Tucet základních pravidel běhu
Manuál pro začínajícího běžce či běžkyně, který si neklade za cíl nic jiného, než pomoci jim zorientovat se v tom, jak k běhu přistupovat, aby si hned od začátku osvojili potřebné dovednosti. Manuál pro ty, kteří o běhání chtějí psát, ale tak jako většina mají zafixováno, že běh je především sport, při němž v mládí plivali krev, a tak jejich otázky a to, jak pak o běhání píší, je ovlivněno tímto jejich „nesmrtelným" zážitkem. Manuál pro lékaře a atletické trenéry, kteří ještě dodnes nepochopili, že běh není jen sport, ale především fenomén, který slouží člověku k lepšímu zdraví, a to jak fyzickému, tak psychickému, ale pouze tehdy, když se nestane prostředkem zviditelnění se a dalším životním stresem!
Běžecká poradna
Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU!
Třinácté pravidlo běhu je bonusem pro ty, kteří se prokousali základními dvanácti pravidly běhu až sem.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.2.2016
Miloš Škorpil, 22. 10. 2019, 14040×
Běžecká poradna
Dvanácté pravidlo běhu. BĚHÁME, ABYCHOM SE MOHLI DOBŘE NAJÍST. JÍME, ABYCHOM SI MOHLI DOBŘE ZABĚHAT!
Všechno, co v životě děláme, děláme pro jídlo! Ať schováváme své úmysly za jakékoliv ušlechtilé cíle, vždycky nakonec zjistíme, že to prapůvodní, proč žijeme, je jídlo. Ano, jsou lidé, kteří jsou tak vyspělí, že se bez jídla obejdou a žijí již pouze z podstaty, respektive jim k životu stačí voda a vzduch, ale většina z nás ještě do tohoto stavu nedoběhla, takže se musí pravidelně najíst.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.2.2016
Miloš Škorpil, 20. 10. 2019, 11167×
Běžecká poradna
Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ!
„Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec“, je základní pravidlo týkající se oblečení na běh, které již doslova zlidovělo. Druhé pravidlo oblečení na běh říká: „Oblékni se tak, abys před tím, než vyběhneš, pociťoval mírný chlad." Obě tato pravidla platí spíše pro chladné až mrazivé počasí, ale jak se obléknout na běh, když je jak na Sahaře?
Tento článek vyšel na Běžecké škole 23.2.2016
Miloš Škorpil, 19. 10. 2019, 12680×
Běžecká poradna
Desáté pravidlo běhu. BĚHEJ V BOTÁCH, KTERÉ SI VYBEROU TVÉ NOHY!
První, co začínající adept (adeptka) běhu začne většinou řešit, je: V ČEM BĚHAT? Myslí tím boty a oblečení. Nejdříve začne prohledávat nabídky různých firem, pak se začne po odpovědích pídit po běžeckých stránkách, zkusí i známé, kteří již běhají, a nakonec maje z přemíry protichůdných informací zamotanou hlavu, zamíří do specializované běžecké prodejny, protože tam mu (jí) zcela určitě poradí nejlépe. Kdo jiný by přeci měl umět poradit, než ten, který toho v tomto sortimentu prodá nejvíce! Výsledek? Nejdražší vybavení na běh!
Tento článek vyšel na Běžecké škole 22.2.2016
Miloš Škorpil, 18. 10. 2019, 13249×
Běžecká poradna
Deváté pravidlo běhu. BĚH JE PRO VŠECHNY! Běhat může každý
Běžecký boom způsobilo to, že běh se stal ze sportu, který provozovali jen „vyvolení“, sportem pro všechny. Před 40 roky, než přišla éra velkých městských maratonů, běhali jen ti, kteří byli ochotni podstupovat tréninkový dril v atletických oddílech nebo v rámci kondiční přípravy na jiné sporty.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.2.2016
Miloš Škorpil, 17. 10. 2019, 10114×
Běžecká poradna
Osmé pravidlo běhu. EKONOMICKÝ BĚH ROVNÁ SE BEZPEČNÝ BĚH!, abys při stejném výdeji energie doběhl co nejdál a nezranil se
Ekonomika běhu znamená jeho lepší efektivitu. Ti, kteří běhají ekonomicky, běhají i efektivně, protože zbytečně nezapojují svalové skupiny, které při běhu zapojovány být nemusí, nebo ne v takové míře! Těm, co běhají efektivně, vydrží energie v tréninku, ale hlavně pak v závodě, mnohem déle a to proto, že všechny systémy jejich těla mohou pracovat na plné obrátky, až do konce tréninku respektive do cíle závodu!
Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.2.2016
Miloš Škorpil, 16. 10. 2019, 12508×
Běžecká poradna
Sedmé pravidlo běhu. NENÍ TO O KILOMETRECH, ALE O SKLADBĚ!
Namíchejte si správný play list a vyběhněte! I takhle by se dalo ve stručnosti popsat „Sedmé" pravidlo běhu. Máte-li totiž správně sestavený svůj play list, dokáže vás provést vaším tréninkem lépe, než ten nejlepší sporttester. Pokud by to šlo provázat s vaší aktuální tepovou frekvencí, tak by to byla úplná bomba!
Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.2.2016
Miloš Škorpil, 15. 10. 2019, 12864×
Běžecká poradna
Šesté pravidlo běhu. ROVNOVÁHU UDRŽOVAT, ROVNOVÁHU UDRŽOVAT aneb co ti říká core
Šesté pravidlo běhu je o rovnováze. O nutnosti zapojit do svého běhu i svaly středu těla – core. Šesté pravidlo je také o zbavení se strachu z pádu a tím dvou nejčastějších chyb, kterých se většina běžců dopouští – běhu na pokrčených kolenou a běhu v předklonu. Obě tyto chyby mají co do činění s „odepnutím" core.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.2.2016
Miloš Škorpil, 14. 10. 2019, 12127×
Běžecká poradna
Páté pravidlo běhu. BĚH JE STAV HARMONIE TĚLA, proto nestačí jen běhat, ale je třeba i posilovat a protahovat
Když člověk objeví krásu běhu, má tendenci jen běhat a to bez ohledu na to, zda běhá pro zdraví, na výkony či proto, aby si udržel váhu či zhubnul. Dokonce to jde tak daleko, že je mu líto, když veškerý čas, který si vyblokuje na hýbání se, nemůže věnovat jen běhu, protože by měl i cvičit (posilovat a protahovat), či se věnovat jiným druhům sportů.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 17.2.2016
Miloš Škorpil, 13. 10. 2019, 14266×
Běžecká poradna
Čtvrté pravidlo běhu: PŘESTAŇ SKÁKAT, ZAČNI BĚHAT!, k tomu ať ti pomůže běžecká abeceda
Chápu, že je těžké z pouhého textu pochopit rozdíl mezi skákáním a během, zvláště když to, co člověk vidí na běžeckých závodech nebo všude tam, kde potkává běžce, je z valné většiny skákání a ne běh!
Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.2.2016
Miloš Škorpil, 12. 10. 2019, 18727×
Běžecká poradna
Třetí pravidlo běhu: CHCEŠ-LI BÝT CO NEJDŘÍVE V CÍLI, DOBĚHNOUT CO NEJDÁL, ROZBÍHEJ SE POMALU!
Nejlepší způsob, jak můžete zlepšit váš běh, je postavit svůj tréninkový plán na tempu, které jste schopni v pohodě udýchat
Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.2.2016
Miloš Škorpil, 11. 10. 2019, 13327×
Běžecká poradna
Druhé pravidlo běhu: Jak dostat víc kyslíku do svalů, aneb bez kyslíku nikam nedoběhneš!
Množství kyslíku, které přejde do krve prostřednictvím dýchání, odpovídá množství kyslíku, které spotřebují svaly k přeměně energie pro svůj výkon. Z toho vyplývá, že schopnost těla přijmout, transportovat a zpracovat velké množství kyslíku je rozhodující pro úspěch při bězích na dlouhé vzdálenosti. Čím více kyslíku budete schopni zpracovat, tím bude váš výkon lepší. To platí už od doby stvoření člověka.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.2.2016
Miloš Škorpil, 10. 10. 2019, 18694×
Běžecká poradna
První pravidlo běhu: BEZ DECHU NIKAM NEDOBĚHNEŠ!
Nejdůležitější pro váš lepší běh nejsou nejrychlejší boty, běžecký styl, pružnost či síla, ale to, jak jste jej schopni udýchat!
Tento článek vyšel na Běžecké škole původně 13.2.2016.
Miloš Škorpil, 9. 10. 2019, 18686×
prohledávání Běžeckých článků
inzerce
nejčtenější články za poslední týden
- Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká
- TF – laktát – aerobní práh – bod varu
- Já a běh? Nikdy!
- Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat
- Desetitýdenní tréninkový plán pro ty, co se chystají na svůj první půlmaraton