logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecká strava

Výživa běžce a běžkyně. Její aspekty a vliv na výkon a zdraví. 28 složek výživy, které byste neměli ve svém běžeckém jídelníčku opominout

Běžecká strava
Výživa běžce a běžkyně. Její aspekty a vliv na výkon a zdraví. 28 složek výživy, které byste neměli ve svém běžeckém jídelníčku opominout

Pozor, běžče či běžkyně, sportovní výživa je speciální odvětví výživy, které je v mnoha ohledech od běžné výživy na hony vzdálené. Sportovní výživa má svá specifika, ale zase tak moc se od běžné…

Miloš Škorpil, 26. 11. 2019, 7 komentářů

Proč vás méně sacharidů a více správných mastných kyselin učiní rychlejšími a vytrvalejšími

Běžecká strava
Proč vás méně sacharidů a více správných mastných kyselin učiní rychlejšími a vytrvalejšími

Už vidím, jak protahujete obličej a říkáte si: „Doteďka jste do nás cpali samé špagety a najednou je to špatně?!" V současné době se ve světě prosazuje koncept anglicky nazývaný Train low,…

Miloš Škorpil, 15. 4. 2019, 23 komentářů

Výživa běžce a běžkyně. Bílkoviny, jejich vliv na výkon běžce

Běžecká strava
Výživa běžce a běžkyně. Bílkoviny, jejich vliv na výkon běžce

Zatěžování svalových vláken při běhu, jejich následná regenerace a růst předpokládají odpovídající příjem stavebních bílkovin a energetických sacharidů. Bílkoviny by měly obsahovat co nejširší…

Miloš Škorpil, 13. 7. 2014, 5 komentářů

Základní složky běžecké výživy. Důležitost a poměry příjmu bílkovin, tuků a sacharidů ve výživě běžkyně a běžce

Baterky bychom neměli nikdy zcela vybít

Každý začátek je těžký, nejen že se budete muset naučit správnému běžeckému stylu, dobře dýchat, držet odpovídající tempo běhu, ale také dodávat vašemu tělu tolik energie a v takové formě, aby bylo schopno to všechno, co na něj naložíte, přežít.

Hodně často udělá běžecký začátečník jednu chybu, a to tu, že zapomene doplňovat palivo a pohonné hmoty. Proto bude hned na začátku dobré si uvědomit, že běhání nám, kromě radosti z překonávání sama sebe, přinese i starost o výživu a pitný režim. Ty by měly být ušity na míru tak jako běžecké boty, aby nás netlačily. Jinak se vám běhání jaksi zadrhne – pocítíte bolesti kloubů, křeče v břiše a nohou, nebo třeba postupně začnete ztrácet svaly, bez nichž je běh a jakákoliv fyzická aktivita nemyslitelná.

Začátečník často ucítí, jak mu běhání ubírá síly k běžnému životu, místo aby je tréninkem naopak získával.

To jak vhodně skloubit trénink, výdej energie a její příjem, tak abyste měli dost energie pro trénink i pro život, bude obsahem oddílu Běžecká strava.

Výživa a pitný režim – jen „palivo“?

Vaše tělo vám velmi důrazně, např. po zranění či kolapsu někde na silnici nebo ve vedru, najednou může říci: „Kámo, zastav se a začni myslet nejenom na styl, ale i na své zdraví, nebo to brzy zabalíš.“

Nemá to svoji logiku? Vždyť sportovat by člověk nikdy neměl na úkor zdraví a nevyužít přirozenou podporu, která se nám nabízí v podobě toho, co prostě máme na talíři nebo ve sklenici je velká hloupost.

Velmi brzo zjistíte, že správně nastaveným harmonogramem stravování a pití, popřípadě ještě doplňováním suplementy – potravními doplňky (minerály, vitamíny, stopové prvky), půjde váš výkon pomalu nahoru. A že díky jim objevíte nečekané rezervy.

To co se budete mít možnost dočíst v běžecké škole pod odkazem Běžecká strava bude psáno tak, aby vám to umožnilo nalézt rovnováhu mezi vašimi tělesnými schopnostmi, zděděnými dispozicemi a parametry vašeho tréninku na jedné straně a složením vašeho jídelníčku na straně druhé.

Nebojte se, nebudeme se pouštět do žádných učených disputací a proto nám moc času hledání této rovnováhy nezabere, naopak spoustu času získáte, protože vaše běžecká kariéra se v důsledku správného doplňování energie prodlouží.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků