styl vám při vám ušetří až 20% energie. To znamená, že na 5 kilometrech vám daruje 1 kilometr, na 10 kilometrech, kilometry 2, při půlmaratonu už kilometry 4 a při maratonu…

Miloš Škorpil, 2. 8. 2018, 7 komentářů

Můj první běžecký závod, na co si mám dát pozor

Můj první běžecký závod, na co si mám dát pozor

S přibývajícím počtem běžců a běžkyň, roste počet těch, kteří se chystají vyběhnout na svůj první závod a hledají informace, na co všechno se mají připravit, aby něco nezanedbali. Především těmto…

Miloš Škorpil, 31. 7. 2018, 2 komentáře

Deset otázek a deset odpovědí na téma běhání v horkých dnech

Deset otázek a deset odpovědí na téma běhání v horkých dnech

Můj puls je v horkých dnech výrazně vyšší, co za tím vězí? Je běhání ve velkých hicech nebezpečné? Co se může stát při vysokých hodnotách ozónu v ovzduší a při jakých hodnotách svůj trénink raději…

Miloš Škorpil, 23. 7. 2018

Je třeba řešit při nákupu běžeckých bot pronaci, supinaci, neutrální nášlap?

Je třeba řešit při nákupu běžeckých bot pronaci, supinaci, neutrální nášlap?

Boty s podporou pronace či supinace, neutrální běžecké boty, minimalistické běžecké boty, maximalistické běžecké boty, technické běžecké boty, běhání v pětiprstkách nebo naboso… V čem má člověk sakra…

Miloš Škorpil, 18. 7. 2018, 13 komentářů

Horko a dusno z nás vysávají život – jak je přelstít

Horko a dusno z nás vysávají život – jak je přelstít

Jak se chovat, jak trénovat v obdobích velkých veder? Úmyslně nepíšu letních, protože v současné době je nějak úplně jedno, jaké období zrovna inzeruje kalendář a sluníčko si to pere a pere v dubnu…

Miloš Škorpil, 14. 7. 2018, 2 komentáře

Co byste rozhodně neměli udělat při koupi běžeckých bot!

Co byste rozhodně neměli udělat při koupi běžeckých bot!

Začínáte běhat a kromě dalších tisíce otázek, jak na to, vám naskakuje v hlavě otázka, respektive otázky: „V čem mám běhat? Jak si vybrat ty správné běžecké boty pro sebe – pro svůj běh?“…

Miloš Škorpil, 17. 6. 2018, 9 komentářů

Zranění holeně

Zranění holeně

Kdy se nám bolestí hlásí holeň? Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.5.2009

Miloš Škorpil, 20. 5. 2018, 4 komentáře

Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení

Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení

Achillova šlacha je nejsilnější šlachou v lidském těle. Jde o úponovou šlachu tříhlavého svalu bérce (m. triceps surae). Její funkcí je plantární flexe nohy (pohyb špičky nohy k podložce) v hlezenním…

bezeckaskola. cz, 19. 5. 2018, 18 komentářů

Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Už vás někdy bolely nohy – chodidla? Blbá otázka, že? Tenhle problém je stejně častý, ne-li častější než třeba bolesti kolen, kyčlí, achilovek a přitom je jim v literatuře věnována nejmenší…

Miloš Škorpil, 18. 5. 2018, 37 komentářů

Zranění kolene

Zranění kolene

Dostal jsem dotaz od Miloše Zábrodského, který má problém s koleny. Jeho dotaz konkrétně zní: „Mám větší problém s běháním, neb mě neustále bolí kolena. Běhám 6 km, 10 km; 2 dny volno, 10 km, 6 km; 2…

Miloš Škorpil, 16. 5. 2018, 11 komentářů

Běžecká zranění – než vyhledáte lékaře

Běžecká zranění – než vyhledáte lékaře

Většina sportovců trpí už jen když pomyslí na návštěvu lékaře. Někdy je návštěva lékaře nezbytná. Jindy jí můžeme oželet nebo alespoň na chvíli odložit. Vždy bychom si však, než učiníme nezbytný…

Miloš Škorpil, 15. 5. 2018

Průvodce běžeckými zraněními. Běžecká zranění a jak jim předcházet

Průvodce běžeckými zraněními. Běžecká zranění a jak jim předcházet

Které období v běžeckém kalendáři je nejvhodnější k vyléčení zranění? Vím, blbá to otázka. Přesto jsou dvě období v průběhu roku, která se k tomu přímo nabízejí. Je to odpočinkové období, kdy…

Miloš Škorpil, 12. 5. 2018, 3 komentáře

Jak trénovat týden před maratonem a jeden a půl tuctu rad k tomu

Jak trénovat týden před maratonem a jeden a půl tuctu rad k tomu

Článků, týkajících se dní a hodin před maratonem, je na Běžecké škole již mnoho, většinu z nich najdete v seriálu Poběžím maraton! Jak na to?. V nich také najdete vše, co byste měli mít zapsáno za…

Miloš Škorpil, 29. 4. 2018, 3 komentáře

Čtrnáct dní do maratonu. Čas, v němž se dá všechno pohnojit, ale i hodně získat, a to včetně maratonu samotného!

Čtrnáct dní do maratonu. Čas, v němž se dá všechno pohnojit, ale i hodně získat, a to včetně maratonu samotného!

V hlavách mnohých běžkyň a běžců se míchá stav očekávání se stavem nepředstavitelné úzkosti, abych všechno to, co jsem natrénoval/a, nezničil/a v okamžiku, kdy to mám všechno prodat. Tento článek…

Miloš Škorpil, 23. 4. 2018

Hele, hele pes! Mám dělat, že je vzduch, jako všichni běžci, co potkám, nebo ho mám slušně pozdravit?

Hele, hele pes! Mám dělat, že je vzduch, jako všichni běžci, co potkám, nebo ho mám slušně pozdravit?

Na tom, jak se při běhu cítíte, jak se cítíte po něm, má vliv spousta situací, které s během zdánlivě nemají vůbec žádnou spojitost, a stejně na ně musíte myslet, i když třeba víte, že nic…

Miloš Škorpil, 17. 4. 2018

Jak často se vám tohle při běhu či po něm stane, že jste červený jak rak, smrdíte, naskočí vám červená, GPSka se ne a ne najít a k tomu všemu ještě musíte pak poslouchat blbý kecy!

Jak často se vám tohle při běhu či po něm stane, že jste červený jak rak, smrdíte, naskočí vám červená, GPSka se ne a ne najít a k tomu všemu ještě musíte pak poslouchat blbý kecy!

Pokud by vás tohle všechno potkalo při jednom výběhu, tak byste byli po něm nejspíše zralí na mašli nebo na antouška. Zvláště pak, pokud každému říkáte, jak vás běh nabíjí, jak si při něm odpočinete…

Miloš Škorpil, 15. 4. 2018

Vyladění, nejtěžší fáze běžeckého tréninku

Vyladění, nejtěžší fáze běžeckého tréninku

Vyladění znamená v přeneseném významu dosáhnout vrcholu. Jak ale dosáhnu vrcholu, když mám v posledních dnech před závodem spíš odpočívat, maximálně se připravovat mentálně a ztratit tak všechno to,…

Miloš Škorpil, 11. 4. 2018

Pět způsobů, které ti pomůžou zrychlit běh. Kadence, letová fáze, pružnost, síla, dech!

Pět způsobů, které ti pomůžou zrychlit běh. Kadence, letová fáze, pružnost, síla, dech!

Pro běžce a vytrvalce zvlášť existují tři cesty ke zrychlení: zvýšení frekvence kroků (kadence), prodloužení letu – letové fáze (záměrně nepíši kroku, abyste se nesnažili prodloužit skok), vše…

Miloš Škorpil, 9. 4. 2018

Five fingers – na co všechno a proč

Five fingers – na co všechno a proč

Jsem rád, že se rozproudila vcelku fundovaná diskuze k článku Jiřího Marka Pětiprstky z pohledu odborníka na pohybový aparát. Těší mě to z několika důvodů, tím prvním je to, že jak se zdá, pětiprstky…

Miloš Škorpil, 29. 3. 2018, 12 komentářů

Kdy si můžu troufnout běžet půlmaraton? Co je víc – půlmaraton, maraton nebo ultramaraton?

Kdy si můžu troufnout běžet půlmaraton? Co je víc – půlmaraton, maraton nebo ultramaraton?

Když jsme rozmlouvali s Lucií Výbornou o běhání a gaučovém démonu, zeptala se mě, zda si myslím, jestli to, co se dnes děje v našich parcích, lesích, horách, polích a silnicích a běžeckých závodech,…

Miloš Škorpil, 21. 3. 2018, 3 komentáře

Půlmaratonské pábení. Absolvování půlmaratonu bezpečně krok za krokem

Půlmaratonské pábení. Absolvování půlmaratonu bezpečně krok za krokem

Tak je to tu zas. Kosáci se můžou zbláznit a jejich ranní či večerní trylky se rozléhají všude vůkol, zajíci přivádějí na svět „březňáčky“, skřivani vrzají, nedbajíce toho, že můžou zmrznout a…

Miloš Škorpil, 18. 3. 2018, 2 komentáře

Ostropestřec mariánský. Břečťan popínavý. Nová játra, lepší dech

Ostropestřec mariánský. Břečťan popínavý. Nová játra, lepší dech

Běhajíce přírodou, běhajíce parky, běhajíce kolem upravených zahrad, se soustředíme na svůj dech. Naše oči však těkají, vyhledávají a přelétají jak motýli z jednoho obrázku, z jedné rostliny na…

Miloš Škorpil, 17. 3. 2018

Jak běžet půlmaraton, abyste si to užili a zaběhli nejlepší čas, jakého jste schopni

Jak běžet půlmaraton, abyste si to užili a zaběhli nejlepší čas, jakého jste schopni

Problémem velkých ½ maratonů a maratonů je, že se před ním (pokud nejste zrovna VIP běžci, kteří mají jisté místo na startovní čáře), nemůžete pořádně rozcvičit, tak jak je většina z běžců zvyklá z…

Miloš Škorpil, 14. 3. 2018, 3 komentáře

Rychlejší nohy nekoupíte, můžete však zrychlit ty své. Šest způsobů, jak zrychlit své nohy

Rychlejší nohy nekoupíte, můžete však zrychlit ty své. Šest způsobů, jak zrychlit své nohy

Rychlost běhu je velmi relativní pojem. Pro začínajícího běžce je to meta šest, osm, deset kilometrů za hodinu. Pro běžce, který běhá již déle, to je tempo šest, pět, čtyři, tři minuty na kilometr.…

Miloš Škorpil, 12. 3. 2018, 2 komentáře

Jak reagovat při běžeckém tréninku na prudké změny počasí do plusu

Jak reagovat při běžeckém tréninku na prudké změny počasí do plusu

V posledních deseti až čtrnácti dnech (jak kde) jsme měli zimu. Ta nám kromě toho, že mrzlo, na což se dá reagovat celkem bez problémů přidáním jedné vrstvy oblečení, přinesla i kluzko. Na kluzko se…

Miloš Škorpil, 9. 3. 2018

Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu

Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu

Jakmile spadne teplota pod bod mrazu, začne se všude řešit: do kolika mínusových stupňů se dá běhat, do kolika stupňů je to zdravé a kdy už je lepší vůbec nevystrkovat nos a zůstat někde pěkně v…

Miloš Škorpil, 23. 2. 2018, 23 komentářů

Chyby, jichž se běžci a běžkyně nejčastěji dopouštějí před, při a po běžeckém závodě. Jak se jich vyvarovat!

Chyby, jichž se běžci a běžkyně nejčastěji dopouštějí před, při a po běžeckém závodě. Jak se jich vyvarovat!

Běžecká sezóna se začíná rozebíhat naplno. Závod bude stíhat závod a tak nezaškodí si říci pár rad, co a jak dělat, nebo naopak, čeho se nedopouštět, abyste nezmařili měsíce tréninkové dřiny. Tento…

Miloš Škorpil, 20. 2. 2018, 3 komentáře

Jak se stát vítězem? To je jednoduché, stačí překonat bariéry ve své hlavě!

Jak se stát vítězem? To je jednoduché, stačí překonat bariéry ve své hlavě!

Běžíš, běžíš, běžíš po své běžecké trase a najednou z ničeho nic se dostaví únava. Objektivně máš za to, že by se ti to stát tak brzo nemělo. Vyběhneš na další trénink a hele, je to tu zase. Vyběhneš…

Miloš Škorpil, 28. 1. 2018

Jak si zpestřit trénink na běžeckém páse, když je venku zima jako v morně

Jak si zpestřit trénink na běžeckém páse, když je venku zima jako v morně

Běhání na běžeckém pásu mnozí běžci neuznávají, mnozí jej nemají v lásce, ale v nezbytném případě (nedostatek času, tma, zima či jiná nekalota) na něj vběhnou, mnozí mu dávají v zimě jednoznačně…

Miloš Škorpil, 14. 11. 2017, 1 komentář

Jak si naplánovat běžecký rok a na nic nezapomenout. Deset kroků k osobním běžeckým rekordům

Jak si naplánovat běžecký rok a na nic nezapomenout. Deset kroků k osobním běžeckým rekordům

Když sezóna končí, není od věci si zhodnotit, co se nám povedlo, co nepovedlo a proč. To už má „snad" většina za sebou. Stejně tak dobré je si vzít z provedeného hodnocení ponaučení…

Miloš Škorpil, 13. 11. 2017, 4 komentáře

Dan Lieberman, jeden z nejpřesvědčivějších obhájců běhání naboso, říká: „Otázka nezní, jestli běhat naboso či ne, ale jak běhat!“

Dan Lieberman, jeden z nejpřesvědčivějších obhájců běhání naboso, říká: „Otázka nezní, jestli běhat naboso či ne, ale jak běhat!“

Už sis někdy položil otázku, zda bys neměl vyhodit své běžecké boty? Ortodoxní vyznavači běhání naboso už dlouho tvrdí, že běžecké boty člověku akorát způsobují zranění a jsou příčinou nepřirozeného…

Miloš Škorpil, 22. 10. 2017, 5 komentářů

Škorpilova škola běhu – běžecký almanach pro všechny

Škorpilova škola běhu – běžecký almanach pro všechny

Ve Škorpilově škole běhu najdete všechno, co najdete v tomto článku, respektive najdete v ní mnohem víc a mnohem přehledněji. Navíc si téma, které vás zaujme budete moci podtrhnout, založit, či jinak…

Miloš Škorpil, 9. 9. 2017, 5 komentářů

Prevence běžeckých zranění pomocí tapingu

Prevence běžeckých zranění pomocí tapingu

Způsobů prevence běžeckých zranění je několik: správné rozcvičení (které bychom však měli spíše nazývat správné rozehřátí), protažení, běžecká abeceda, Přirozený běžecký styl, posilování, vyklusání…

bezeckaskola. cz, 26. 8. 2017

O víkendových závodech zapomeňte na rekordy! Chladící gelové polštářky do ledvinky sebou

O víkendových závodech zapomeňte na rekordy! Chladící gelové polštářky do ledvinky sebou

Ať už o víkendu poběžíte jakýkoliv závod, zapomeňte na rekordy, největší výhrou pro vás bude, že ve zdraví doběhnete!

Miloš Škorpil, 21. 6. 2017

Půlmaraton, den poté. Půlmaraton je za námi, ale dneska to chce ještě aktivní odpočinek

Půlmaraton, den poté. Půlmaraton je za námi, ale dneska to chce ještě aktivní odpočinek

Většina rad ohledně půlmaratonů či maratonů končí dnem závodu, jako by se jejich odběhnutím zastavil čas, anebo nastal konec světa. Pravdou je, že když si řeknete, že půlmaraton máte za sebou a teď…

Miloš Škorpil, 21. 5. 2017, 26 komentářů

Den půlmaratonu. Den velké zkoušky, ale i tak nenechte hlavu, aby vás uštvala

Den půlmaratonu. Den velké zkoušky, ale i tak nenechte hlavu, aby vás uštvala

Dnes je pro všechny, kteří se rozhodli běžet půlmaraton – a je jedno, zda celý nebo jako člen štafety za svůj tým – velký den. Takže si ho nenechte ničím zkazit a vyběhněte do něj…

Miloš Škorpil, 20. 5. 2017, 1 komentář

Je běh droga nebo protidroga?

Je běh droga nebo protidroga?

Činí běh člověka závislákem nebo je to naopak nejlepší terapie proti všem druhům závislostí? Nejdříve běžec absolvuje závod na 5 km, 10 km, půlmaraton, maraton, 100 km…, vzdálenosti se stále…

Miloš Škorpil, 3. 3. 2017, 3 komentáře

To je teda situace! Co jsem mu udělal, že kolem mě proběhl a dělal, jako bych byl průhledný?

To je teda situace! Co jsem mu udělal, že kolem mě proběhl a dělal, jako bych byl průhledný?

Na tom, jak se při běhu cítíte, jak se cítíte po něm, má vliv spousta situací, které s během zdánlivě nemají vůbec žádnou spojitost, a stejně na ně musíte myslet, i když třeba víte, že nic…

Miloš Škorpil, 19. 2. 2017, 2 komentáře

Pět situací, které dokáží pokazit zážitek z běhu

Pět situací, které dokáží pokazit zážitek z běhu

Běh je druhá nejkrásnější činnost na světě (tipněte si, která je ta první). Kdyby neexistovalo pár drobností, které se postarají o to, abyste si ho vždy 100% užili, měl by vždy 5 hvězdiček. Ale o čem…

Miloš Škorpil, 18. 2. 2017, 7 komentářů

Spiraldynamik® a její využití v oblasti medicíny a v pohybu

Spiraldynamik® a její využití v oblasti medicíny a v pohybu

Spiraldynamik® je inovativní koncept pohybu a terapie. Tým expertů různých profesí pracuje již 25 let na hledání a pochopení evolučního „stavebního plánu" lidského pohybového systému.…

bezeckaskola. cz, 25. 8. 2016

Běžecký tahák pro pitný režim nejen v tropických dnech

Běžecký tahák pro pitný režim nejen v tropických dnech

Potní bilance. Kolik vypotíte během tréninku. Kolik byste toho měli vypít, abyste nahradili, co vypotíte.

Miloš Škorpil, 3. 8. 2016, 2 komentáře

Rozhodli-li jste se startovat v běžeckém závodě pořádaném za extrémních teplot, udělejte všechno proto, aby vy sami jste rizika působení co nejvíce snížili!

Rozhodli-li jste se startovat v běžeckém závodě pořádaném za extrémních teplot, udělejte všechno proto, aby vy sami jste rizika působení co nejvíce snížili!

Je to k vzteku! Měsíce a měsíce se člověk připravuje na závod, s jediným cílem: Pokořit osobní rekord! Měsíce a měsíce se organizační tým připravuje na to pokořit účastnický rekord! A pak si počasí…

Miloš Škorpil, 27. 6. 2016, 2 komentáře

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi teplých dní a nocí

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi teplých dní a nocí

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který většina běžců, ale nejen běžců, zrovna nemiluje. Závody…

Miloš Škorpil, 25. 6. 2016, 4 komentáře

Nejsi Keňan, spíš Rocky? Nevadí, i tak můžeš zaběhnout skvělý výsledek!

Nejsi Keňan, spíš Rocky? Nevadí, i tak můžeš zaběhnout skvělý výsledek!

Když člověk pozoruje ladný a plavný gazelí krok afrických běžců a porovná ho se svou tělesnou konstitucí, přestává mít chuť běhat. Říká si: „Tomu nemám ani náhodou možnost konkurovat!" S…

Miloš Škorpil, 24. 3. 2016

Vybráno z online poradny Běžecké školy

Vybráno z online poradny Běžecké školy

Za 10 let, kdy funguje online běžecká poradna, do ní přišla spousta dotazů na běžecký trénink, řešení zdravotních problémů spojených nejenom s běháním, k oblékání na sport, k regeneraci, stravování…

Miloš Škorpil, 24. 9. 2015

V sobotu se běží Jizerská 50. Tréninkový plán na týden před ní a tři rady na cestu

V sobotu se běží Jizerská 50. Tréninkový plán na týden před ní a tři rady na cestu

Jizerské hory jsou krásné v každém ročním období, záleží jen na vás, kolik si z té krásy zapamatujete a jestli se sem budete rádi, nejen na Jizerskou 50, vracet.

Miloš Škorpil, 1. 9. 2015

Letní Běžecká škola. Jak se naučit přirozený běžecký styl snadno a rychle

Letní Běžecká škola. Jak se naučit přirozený běžecký styl snadno a rychle

Běhat přirozeně je velmi snadné. Stačí se volně rozejít, postupně se začít naklánět dopředu a za chvíli běžíte, ani nevíte jak. Jediné, co nesmíte udělat ve chvíli, kdy se vám začnou nohy odlepovat…

Miloš Škorpil, 11. 8. 2015, 1 komentář

Připravte se na horko předem

Připravte se na horko předem

Horké dny se opět vracejí a nejspíše nás ještě do konce letošního léta párkrát potrápí. Člověk uvyklý místnostem a dopravním prostředkům s klimatizací, když vyjde ven, kde si to s ním rozdá slunce v…

Miloš Škorpil, 4. 8. 2015, 1 komentář

PADESÁT PRAVIDEL NIKOLI ŠEDI, ALE JAK SPRÁVNĚ BĚHAT

PADESÁT PRAVIDEL NIKOLI ŠEDI, ALE JAK SPRÁVNĚ BĚHAT

Za posledních pět let četl nebo slyšel nejméně padesát pravidel, jak správně běhat. Kdybych je měl všechny vzít jen zpola vážně, skončil bych buď v lékařské ordinaci, nebo bych se snad raději ani…

Pavel Kosorin, 30. 7. 2015, 3 komentáře

Tipy Běžecké školy pro váš lepší běh

Tipy Běžecké školy pro váš lepší běh

Názory na to, jaké boty, oblečení, sporttester, kurzy či školy, které vám mohou pomoci zlepšit váš běh, se různí a je to zcela logické, neboť každý jsme jiný. Navíc se mění i podle toho, čemu se v…

Miloš Škorpil, 19. 6. 2015, 3 komentáře

Trasa ½maratonu České Budějovice a rady jak ho ve zdraví přežít

Trasa ½maratonu České Budějovice a rady jak ho ve zdraví přežít

Start se odehrává na jednom z nejkrásnějších náměstí v Evropě, na náměstí Přemysla Otakara II. Povrch sice není zrovna ideální, kostky, ale ta atmosféra startu a finiše na náměstí je nádherná. První…

bezeckaskola. cz, 5. 6. 2015, 8 komentářů

Regenerace po sportu: načerpejte novou energii díky arnice

Regenerace po sportu: načerpejte novou energii díky arnice

Regenerace organismu po sportování je pro zdraví stejně důležitá jako sám pravidelný pohyb. Díky správné péči o namáhané svalstvo se vaše tělo lehce vyrovná s únavou a znovu načerpá potřebné síly.

bezeckaskola. cz, 3. 6. 2015

Miloš běhá v rozhlase

Miloš běhá v rozhlase

Myslíte si, že znáte o běhání skoro všechno, že už vás nemůže nic překvapit? A co běhání v rozhlase, znáte?

Miloš Škorpil, 9. 4. 2015

Když vám vypoví koleno, svěřte se do péče fyzioterapeuta

Když vám vypoví koleno, svěřte se do péče fyzioterapeuta

Je právě 23.3.2015 a přesně za 5 týdnů je tady maraton, to je 42,195 km, na který se systematicky připravuji od ledna 2015. Od té doby mám naběháno cca 368 km. Běhám asi 2 roky tak nějak už cíleně.…

Jana Veselá, 3. 4. 2015, 8 komentářů

Jarní výzva. Jaro, správný čas k tomu vyběhnout a začít hubnout

Jarní výzva. Jaro, správný čas k tomu vyběhnout a začít hubnout

Učinit novoroční předsevzetí, že zhubnu, je sice chvályhodný čin, ale tak trošku proti přírodě. V lednu, kdy je minimálně denního světla a venku zima, se tělo a s ním i mysl přirozeně brání pustit…

Miloš Škorpil, 23. 3. 2015

Poslední týden do půlmaratonu. Už jen lehce poklusávejte a relaxujte

Poslední týden do půlmaratonu. Už jen lehce poklusávejte a relaxujte

O posledním víkendu před půlmaratonem, začíná doba hájení vašeho těla před neuváženým naháněním či doháněním tréninkových kilometrů, které jste nestačili během přípravného období na půlmaraton…

Miloš Škorpil, 20. 3. 2015

Vnitřní klid a duševní rovnováha můžou být tím správným klíčem k vítězství!

Vnitřní klid a duševní rovnováha můžou být tím správným klíčem k vítězství!

Jako sportovní kouč jsem si uvědomila, že každý sportovec, se kterým spolupracuji, většinou řeší ten samý problém. Nedokáže udržet vnitřní klid a duševní rovnováhu!

Andrea Změlíková, 4. 3. 2015

Rozdíl a vztah mezi koučinkem a mentálním tréninkem

Rozdíl a vztah mezi koučinkem a mentálním tréninkem

Ve sportovním koučinku se objevují dva termíny: Koučink – hledání vlastních odpovědí a řešení pomocí dotazování, objevení a využití vnitřního potenciálu a mentální trénink –…

Andrea Změlíková, 12. 2. 2015

JAK SMĚLE VYKROČIT KE SVÝM NOVÝM ŽIVOTNÍM CÍLŮM – 1. DÍL

JAK SMĚLE VYKROČIT KE SVÝM NOVÝM ŽIVOTNÍM CÍLŮM – 1. DÍL

Každý z nás měl v životě „slabší chvilku“. Nezáleží na tom, jestli jsem ředitel velké firmy, jeho asistentka, maminka na mateřské dovolené nebo vrcholový sportovec. Život nám občas připraví…

Andrea Změlíková, 4. 2. 2015, 1 komentář

Taping svalů lýtka a stehna

Taping svalů lýtka a stehna

Velmi diskutovanou otázkou je taping svalových skupin. Tato možnost je vhodná po zhmožděninách těchto velmi citlivých struktur, např. při nárazu svalu na větev čí kámen, kdy drobnými trhlinami a…

bezeckaskola. cz, 29. 9. 2014

Taping při poškozeních a deformitách nohy a prstů nohy

Taping při poškozeních a deformitách nohy a prstů nohy

Při opakovaném přetěžování nohy v nevhodné obuvi dochází často u disponovaných jedinců k tzv. zborcení klenby. U klenby příčné dochází mnohdy až k prominování hlaviček kostí zánártních (metatarzů),…

bezeckaskola. cz, 23. 9. 2014

Sportovní masáž na zlepšení výkonnosti, aneb když tě všechno bolí neběhej s tím k doktorovi, ale zaskoč na masáž

Sportovní masáž na zlepšení výkonnosti, aneb když tě všechno bolí neběhej s tím k doktorovi, ale zaskoč na masáž

Pro upevnění nebo zkvalitnění našeho tělesného i duševního zdraví, zlepšení pracovní či studijní schopnosti i celkové výkonnosti je možné použít přípravnou masáž.

bezeckaskola. cz, 10. 9. 2014

Taping kolena

Taping kolena

Kolena zaujímají, co se týče úrazů při běhu, jedno z předních míst. Použití tapu je vzhledem k dobrým možnostem ošetření ortézou omezeno. Mohou však nastat situace, kdy není možné z různých důvodů…

bezeckaskola. cz, 8. 9. 2014, 1 komentář

Bolí tě Achillovky? Přestaň tipovat kolik vydrží a raděj si je tapni

Bolí tě Achillovky? Přestaň tipovat kolik vydrží a raděj si je tapni

Velmi důležitou oblastí, kde má tejpování své opodstatnění, je oblast Achillovy šlachy. Velmi často se stává, že její přetížení či poškození vyřadí závodníka ze závodní činnosti. Chronické poškození…

bezeckaskola. cz, 3. 9. 2014

Pozitivní působení masáže na organismus běžce

Pozitivní působení masáže na organismus běžce

Masáž působí na tělesný i duševní stav člověka velmi kladně. Zlepšuje zejména podmínky pro svalovou a kloubní činnost. Rovněž při zotavování po nemoci či úrazu má vhodně zvolená a citlivá masáž velmi…

bezeckaskola. cz, 31. 8. 2014

Sportovní masáž pro každého

Sportovní masáž pro každého

Masáží lze zlepšit regeneraci po běhu či jiné zátěži a tím přispět k rychlému odstranění únavy. Masáž může případně i vyrovnávat určité následky jednostranných činností, které jsou často příčinou…

bezeckaskola. cz, 28. 8. 2014

Úrazy bérce. Prevence a jejich léčení

Úrazy bérce. Prevence a jejich léčení

Bolesti v oblasti bérce (syndrom bolestivého bérce) jsou velice častým problémem v mnoha sportech v období růstu, kdy jsou limitujícím faktorem při zvyšování tréninkové zátěže. Dalším stavem, kdy se…

bezeckaskola. cz, 19. 8. 2014, 3 komentáře

Úrazy stehna. Prevence a jejich léčení

Úrazy stehna. Prevence a jejich léčení

Úrazy stehna jsou časté hlavně v kontaktních sportech, kde jde hlavně o nakopnutí či uhození. Častá jsou svalová poranění i v atletice a lyžování. Zvláštní a složitou kapitolou jsou tzv. bolestivá…

Miloš Škorpil, 5. 8. 2014

Úrazy kolene. Prevence a jejich léčení

Úrazy kolene. Prevence a jejich léčení

O úrazy při běhání není nouze z různých důvodů: náhlé přetížení (pád, smeknutí se, špatný došlap), příliš ambiciózní tréninkový plán, nedostatečná regenerace po těžkém tréninku či po závodě. V…

bezeckaskola. cz, 29. 7. 2014

Udělal jsem si výron kotníku, natrhl či přetrhl jsem si vazy kotníku. Co s tím?

Udělal jsem si výron kotníku, natrhl či přetrhl jsem si vazy kotníku. Co s tím?

Předcházet úrazům a přetížení dolních končetin je alfou a omegou rozvoje běžce. Když už k přetížení či úrazu dojde, je třeba přijmout a provést co nejrychleji taková opatření, která povedou k co…

Miloš Škorpil, 22. 7. 2014, 7 komentářů

Jdeme do toho. Lukáš Konečný a jeho parťák na startovní čáře Ústeckého půlmaratonu

Jdeme do toho. Lukáš Konečný a jeho parťák na startovní čáře Ústeckého půlmaratonu

Ústečané Lukáš Konečný a Radek Linka poběží zářijový půlmaraton. Konečný donedávna boxoval na „top" profi úrovni, pro Linku je box aktuálně koníčkem. Navíc jsou to kamarádi a partneři v…

Petr Kostovič, 27. 6. 2014

Dal jsem maraton a za čtrnáct dní mě čeká půlmaraton v Karlových Varech, či jiný závod. Jak v těch čtrnácti dnech trénovat?

Dal jsem maraton a za čtrnáct dní mě čeká půlmaraton v Karlových Varech, či jiný závod. Jak v těch čtrnácti dnech trénovat?

Jeden by řekl, že když někdo odběhne maraton, dá si s běháním alespoň na pár týdnů klid. Ono ale ne, spíš je to tak, že teprve teď přišel běhání na chuť a najednou má pocit, že musí odběhat všechny…

Miloš Škorpil, 13. 5. 2014, 4 komentáře

Tréninková bible pro všechny

Tréninková bible pro všechny

Včera jsem si přinesl domů ještě tiskařskou černí vonící tréninkovou bibli pro triatlonisty od Joe Friela. Řeknu vám, tahle knížka, to je pro trenéra poklad. Ale nejen pro trenéra, pro každého, kdo…

Miloš Škorpil, 11. 4. 2014, 2 komentáře

42 maratonských přesnídávek

42 maratonských přesnídávek

Každý to zná. Strávit přesnídávku jde snadno, tedy pokud je to skutečně přesnídávka, ale zvládnout oběd, zvláště je-li nám hodně naloženo, je už mnohem těžší, což se někdy projeví bolestí žaludku…

Miloš Škorpil, 29. 3. 2014, 2 komentáře

Rozbor běžeckého stylu: skákající a bubnující Barack Obama

Rozbor běžeckého stylu: skákající a bubnující Barack Obama

Americkému prezidentovi děkuji za perfektní předvedení toho, že běh je, jak říkám, tanec po přímce. Nelze si přitom nepovšimnout toho, že je to člověk zvyklý udávat tón. Barack Obama si ke své skočné…

Miloš Škorpil, 7. 3. 2014, 5 komentářů

Rozbíhám se do padesáté běžecké sezóny. Kde pořád beru energii?

Rozbíhám se do padesáté běžecké sezóny. Kde pořád beru energii?

Rozbíhá se běžecká sezóna, která je díky spoustě běžeckých pohárů řádně zahuštěná a tak nabízí obligátní dilema – co je lepší, vsadit na to, že závod je nejlepší trénink, nebo si vybrat jen pár…

Miloš Škorpil, 4. 3. 2014, 4 komentáře

Rozbor běžeckého stylu: sedící býk

Rozbor běžeckého stylu: sedící býk

Patrik v tom "krásně" sedí. Tak dokonalý běžecký posed by dal nejspíš zabrat i zkušenému běžci, který by ho chtěl napodobit. To není však jediná chybka, kterou na video záznamu Patrik…

Miloš Škorpil, 28. 2. 2014

Rozbor běžeckého stylu: kačer se snaží vzlétnout

Rozbor běžeckého stylu: kačer se snaží vzlétnout

Neběží úplně špatně a je vidět, že už má o Přirozeném běhu něco nastudováno a pokouší se to uvést do praxe. Největší chyba je v práci, či spíše zahálce rukou. Vše za ně musejí oddřít ramena a…

Miloš Škorpil, 21. 2. 2014

Rozbor běžeckého stylu. Soustředěný běžec. Uvolněte se, prosím

Rozbor běžeckého stylu. Soustředěný běžec. Uvolněte se, prosím

Petr se hodně snaží, aby to dělal správně. Úsilí jej bohužel paralyzuje natolik, že je celý ztuhlý. Hlavní rada tedy zní: Chlape, uvolni se, jakmile to uděláš, poběžíš, jak se běžet má.

Miloš Škorpil, 14. 2. 2014

Únor velí zkracovat a zrychlovat., chcete-li být rychlejší než vaši soupeři

Únor velí zkracovat a zrychlovat., chcete-li být rychlejší než vaši soupeři

Běžecká sezóna se rozeběhne za tři týdny a za dva měsíce tu budou její první vrcholy, takže je nejvyšší čas přestat nabíhat kilometry a zaměřit se na tempo a na rychlost

Miloš Škorpil, 10. 2. 2014

Rozbor běžeckého stylu Heavy Runner

Rozbor běžeckého stylu Heavy Runner

Už mockrát jsem si všiml, že váha vždycky nemusí nutně znamenat neohrabanost. Pohybově nadaných žen a dívek s nadváhou jsem viděl v životě mnoho a Veronika mezi ně rozhodně patří. Její běžecký styl…

Miloš Škorpil, 7. 2. 2014

Rozbor běžeckého stylu: umělecký kovář

Rozbor běžeckého stylu: umělecký kovář

Všechno špatně. Díval se běžec vůbec na předchozí rozbory stylu na Rungo.cz a četl doporučení? Právě tohle mě napadlo při prvních zhlédnutích zaslané ukázky. Při dalším jsem ovšem zjistil, že…

Miloš Škorpil, 24. 1. 2014

Která běžecká bota je pro mě ta pravá? Běžecká poradna v Running Mall

Která běžecká bota je pro mě ta pravá? Běžecká poradna v Running Mall

Nejčastější dotaz, který dostávám v Běžecké poradně, zní: Miloši, poraď, jaké běžecké boty si mám vybrat? To přesto, že je zde jasně napsáno: Na otázky, jakou botu si máte koupit, neodpovídám, neboť…

Miloš Škorpil, 23. 1. 2014

Do startu závodu, na nějž se připravuji zbývají tři respektive dva měsíce

Do startu závodu, na nějž se připravuji zbývají tři respektive dva měsíce

Mnozí z vás již mají zaplněný svůj závodní kalendář názvy závodů, které by chtěli v letošním roce absolvovat. Koukají do něj a najednou jim v mysli vytane nepříjemná myšlenka: „A kdy budu…

Miloš Škorpil, 20. 1. 2014

Rozbor běžeckého stylu: naprostá klasika a pár rad do běžecké mošny

Rozbor běžeckého stylu: naprostá klasika a pár rad do běžecké mošny

Mírný předklon, došlap na patu. Další zaslané video je ukázkou, jak vypadá totální klasika, kterou můžete vidět na závodech nebo běžeckých stezkách nejen u nás, ale po celém světě.

Miloš Škorpil, 17. 1. 2014

Běžíme se otužit. Je to komplexní disciplína

Běžíme se otužit. Je to komplexní disciplína

Otužování, tedy posilování imunitního systému, potřebuje jako každé posilování trénink. Je nejúčinnější, když se co nejvíce pohybujete venku, na čerstvém vzduchu, tedy v podmínkách, kdy na vás útočí…

Miloš Škorpil, 14. 1. 2014

Rozbor běžeckého stylu: boxer

Rozbor běžeckého stylu: boxer

Zakopávat, zakopávat, zakopávat. I to radím dalšímu běžci, který zaslal ukázku svého běhu.

Miloš Škorpil, 10. 1. 2014

Leden – vybíháme si splnit své sny a Novoroční předsevzetí

Leden – vybíháme si splnit své sny a Novoroční předsevzetí

Nový rok už má za sebou prvních pět dní. Většinou na Běžecké škole přinášíme v pondělí článek s odborným obsahem, dnes však učiníme výjimku a zaběhneme spíše do „sebe“, i proto, abychom si…

Miloš Škorpil, 6. 1. 2014

Rozbor běžeckého stylu naháč. Naháč se vrací a snaží se zbavit vany

Rozbor běžeckého stylu naháč. Naháč se vrací a snaží se zbavit vany

Mohlo by se zdát, že běhá proto, že jej někdo honí, ale to není pravý důvod. Naháč běhá, aby se zbavil vany. Nechce nám to prozradit, proto se nám neukáže z profilu. I tak odhalí mnoho běžeckých…

Miloš Škorpil, 31. 12. 2013

Rozbor běžeckého stylu: uťapkaný, ale velmi nadějný, běh

Rozbor běžeckého stylu: uťapkaný, ale velmi nadějný, běh

Žaneta mi to vůbec neulehčuje, na jejím stylu je vidět, že si už leccos nakoukala a že to nakoukané už nějakou dobu zkouší. Mě ale neopije rohlíkem.

Miloš Škorpil, 20. 12. 2013

Rozbor běžeckého stylu: váhavý běžec

Rozbor běžeckého stylu: váhavý běžec

Jakub se na první pohled běhu brání. Sice je na něm vidět evidentní snaha běžet dopředu, ale když se na jeho ukázku zadíváte podrobněji, nemůžete si nevšimnout, jak v tom sedí. Nohy jsou daleko…

Miloš Škorpil, 13. 12. 2013

Běžec a pestrost. Proč střídat styl běhu a jak správně došlapovat

Běžec a pestrost. Proč střídat styl běhu a jak správně došlapovat

Každá jednostrannost je špatná a pro běžce to platí obzvlášť. Přílišné nadšení pro běh, hraničící se závislostí, nebo neměnné opakování pouze jedné osvědčené varianty běhání se nám může z…

Rungo cz, 25. 11. 2013, 4 komentáře

Jak začít běhat po pauze delší jak půl roku

Jak začít běhat po pauze delší jak půl roku

Před tím, než se vrhnete do běžeckého tréninku po pauze delší jak půl roku, je potřeba, abyste si udělali analýzu toho, co všechno se za těch půl roku na vás změnilo: váha, fyzická kondice, celková…

Miloš Škorpil, 18. 11. 2013

Jak se přinutit běhat, když je venku hnusně

Jak se přinutit běhat, když je venku hnusně

Plískanice, mlha, zima, nechce se ven, natož tam běhat. Nabízíme pár triků, jak se k tomu donutit.

Miloš Škorpil, 30. 10. 2013, 4 komentáře

Aktivní noha

Aktivní noha

Odhalte tajemství geniální konstrukce nohou a jejich důležitosti pro celý pohybový systém! Centrum aktivní fyzioterapie FYZIO Aktiv pořádá rozšířený 6 hodinový workshop na téma „Aktivní…

Jan König, 22. 10. 2013

Kdy je čas vyměnit boty za nové?

Kdy je čas vyměnit boty za nové?

Když neměníte boty hned poté, co v nich zdoláte výrobcem garantovaný počet kilometrů, nic tím neriskujete. Ani zranění nohou, ani pohybového aparátu.

Miloš Škorpil, 20. 9. 2013, 1 komentář

Podzimní běžecká sezóna 2013 je tady. Jak by měl vypadat váš týden před závodem?

Podzimní běžecká sezóna 2013 je tady. Jak by měl vypadat váš týden před závodem?

V sobotu vypukne podzimní běžecká sezóna. Před týdnem v článku Běžecká závodní gramotnost jsme vám přinesli praktické rady, vztahující se přímo ke startu v běžeckém závodě. Dneska se zaměříme víc na…

Miloš Škorpil, 26. 8. 2013, 4 komentáře

Nechte se povodit Karlovými Vary – prvními vodiči na Mattoni 1/2Maratonu KV budou

Nechte se povodit Karlovými Vary – prvními vodiči na Mattoni 1/2Maratonu KV budou

To, že na závodech seriálu závodů RunCzech potkáte vodiče, jež zajišťuje Běžecká škola, je stejná jistota jako to, že každý rok přibude na mapě tohoto seriálu jedno české město. Letos jsou tím…

Miloš Škorpil, 24. 5. 2013, 8 komentářů

Po maratonu si odpočiňte v Tempu

Po maratonu si odpočiňte v Tempu

Regenerace není nicnedělání, ale uvolněný života běh. To se praví v aktuálním díle běžeckého magazínu TEMPO, už desátém, který běží dnes ve 23.05 v premiéře na ČT Sport. Zvlášť vy, co máte v nohou…

Tomáš Nohejl, 14. 5. 2013, 3 komentáře

Důsledky včerejšího běhání a Phiten

Důsledky včerejšího běhání a Phiten

Byli jste si včera zaběhat a dnes o tom ví celé vaše tělo? Tak nezoufejte. Známe něco, co vám pomůže rozhýbat ztuhlé svaly. Navíc může utlumit pocit bolesti. Nebojte, není řeč o žádných tabletkách. V…

Eva Šedová, 13. 5. 2013, 2 komentáře

Běh s holemi – 1.díl: Jak vybrat ty správné

Běh s holemi – 1.díl: Jak vybrat ty správné

Běhání s holemi se začíná rychle šířit, a to nejen mezi běžci. Dobrou zprávou je, že hole přímo určené pro běh s nimi se u nás již dají sehnat.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz), 7. 5. 2013, 4 komentáře

Sůl nad zlato, aneb před maratonem je každá rada drahá

Sůl nad zlato, aneb před maratonem je každá rada drahá

Závody jsou solí života běžce či běžkyně. Porovnat svůj výkon s výkonem soupeře či se svým předcházejícím výkonem je motivace, která dodává šťávu vašemu běžeckému tréninku. A je jedno, zda si říkáte,…

Miloš Škorpil, 6. 5. 2013, 3 komentáře

Vše dobře promyslete. Do maratonu zbývá týden

Vše dobře promyslete. Do maratonu zbývá týden

Volkswagen Maraton Praha je tu za několik dní. V nich už nejde o trénink a počet naběhaných kilometrů. Jde o něco mnohem důležitějšího: dobře si rozmyslet, co uděláme.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz), 4. 5. 2013, 7 komentářů

TEMPO míří rovnou do srdce – sledujte dnes ve 21:45 na ČT Sport

TEMPO míří rovnou do srdce – sledujte dnes ve 21:45 na ČT Sport

Sedmý díl televizního běžeckého magazínu Tempo vypráví především o srdci, únavě a jak jí čelit. Uvidíte v premiéře na ČT sport v úterý 23. dubna ve 21.45. A pak v reprízách ve středu ve 12.15, v…

Tomáš Nohejl, 23. 4. 2013

Jak efektivně spálit tuky

Jak efektivně spálit tuky

Problematiku správného spalování tuků řeší snad všichni běžci, od těch rekreačních až po vrcholové. Pro jedince s nadváhou jsou tuky strašákem, pro odborníky zase stálým tématem k vědeckým polemikám.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz), 20. 4. 2013, 11 komentářů

JAK SMĚLE VYKROČIT KE SVÝM NOVÝM ŽIVOTNÍM CÍLŮM – 1. DÍL

JAK SMĚLE VYKROČIT KE SVÝM NOVÝM ŽIVOTNÍM CÍLŮM – 1. DÍL

Každý z nás měl v životě „slabší chvilku“. Nezáleží na tom, jestli jsem ředitel velké firmy, jeho asistentka, maminka na mateřské dovolené nebo vrcholový sportovec. Život nám občas připraví…

Andrea Změlíková, 15. 4. 2013

Kdy při běhu využít externích pomocníků

Kdy při běhu využít externích pomocníků

Dobrý playlist nebo běžecký partner mohou být těmi pomocníky, kteří dokáží, že dlouhý běh se vám najednou nezdá tak dlouhý. Někdy je však lepší soustředit se během běhu na sebe samotného, pokud jste…

Miloš Škorpil, 15. 4. 2013, 5 komentářů

Postižení Achillovy šlachy

Postižení Achillovy šlachy

Achillova šlacha je silná šlacha připojující lýtkový sval na patní kost. Její funkcí je propnutí špičky a umožňuje funkci lýtkového svalu při pohybu (výpon na špičky, při chůzi, běhu či výskoku).…

MUDr. Miloš Matouš, 9. 4. 2013, 7 komentářů

Sportisimo ½Maraton jsem zvládl skvěle, trošku máknu a maraton je tam – pozor na přetrénování!

Sportisimo ½Maraton jsem zvládl skvěle, trošku máknu a maraton je tam – pozor na přetrénování!

Hodně lidí, dbalí rad, zaběhne půlmaraton a má najednou pocit, že to vlastně až taková dřina nebyla. Úspěch dodává křídla a odplavuje únavu, bohužel ne tak zcela. Jen my, zaplaveni endorfiny, ji…

Miloš Škorpil, 8. 4. 2013, 3 komentáře

Hervis ½Maraton Praha 2013 – držme si palce, usmívejme se na sebe vespolek a přejme si štěstí – šťastný běh!

Hervis ½Maraton Praha 2013 – držme si palce, usmívejme se na sebe vespolek a přejme si štěstí – šťastný běh!

Zima sice stále dělá, že má vládu nad vším vůkol, přesto mě včera večer, když jsem sedl k počítači, abych napsal tento článek a otevřel poštu, zahřálo u srdce, jak už dlouho ne. Juknul na mě vzkaz…

Miloš Škorpil, 6. 4. 2013, 5 komentářů

Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy

Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy

Vodiči na velkých maratonech jsou takovým majákem ukazujícím neznalým, jak na tom v daný moment jsou, co se týče času, který mohou očekávat, že zaběhnou. Když běžíte někde mezi vodičem na 1:50 a 2:00…

Miloš Škorpil, 5. 4. 2013, 21 komentářů

Do startu Hervis 1/2Maratonu Praha zbývají 3 dny – 3 + 3 + 1 = 7 dvoumílových kroků do jeho cíle

Do startu Hervis 1/2Maratonu Praha zbývají 3 dny – 3 + 3 + 1 = 7 dvoumílových kroků do jeho cíle

Zdá se vám ten název nějaký divný v kontextu, že jsme vám nejdříve přinesli šest rad na šťastnou cestu k cíli, včera pět rad, abyste si ho užili, a najednou je tu 7 dvoumílových kroků, z nichž každý…

Miloš Škorpil, 4. 4. 2013, 3 komentáře

5 dní do startu Hervis 1/2Maratonu Praha – pět rad, abyste si ho užili

5 dní do startu Hervis 1/2Maratonu Praha – pět rad, abyste si ho užili

Včera zbývalo do startu Hervis 1/2Maratonu Praha 6 dní, takže byl ještě čas na šest rad na šťastnou cestu k cíli. Dnes už zbývá do jeho startu dní pouhých 5. Jste stále více nervózní, takže dnes vám…

Miloš Škorpil, 3. 4. 2013, 8 komentářů

6 dní do startu Hervis 1/2Maratonu Praha – šest rad na šťastnou cestu k cíli

6 dní do startu Hervis 1/2Maratonu Praha – šest rad na šťastnou cestu k cíli

Pokud nejste zrovna Lojza s Máňou, tak už největší díl tréninku na půlmaraton máte za sebou. Je jasné, že pochybnosti ve vás hlodají, přemýšlíte, zda byste neměli ještě přidat támhle, zkusit tohle,…

Miloš Škorpil, 2. 4. 2013, 11 komentářů

Trápí vás Achillova pata?

Trápí vás Achillova pata?

Dnes vám konečně přinášíme dlouho slibovaný článek Davida Schovánka, od kterého na Běžecké škole čtete každý týden seriál o Zátopkovi. David si s achilovkami užil své a na mé přání shrnul vše, co se…

Dav Schovánek, 26. 3. 2013, 4 komentáře

Kbelská 10 – festival osobních rekordů – bude se slavit i po Pečské 10?

Kbelská 10 – festival osobních rekordů – bude se slavit i po Pečské 10?

Bohužel jsem u toho letos po mnoha letech chyběl, ale ohlasy na Kbelskou 10 ke mě dolehly záhy po jejím skončení. Většina z nich byla hodně natěšená. Osobní rekordy tu padaly jak na běžícím pásu, což…

Miloš Škorpil, 3. 3. 2013, 3 komentáře

Běžte se vydýchat

Běžte se vydýchat

Začal advent – období, v němž myslíme na druhé a jež vrcholí Vánočními svátky, kdy se snažíme potěšit a obdarovat své nejbližší. Pak následuje konec roku a začátek roku nového, kdy začínáme…

Miloš Škorpil, 30. 11. 2012

Kineziologické tejpování pro běžce

Kineziologické tejpování pro běžce

Kineziologické tejpy dobývají sportovní svět a pomáhají mnoha sportovcům. Urychlují regeneraci, fungují jako prevence vzniku křečí, pomáhají předcházet sportovním úrazům, stimulují svaly a při…

Miloš Škorpil, 9. 11. 2012, 4 komentáře

Jak se obléknout a obout na první sníh

Jak se obléknout a obout na první sníh

Řekl bych stejně jako na druhý, na třetí, či na čtvrtý, ale to bych vás asi spíš vytočil než uspokojil. Každopádně bych vás však dohřál, protože jste čekali nějakou radu a přišlo jenom tlachání. S…

Miloš Škorpil, 26. 10. 2012, 2 komentáře

Zase ta pata špička – že už si s tím nedají ti běžečtí mágové pokoj

Zase ta pata špička – že už si s tím nedají ti běžečtí mágové pokoj

Tak nám začala houbařská sezóna. Čas, kdy jeden neví, na co by při tom hledání hub myslel, a tak ho napadá, jak ono to vlastně je s tím rozdílem v běhu černocha a bělocha.

Miloš Škorpil, 30. 9. 2012, 15 komentářů

Na Krupičku nebo na Aničku

Na Krupičku nebo na Aničku

Je léto, tak by to chtělo nějak odlehčit a proč se nechopit tématu, který je tak chytlavý a to hned z několika důvodů. Tím prvním je, že se holky podívají na pěkná mužná těla a kluci zase na pěkná…

Miloš Škorpil, 22. 7. 2012, 8 komentářů

Nohy si zaslouží, abychom je hýčkali!

Nohy si zaslouží, abychom je hýčkali!

Bolí vás často kolena, záda nebo hlava? Napadlo vás někdy, že za to mohou například vaše špatné boty?

Jan Pozor, 22. 6. 2012, 4 komentáře

Stabilita + mobilita = -21minut

Stabilita + mobilita = -21minut

V současné době se již nepovažuji za maratonského novorozence. Se součtem celkově pěti proběhaných let a osmi dokončených maratonů jsem se posunula ke konci období kojeneckého a zároveň na začátek…

Jitka Stehlíková, 30. 5. 2012, 4 komentáře

Co bys měl v sobě zpracovat, než vyběhneš na trať maratonu?

Co bys měl v sobě zpracovat, než vyběhneš na trať maratonu?

Postavit se na start maratonu a vyběhnout nepředstavuje žádné hrdinství, i když tě za to budou mnozí oslavovat. To by si měl uvědomit každý, kdo začne s myšlenkou běžet maraton koketovat. Maratonská…

Miloš Škorpil, 12. 5. 2012, 1 komentář

Maratonské srdce pod kontrolou

Maratonské srdce pod kontrolou

Hlavním nebezpečím zátěže vysoké intenzity a délky je riziko náhlé srdeční zástavy na podkladě zhoubné poruchy srdečního rytmu tzv. maligní arytmie. Celkově je toto riziko nízké (0,54 srdečních…

Petr Hájek, 11. 5. 2012

Jak si připravit na maraton hlavu

Jak si připravit na maraton hlavu

Při dálkovém běhu se čas chová jinak. Někdy pěkně odsýpá. To když jsme v rytmu se sebou, s okolím, se soupeři, větrem, zemí i nebem nad námi. Když se nezaměřujeme na „proboha kolik ještě“, ale…

Kateřina Drbohlavová, 11. 5. 2012

Jenom běhat nestačí

Jenom běhat nestačí

Běhání je pohybem přirozeným. Nic na tom není. Běhat umí přece i malé děti. Proč je však mezi běžci tolik potíží, které s během přímo souvisí?

Jitka Stehlíková, 9. 5. 2012

42 maratonských přesnídávek – druhá porce

42 maratonských přesnídávek – druhá porce

Do maratonu už nám bude zbývat jen sedm dní, tedy jen v tomto článku, jinak v reálu jich bude naštěstí ještě mnohem víc, abyste všechny ty přesnídávky stačili strávit, trošku si nad nimi popřemýšleli…

Miloš Škorpil, 16. 4. 2012, 4 komentáře

Půlmaraton je za vámi, co dál? Logicky se nabízí maraton. O co jde a jak začít?

Půlmaraton je za vámi, co dál? Logicky se nabízí maraton. O co jde a jak začít?

