logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co si mám počít, když jsem vynechal trénink, tři dny, týden, dva týdny, více než dva týdny. Rozdělení běžeckého roku. Jedenáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Co si mám počít, když jsem vynechal trénink, tři dny, týden, dva týdny, více než dva týdny. Rozdělení běžeckého roku. Jedenáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Stane se to každému. Neznám nikoho, kdo by někdy nemusel v přípravě vynechat nějaký trénink. Ano, jsou tací, kteří běhají každý den, bez ohledu na to zda jsou zdraví či ne, ale to jsou většinou lidé, kteří se nepřipravují cíleně na závody, nebo povyšují odběhané kilometry nade všechno. Proto říkám: „Nebojte se, že když vynecháte jeden trénink, ztratíte tím vše, co jste doposavad natrénovali, je to spíše naopak, když budete trénovat, přestože jste nemocní, můžete tím skončit s běháním vůbec!“

Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.1.2015

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Co se stane, když vynechám trénink?
    1. Když vynecháte tři dny nebo méně
    2. Když vynecháte čtyři až sedm dní
    3. Když vynecháte týden nebo dva
    4. Když vynecháte více než dva týdny
  2. Rozdělení běžeckého roku podle tréninkových (závodních období)

Co se stane, když vynechám trénink?

Rozhodně se svět nezboří a to přesto, že do té chvíle běželo vše jak po másle, že jste dosud plnili všechny tréninkové ukazatele. Berte to tak, že i nucené vynechání v tréninku, ať už z důvodu pracovního či osobního zaneprázdnění, nemoci, úrazu, je jistou formou tréninku. Tréninku nepředvídaných událostí. Pokud vám v tréninku a v životě všechno vychází, pak si můžete být téměř stoprocentně jisti, že když se vám najednou něco znenadání postaví do cesty, tak si s tím nedokážete poradit, protože prostě nejste připraveni řešit situace, kdy jde všechno šejdrem. Takže až budete nuceni z jakéhokoliv důvodu příště v tréninku vynechat, vezměte to pozitivně, jako trénink na život.

Když vynecháte tři dny nebo méně

Když vynecháte v tréninku jen pár dní, pokračujte v tréninku bez úprav, prostě trénujte dál, jako by k žádnému výpadku nedošlo. Rozhodně se nesnažte zameškané tréninky do dalšího tréninku vměstnat. Tím byste kvalitu tréninku jen zhoršili a to vinou nahromaděné únavy, jejímž důsledkem by mohl být kolaps, zranění, nemoc, nebo přetrénování, což by ve svém důsledku vedlo k daleko většímu tréninkovému výpadku.

Když vynecháte čtyři až sedm dní

Pokud dojde k tomu, že budete muset přerušit přípravu na více než pár dní, pak bude nutné váš tréninkový plán přeorganizovat, a to zhruba na příštích 14 dní. Rozhodně to však nebude znamenat, že byste mohli absolvovat všechny zameškané tréninky, bude třeba, abyste trénink změnili tak, že do něj v těch následujících 14 dnech po výpadku zařadíte zejména tréninky, které rozvíjejí vaše limitující faktory. Přeorganizujte si plán tedy tak, abyste jich většinu nahradili, i když to bude nejspíš znamenat, že budete muset vynechat některé tréninky na udržení vašich silných stránek. Dejte však pozor, abyste zařadili i lehké dny (regenerační běh), tak jako normálně v tréninku. Nesnažte se nacpat více těžších tréninků do kratšího časového úseku!

Když vynecháte týden nebo dva

Pokud zameškáte v tréninku týden nebo dva, posuňte se o jeden mezocyklus zpátky a vynechejte celý úsek tréninku, který jste si do budoucna naplánovali. V žádném případě se nesnažte zařadit zmeškané tréninky do probíhajícího plánu. Řekněme například, že jste vynechali dva týdny tréninku ve stupňovaném období 2. Až budete znovu připraveni normálně trénovat, vraťte se na dva týdny do stupňovaného období 1. A trénujte podle něj. Upravte trénink tak, že z něj vyškrtnete dva týdny tréninku, který jste si naplánovali do pozdější části sezóny. To se dá udělat například tak, že stupňovací období 2. zkrátíte ze čtyř týdnů na tři a vypustíme vrcholné období 1.

Když vynecháte více než dva týdny

Pokud vynecháte v tréninku více než dva týdny, je třeba se vrátit do základního období, neboť tím nejspíš utrpěla jedna ze základních schopností (vytrvalost, rychlost, síla). Pokud jste se v době vynechání tréninku již v základním období nacházeli, vraťte se o jeden mezocyklus zpátky. Řekněme, že jste byli v základním období 3 a museli jste z nějakého důvodu vypustit tři týdny tréninku. Vraťte se do základního období 2. Pokud jste v té době byli ve stupňovacím období 2, vraťte se do základního období 3 a pak pokračujte z tohoto nového začátku. Kvůli této změně budete muset podstatně upravit celoroční tréninkový plán – vynecháte část stupňovacího období 2 a můžete zkrátit vrcholné období ze dvou týdnů na jeden.

Ať už vás větší výpadek v tréninku potká v kterémkoliv období roku, počítejte s tím, že budete muset slevit ze svých výkonnostních cílů. Nemůžete trénink více natěsnat, protože schopnost lidského těla snášet zátěž má své hranice. Stejné výkonnosti při menším objemu tréninku prostě nedosáhnete. Proto je velmi důležité se vyhýbat v přípravě velkým rizikům – když se zraníte, můžete zameškat rozhodující hodiny tréninku, protože budete nuceni zařadit pauzu na zotavení. V každém případě si pamatujte, že vynechaný trénink není žádná katastrofa; je to prostě situace, s níž se musíme umět vyrovnat, abychom mohli běhat dál.

Rozdělení běžeckého roku podle tréninkových (závodních období)

Pokud vám jde o to, dosáhnout během roku co nejlepší výsledky, měli byste se v jeho rámci soustředit na dva hlavní závody (přicházejí na konci 1. či 2. závodního období). Podle toho byste si měli naplánovat svůj trénink. Klasický tréninkový model vypadá následovně:

Období Zaměření v období Navrhovaná doba trvání
Přechodné Regenerace 1 – 6 týdnů
Přípravné Příprava na trénink 3 – 4 týdny
Základní Vybudování základů vytrvalosti, rychlosti, síly 8 – 12 týdnů
Stupňovací Zvýšení intenzity a závody priority C. Zlepšení slabých stránek 6 – 8 týdnů
Vrcholné Vyladění a upevnění připravenosti na závod. Závody priority B a C 1 – 2 týdny
Závodní Závody priority A a B a udržení individuálních silných stránek 1 – 3 týdny

V průběhu celého roku to pak vypadá, nebo by mělo vypadat, následovně:

Přechodné období – hlavní (po sezóně)
Přípravné období
Základní období 1

Základní období 2
Základní období 3
Stupňovací období 1
Stupňovací období 2
Vrcholné období
Závodní období 1
Přechodné období – v polovině sezóny (doba trvání podle náročnosti první části sezóny 1 – 2 týdny)
Stupňovací období 1
Stupňovací období 2
Vrcholné období
Závodní období

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (26 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků