Běh s holemi – 5.díl: Běžíme! Jako na lyžích, jenom bez nich
Na běhání s holemi se musíme postupně připravit, aby nám pak přinášelo pouze potěšení a tréninkové pokroky. Pokud jste sledovali předchozí čtyři díly našeho seriálu, připraveni jste. Takže: běžíme!
Obsah [skrýt]
Nic by nám v tom už nemělo bránit. Máme runningové hole správné délky, umíme popoběhnout s jejich nesením, a kromě protahovacích cvičení jsme si s nimi zkusili i správně technicky chodit. Zkrátíme-li tedy (časově i prostorově) jednotlivé kroky s holemi, můžeme se rozběhnout.
Běh s runningovými holemi má blíže k běhu na lyžích klasickou technikou, než k nordic walkingu. Běžkaři-klasici by ho označili jako jednodobý střídavý běh. To znamená, že na každý krok připadá současný odraz holí opačnou paží (než je stojná noha). Čili: běh na lyžích, ale bez lyží :)
Základem správného provedení běhu s holemi je dodržení běžecké techniky, především pohybu paží a loktů, při zapojení holí do běhu. Paže jsou tedy stále ohnuty v loktech přibližně v pravém úhlu a střídavě komíhají rovnoběžně s boky směrem vpřed.
Ruka, v tomto případě svírající hůl, se vpředu dostává do výše ramene
a vzadu k boku, tj. opět stejně jako při běhu bez holí.
Hlavní zásady správné techniky běhu s holemi:
- trup je v mírném náklonu vpřed (pozor: ne v předklonu!)
- odraz holí je časově i prostorově kratší než odraz holí při běhu na lyžích klasickou technikou, můžeme ho přirovnat k jeho střední fázi
- hůl se zapichuje zhruba na úrovni paty opačné nohy
- pohyb ruky po rukojeti je mírně klouzavý; sevření není ani křečovitě pevné, ani příliš uvolněné
- pohyb paže s holí končí polohou ruky u boku, tj. nepokračuje až za trup (tím se běh s holemi odlišuje jako od běžkařského, tak od nordic-walkingového propínání loktu dozadu)
Než si na běhání s holemi pořádně zvyknete, doporučuji vám zařazovat ho jednou týdně, a to spíše lehčí formou (například den po závodě, či náročném tréninku). V prvních týdnech rozhodně volte pouze rovinu a upravený terén, tj. parky, hřiště a jiné udržované plochy.
Věřte, že to zatím stačí. Základ je základ. Na všechny složitější věci a náročné využití holí (mj. kopce, fartlek, běžecká a posilovací cvičení) přijde v našem seriálu řada na podzim. Pro ty z vás, kteří až do podzimu čekat nechtějí, ale připomínám možnosti intenzivních praktických lekcí (více na www.behsholemi.cz).
Závěrem ještě 5 hlavních zásad bezpečnosti při běhu s holemi:
- nepřeceňujeme své síly a myslíme vždy na to, že běh s holemi je výrazně fyzicky náročnější než obyčejný běh
- nikdy nebrzdíme holemi před tělem při sbíhání prudšího kopce
- hůl nezapichujeme příliš blízko nohy, abychom o ni nezakopli
- s holemi v rukou si neupravujeme brýle nebo čelenku, neutíráme slzy a nesmrkáme, abychom se nezranili
- neběháme s holemi po úzkých cestách v hustším lese, abychom se jimi nezachytili o větev.
Vložit komentář