Chcete-li jednou pokořit vzdálenost měřící 42195 metrů, tedy onen bájný maraton, nestačí vám jen vplout do maratonek, zavázat tkaničky a vyběhnout. Bude vás čekat dlouhá cesta, která vám přinese plno…

Miloš Škorpil, 2. 4. 2012

Nohy dole, nazujte bačkory a hybaj se prokysličit

Nohy dole, nazujte bačkory a hybaj se prokysličit

Včera jsme si všichni užili pěkného rojeníčka – bylo nás tam natěsnáno na startu jak vos na bonboně. Taky to po startovním výstřelu a zaznění prvních tónů „Vltavy" vypadalo, jako…

Miloš Škorpil, 1. 4. 2012, 5 komentářů

Vaši vodiči na Hervis ½Maratonu Praha 2012

Vaši vodiči na Hervis ½Maratonu Praha 2012

POZOR , NOVÉ DŮLEŽITÉ INFORMACE! Vodiči na Hervis ½Maratonu Praha běží na reálný čas. Die Tempomacher beim Hervis ½marathon laufen auf Nettozeit. The pacemakers at Hervis ½marathon are running on…

Miloš Škorpil, 30. 3. 2012, 4 komentáře

Vodiči pro Hervis ½Maraton Praha 2012 – poběží na reálný čas

Vodiči pro Hervis ½Maraton Praha 2012 – poběží na reálný čas

Abych utnul diskuzi hned v zárodku, dal jsem už do názvu údaj, že vodiči při letošním Hervis ½Maratonu Praha poběží na reálné časy. To znamená, že ten časový údaj, který budou mít na svém rozlišováku…

Miloš Škorpil, 28. 3. 2012, 12 komentářů

Dnes si vyzkoušejte naposledy, že umíte běhat a od zítřka nohy hore

Dnes si vyzkoušejte naposledy, že umíte běhat a od zítřka nohy hore

Do startu Hervis ½ Maratonu Praha zbývá už jen 5 dní, tedy i s dneškem. Možná se vám to zdá ještě dlouho a svrbí vás nohy, zvláště pak, pokud jste v tréninku odběhali všechno, co bylo v plánu.…

Miloš Škorpil, 27. 3. 2012

Půlmaraton se blíží – zůstaňte nad věcí

Půlmaraton se blíží – zůstaňte nad věcí

Co na vás v posledních týdnech před půlmaratonem vybafne? Co vás očekává? S čím se budete muset vyrovnat? Jedno je jasné, budou tam okamžiky, které vás nakopnou do výšin a dají vám křídla jako…

Miloš Škorpil, 14. 3. 2012

Riziko srdeční zástavy u běžců je nízké, ale výskyt se během minulé dekády zvýšil

Riziko srdeční zástavy u běžců je nízké, ale výskyt se během minulé dekády zvýšil

MedWire News (12. ledna 2012): Američtí výzkumníci zjistili, že srdeční zástava se vyskytuje primárně mezi maratonci – muži a že se během posledních deseti let stala běžnější.

Miloš Králíček, 19. 1. 2012, 2 komentáře

Jak přežít běhání v zimě ve zdraví

Jak přežít běhání v zimě ve zdraví

Ti, co nemají rádi běhání na pásu, to nemají v zimě rozhodně snadné. Na cestách a silnicích jsou zmrazky nebo různá vrstva sněhu. Když se zadaří, tak to pěkně klouže a mimo cesty se boříte po kolena…

Miloš Škorpil, 16. 1. 2012, 3 komentáře

Lékař běžkařské reprezentace: Člověk si protahováním nemůže ublížit, musel by být masochista

Lékař běžkařské reprezentace: Člověk si protahováním nemůže ublížit, musel by být masochista

Jak běžec pozná, že má příliš zkrácené svaly? A co s tím? Martin Koldovský, lékař české reprezentace v běhu na lyžích, radí, jak předejít nepříjemným zraněním na sněhu, v terénu i na asfaltu.

Reflex. cz, 5. 1. 2012, 5 komentářů

Než si „předsevzáte“, vraťte se do dětství

Než si „předsevzáte“, vraťte se do dětství

Za pár dnů znovu a opět, tak jak je to zvykem v čase, kdy jeden rok končí a druhý začíná, si milióny, ale nač se žinýrovat, miliardy lidí na celém světě budou dávat Novoroční předsevzetí. Velké…

Miloš Škorpil, 27. 12. 2011, 3 komentáře

Znovu objevená chuť

Znovu objevená chuť

Vyhořet se dá, i když děláte věci, které vás baví, které máte rádi, i když vás netlačí žádný plán, netlačí na vás žádný šéf. Prostě vyhořet se dá i v případě, že si děláte vše po svém a pro sebe.

Miloš Škorpil, 14. 8. 2011, 5 komentářů

Proč jsem se poprděl z PIMu a zabalil

Proč jsem se poprděl z PIMu a zabalil

Přiblížil se závěr školního roku a já jsem si tudíž chtěl udělat takové malé zhodnocení mojí loňské běžecké sezony (nevím jestli je správné to brát dle školního roku, ale já to tak udělal). Jsem z…

Jiří Berdich, 13. 7. 2011, 5 komentářů

Poslední rady před tím než se postavíte na start závodu

Poslední rady před tím než se postavíte na start závodu

Pokud byste listovali učebnicemi (rubrikami a články) Běžecké školy, našli byste rady ohledně toho, jak se na závod obléknout, jak ošetřit tělo (pomazat a promazat), abyste si běh užili a kromě…

Miloš Škorpil, 17. 6. 2011, 1 komentář

Kdo vás v Olomouci povodí, jak se rozcvičit, jak se občerstvovat, jak se obléknout, jak vodiči poběží

Kdo vás v Olomouci povodí, jak se rozcvičit, jak se občerstvovat, jak se obléknout, jak vodiči poběží

Jak už jsem psal včera, dnes se vám představí vodiči v odpovědi na otázku: „Jak si povodíš své ovečky?" a pak si řekneme pár dalších praktických rad, které by vám měly pomoci se správně…

Miloš Škorpil, 16. 6. 2011, 3 komentáře

Můžeme zjistit limity svého těla?

Můžeme zjistit limity svého těla?

Při projektu PIM WCH se ženy a dívky podrobily odborné diagnostice ve Sportvitalu, a protože jsem byla zvědavá na to, co všechno vlastně Mgr. Jan Taussig a MUDr. Libor Vítek mohou udělat třeba pro…

Dana Škorpilová, 31. 5. 2011

Zima a horko to lze čekat v Praze v neděli – co s tím

Zima a horko to lze čekat v Praze v neděli – co s tím

Jak už bylo napsáno mnohokrát: „Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec/běžkyně“. No ale co s tím, když ráno na startu mají být podle předpovědí 4 stupně nad nulou a v průběhu dne…

Miloš Škorpil, 7. 5. 2011, 1 komentář

My jsme na neděli připraveni! A co vy?

My jsme na neděli připraveni! A co vy?

V neděli musím brzy vstávat. Za ta léta co pracuji na záchrance jsem už přestal dělat rozdíly mezi středou a nedělí, mezi prosincem a květnem. Můj vnitřní kalendář se omezil pouze na rozlišování dne…

Roman Novotný, 3. 5. 2011, 11 komentářů

Rady last minute na Sportisimo ½ maraton Praha

Rady last minute na Sportisimo ½ maraton Praha

Podle počtu přečtení článků týkajících se půlmaratonu sice vidím, že je čtete ostošest, ale taky vím, že opakování je matka moudrosti, a že věc jinak podaná, byť stokrát přečtená, teprve člověku…

Miloš Škorpil, 1. 4. 2011, 2 komentáře

Vodiči – reálný čas versus oficiální čas

Vodiči – reálný čas versus oficiální čas

POZOR, POZOR, POZOR – věnujte pozornost i poslednímu odstavci Tak jako po zimě přichází jaro, tak se každý rok objeví otázka na to, zda mají běžet vodiči na reálný čas – čas, který začíná…

Miloš Škorpil, 1. 4. 2011, 48 komentářů

Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete

Vodiči na Hervis ½ maraton Praha 2011 – vše o nich, jak je poznáte, kde se s nimi můžete setkat a kde je na startu najdete

Stalo se už dobrým zvykem, že při každém půlmaratonu či maratonu pořádaném PIM narazíte ve startovním poli na chlápky či ženy, jimž se nad hlavou nebo za nimi, to podle toho, jak jsou rychlí,…

Miloš Škorpil, 29. 3. 2011, 15 komentářů

Když light, tak krok a nikdy jinak

Když light, tak krok a nikdy jinak

Tento týden to vezmeme – hodilo by se říci ze soudku, ale ono půjde spíš o nůši, protože s tou se dříve chodilo nakupovat. I když, pravda, pánové nakoupí většinou ze soudku :). Tou nůší myslím…

Miloš Škorpil, 13. 12. 2010, 13 komentářů

Přirozený běžecký styl

Přirozený běžecký styl

Nic nevymýšlejte, neperte se sami se sebou. Běh je o uvolněnosti, o přirozeném vyjádření radosti ze života a tak by také váš běh měl působit na ty, co vás uvidí běžet – čistá radost. Běhejte…

Miloš Škorpil, 29. 11. 2010, 31 komentářů

Velká Kunratická – jak na ní natrénovat a jak ji běžet a přežít

Velká Kunratická – jak na ní natrénovat a jak ji běžet a přežít

Velká Kunratická je od svého počátku takový zvláštní fenomén. Moc si na ní nezaběháte, ale ať se snažíte běžet volně, nebo do toho dát všechno, vždycky budete v cíli lapat po dechu. A to přesto, že…

Miloš Škorpil, 17. 10. 2010, 3 komentáře

Chronické poranění kotníku? Jak vyléčit?

