Hořčík (magnesium – Mg)
Hořčík naše tělo používá jako zápalnou svíčku k nastartování látkové výměny sacharidů a bílkovin. Bez něj nic nefunguje. Hořčík totiž v našem těle aktivuje přes 300 pochodů. Kromě toho ještě řídí pochody v buněčné membráně a nervový systém. Pomáhá odbourávat stres, podílí se na fungování srdečního svalu a při jeho nedostatku dochází k poruchám srdečního rytmu. Máme-li v těle dostatek hořčíku, jsou naše svalová vlákna elastičtější – pružnější, což samozřejmě má pozitivní vliv na náš výkon, na každý krok se méně nadřeme a náš pohyb je tak daleko plynulejší a každý náš krok úspornější.
Hořčík usměrňuje počet eketráren ve svalových buňkách. Čím více buněčných elektráren máte, tím efektivnější je spalování tuků. Pozor – hořčík se vyplavuje alkoholem!!!
Pozitivní vliv na hořčíkovou bilanci
- + draslík (ovoce, zelenina, salát)
- + vitamín D
- + vitamín B6
- + inulín (oligofruktoza)
Negativní vliv na hořčíkovou bilanci
- - současně vysoké dávky zinku (100 mg)
- - stres
- - kofein (více jak tři šálky kávy denně)
- - alkohol
- - slané potraviny
- - současný příjem vápníku
Doporučený denní příjem
Denní potřeba dospělého člověka je 300–400 mg, u dětí poloviční množství. Zvyšuje se při vysokém příjmu vápníku (optimální poměr Ca/Mg je 2 : 1), bílkovin, vitaminu D, zinku, pacientů s poruchou vstřebávání, alkoholiků a dlouhodobého psychického zatížení.
Projevy nedostatku
Nedostatek vyvolává poruchy nervové činnosti, projevující se zvýšenou dráždivostí až křečemi. Může dojít k poškozením cévních stěn se ztrátou jejich pružnosti, svalové slabosti i k mentálním poruchám.
Projevy nadbytku
Předávkování hořčíkem z potravy nebylo pozorováno. V případě nadměrného dlouhodobého příjmu ve formě potravinových doplňků se objeví průjmy, pokles krevního tlaku, letargie, zmatenost, poruchy srdečního rytmu, zhoršení funkce ledvin.
Hořčík – proč je právě pro vytrvalce, a ne jen pro ně, tak důležitý