Je potřeba trenér?
Jak a co cvičit? A cvičím vůbec dobře? Samostatný trénink přináší mnoho úskalí a často více škodí, než prospívá. Asistence trenéra může předejít mnoha komplikacím, dát vašemu tréninku směr i systematický postup a samozřejmě také přidá motivaci.
Obsah [skrýt]
Dobrý trenér odhalí vaše pohybové nedostatky, zvolí vhodné tréninkové prostředky, metody i intenzitu cvičení, celý trénink nastaví vašim potřebám. Cviky ukáže a vysvětlí. Poskytne vám zpětnou vazbu o tom, jak je provádíte a jaké děláte chyby. Zpětná vazba musí být jednoduchá a stručná, obsahovat jasné instrukce. Často zareaguje úpravou cviků nebo doplní trénink cviky podpůrnými.
Časová i finanční investice
Časová i finanční investice se v tomto případě rychle vrátí v podobě rychlejšího kondičního růstu. Dobře využijte čas strávený pod dohledem trenéra. Pravděpodobně bude stačit spolupráce jen po jistou dobu, která vás dobře nasměruje do samostatného tréninku.
Skupina nebo individuální přístup?
Trenér potřebuje mít možnost se vám věnovat, naplno nebo alespoň částečně. Předejít tomu, abyste se učili chyby. Ve třicetičlenné skupině nejspíš vůbec neví, že tam jste. Proto doporučujeme začínat pod dohledem osobního trenéra nebo programem v malých skupinách.
Jak vybrat trenéra?
Výběr trenéra nepodceňujte. Nejen, že stojí vaše těžce vydělané peníze, ale především mu svěřujete své zdraví. Rozhodně se zajímejte o kvalifikaci. Ptejte se na praxi. Zjišťujte reference. Vyzkoušejte pár lekcí. Ptejte se na postupy, buďte zvědaví. Dobrý trenér ví, co a jak dělat, ale také proč. Nechte si všechno vysvětlit, musí vám to dávat smysl. Trenér musí dokázat pracovat s realitou i s lidským faktorem. Jeho úkolem je pomoci vám objevit vaše vlastní možnosti.
Vložit komentář