Chronické poranění kotníku? Jak vyléčit?

Je problematické odpovědět na tuto otázku. Moji klienti se rekrutují právě z těchto „nevyléčitelných pacientů“. Bohužel. Bohužel můj způsob léčby za použití nejmodernějších poznatků medicíny…

Jiří Marek, 26. 8. 2010, 4 komentáře

Zdravý pohyb i odpočinek se speciálními doplňky – houpačky – kompresní podkolenky …

Zdravý pohyb i odpočinek se speciálními doplňky – houpačky – kompresní podkolenky …

CHUNG SHI, MBT, botky Tchibo a další, ale také dobrá matrace na spaní, polštář pod hlavu, který s vámi aktivně spolupracuje při spaní, kvalitní botky a vložky na míru v nich, židle s aktivní…

Jiří Marek, 12. 8. 2010, 3 komentáře

Jeden dotaz z Poradny on-line

Jeden dotaz z Poradny on-line

V poslední době se mi dostává od vás čím dál tím víc poděkování, nejen za poradnu, ale vůbec za celou Běžeckou školu. Díky vám za to, ostatně hlavně proto Běžecká škola existuje, ne tedy proto, abych…

Miloš Škorpil, 4. 8. 2010, 4 komentáře

Jak správně sedět

Jak správně sedět

Existuje celá řada návodů, jak si správně sednout. Návody jsou různého stáří, z různých dob. Někteří lékaři dokonce ještě tyto překonané návody nadále doporučují. A překonané jsou vlastně všechny,…

Jiří Marek, 2. 6. 2010, 1 komentář

Chodidlo nebo lopatka?

Chodidlo nebo lopatka?

Při nedávné běžecké cestě z Holešova do Kroměříže jsme s Milošem diskutovali o tom, co je pro správné fungování pohybového systému důležitější. Miloš hlasoval pro chodidlo, já trvám na tom, že…

Jitka Stehlíková, 21. 5. 2010, 1 komentář

Jak se obléknout na zítřejší maraton

Jak se obléknout na zítřejší maraton

Předpověď předpovídá ideální maratonské počasí 9 – 16 stupňů, občasná přeprška. Takže moc nevymýšlejte a vyběhněte oblečení tak, abyste se cítili dobře.

Miloš Škorpil, 8. 5. 2010, 1 komentář

Běžecké boty – co si všechno při výběru ohlídat

Běžecké boty – co si všechno při výběru ohlídat

Dotaz, na nějž jsem odpovídal snad nejčastěji ve svém životě. Oč jednodušší to bylo v době, kdy nebyl žádný výběr a běhali jsme ve všem, co nám umožnilo neběhat bos :). Jsem si však jistý, že brzo…

Miloš Škorpil, 5. 5. 2010, 19 komentářů

Jak nehodit půl roku přípravy na maraton do kýblu

Jak nehodit půl roku přípravy na maraton do kýblu

V hlavách mnohých běžkyň a běžců se míchá stav očekávání se stavem nepředstavitelné úzkosti, abych všechno to, co jsem natrénovala nebo natrénoval nezničil v okamžiku, kdy to mám všechno prodat.

Miloš Škorpil, 5. 5. 2010

Cvičení uvnitř či venku

Cvičení uvnitř či venku

Záměrně jsem nezvolil otázku, která by se nejvíce nabízela, protože jsem od přírody běžec: běhat nebo chodit uvnitř – ve fitcentrech, nebo venku – v přírodě. Rozhodně jsem zastáncem toho, že pohyb,…

Miloš Škorpil, 18. 3. 2010, 3 komentáře

Co s tím, když najednou nevíte, kam směřovat své kroky

Co s tím, když najednou nevíte, kam směřovat své kroky

V životě člověka celkem běžný jev. Celé roky máte před očima nějaký cíl, toho v jednom okamžiku dosáhnete a najednou nevíte, co dál. Ještě horší je to v situaci, kdy máte cílů více a těch se vám…

Miloš Škorpil, 15. 2. 2010, 4 komentáře

Poradna on-line

Poradna on-line

Vy se ptáte, já odpovídám. Tyto dotazy a odpovědi můžete najít v on-line poradně, která se začíná, hlavně díky vám, zase dobře rozebíhat. Přemýšlel jsem, jestli dotazy, které přišly minulý týden a…

Miloš Škorpil, 12. 2. 2010, 2 komentáře

Jiný neznamená horší

Jiný neznamená horší

Na světe je přes 6 miliard lidí. Každý člověk je identifikovatelný podle otisků prstů nebo např. oční sítnice. Jinými slovy, každý člověk je jedinečný, neopakovatelný. Na druhou stranu jsme si…

Zuzana Němečková, 4. 2. 2010, 1 komentář

Poradna Běžecké školy naživo na GO a REGIONTOUR 2010

Poradna Běžecké školy naživo na GO a REGIONTOUR 2010

Už jsem to psal v deníku, ale tam si toho málo kdo všimne, tak píšu ještě jednou takto. Pokud se zajímáte o běhání, není vám něco okolo něj jasné, třeba jak trénovat, v čem běhat – boty, oblečení,…

Miloš Škorpil, 13. 1. 2010

Běžecká poradna na Běžecké škole je už plně on-line

Běžecká poradna na Běžecké škole je už plně on-line

Mám moc velkou radost, i když to pro mě bude zase znamenat více práce, ale pokud je to práce pro běhuchtivé lidičky, tak jí dělám rád. Ta radost pramení z toho, že Poradna na Běžecké škole je plně…

Miloš Škorpil, 11. 1. 2010, 2 komentáře

Stav naší nohy (plosky chodidla), lýtek a svalů trupu

Stav naší nohy (plosky chodidla), lýtek a svalů trupu

Je dobré o tom něco vědět? Je dobré vědět, jak si v tomto stojím já? Podle mě to určitě dobré je a proto jsem neváhal, když se na mě obrátila Lenka Manhartová, která hledá pro účely své diplomové…

Miloš Škorpil, 6. 1. 2010

Světe div se, ono to v zimě venku klouže a jezte náhražky, aby – až sebou řachnete – jste se dokázali zvednout

Světe div se, ono to v zimě venku klouže a jezte náhražky, aby – až sebou řachnete – jste se dokázali zvednout

Myslel jsem, že dnes vám dám svátek :), a nic psát nebudu, ale nedá mi to nereagovat. Pustím si ráno počítač a hned na mě vybafne paní, válící se po zemi a vedle ní rozsypané červené pomeranče.…

Miloš Škorpil, 23. 12. 2009, 1 komentář

Běhejte a rozmlouvejte sami se sebou

Běhejte a rozmlouvejte sami se sebou

S běháním pro nás začíná lepší čas. Co je lepšího než se jít proběhnout? Kolikrát už běh pomohl člověku ze svízelných životních situací. Bylo vám nanic, proběhli jste se, vypotili a ejhle, najednou…

Miloš Škorpil, 17. 12. 2009, 2 komentáře

Vašemu srdci je více než 70 let……

Vašemu srdci je více než 70 let……

Bylo mi tehdy asi 55, když jsem si tuhle větu vyslechl na závěr zátěžového testu na lékařské fakultě.

Oldřich Setunský, 7. 12. 2009, 1 komentář

Konec Poradny Miloše Škorpila na behej.com

Konec Poradny Miloše Škorpila na behej.com

Neželte jednoho konce, vždyť každý konec je novým začátkem … Vím, pro někoho to bylo nepříjemné překvapení, když chtěl zalistovat v mé Poradně na behej.com, kde byla od jejího spuštění v únoru 2005.…

Miloš Škorpil, 16. 10. 2009, 4 komentáře

Zánět šlach – běžecký strašák

Zánět šlach – běžecký strašák

Nepříjemné potíže s plantarní fasciitidou (zánětem šlach spodní části chodidla) mohou potkat kohokoli, ale přece jen u běžců je toto onemocnění častější. Spodní došlapová část nohy tlumí nárazy těla,…

Oldřich Setunský, 3. 9. 2009, 5 komentářů

Desatero běžeckých zranění

Desatero běžeckých zranění

Jen stěží existuje běžec, kterému by se při systematickém běhání vyhýbala zranění. Ať už jde jen o krátkodobou bolest, nebo o problémy, které vás na nějaký čas vyřadí z tréninku. Zranění bohužel k…

Miloš Škorpil, 25. 6. 2009, 7 komentářů

Dolní končetina

Dolní končetina

Dolní končetina, u ní všechno začíná a teď nemyslím jen běh. Postavením se na nohy se začal člověk odlišovat od ostatních živočichů žijících na naší planetě. Získal tím jednak možnost i na obyčejné…

Miloš Škorpil, 3. 6. 2009

Běžecká zranění

Běžecká zranění

Zranění a bolest, která je doprovází, jsou strašákem každého z nás. Běžci se obávají nejvíce bolestí doprovázejících zranění, která jim brání v dalším tréninku.

Miloš Škorpil, 26. 5. 2009

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků