logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání (sportování) v extrémně teplých dnech

Běhání (sportování) v extrémně teplých dnech někdo vyhledává, jiným naopak nevyhovuje. Ať tak či onak, znamená (i pro ty, co jej mají rádi) zdravotní rizika s nimiž je dobré dopředu počítat, na něž je dobré se dopředu připravit. Tento seriál si nehraje na to, že vás seznámí, se všemi riziky, které vám sportování v extrémně teplých dnech může přinést, najdete v něm však články, které vám pomohou (když se radami v nich uvedenými budete řídit), přežít vedro ve zdraví a svůj běh (sport) si užít.

Tropický manuál na běžecký víkend. Jak ve zdraví aktivně přežít třicetistupňové a vyšší teploty

Běžecká poradna
Tropický manuál na běžecký víkend. Jak ve zdraví aktivně přežít třicetistupňové a vyšší teploty

Při běhání za vysokých teplot i při uběhnutí krátké vzdálenosti můžete zaznamenat, že vám najednou natečou nohy. Říkáte si: „Kurňa, čím to může být, vždyť jsem nic neuběhl, to není normální?!" Ale normální to je, stačí si uvědomit, že při uběhnutí pěti kilometrů uděláte zhruba 5000 kroků. Pět tisíckrát musíte vaše nohy snést několikanásobné navýšení vaší váhy, což už je řádná porce – zkuste to navzpírat!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.7.2016

Miloš Škorpil, 23. 8. 2020, 32528×

Jak, kdy, kde běhat (chodit), a co dělat, když padají teplotní rekordy

Běžecká poradna
Jak, kdy, kde běhat (chodit), a co dělat, když padají teplotní rekordy

Vypadá to, že příroda vyhlásila člověku válku. Ani se jí nedivím, za to všechno, co jí v posledních desetiletích provádí. Televizní a rozhlasoví komentátoři se v počátku týdne radovali, že konečně dorazí léto, bude to skvělé, vždyť začínají prázdniny. Přešlo pár dní a už to taková radost není, spíš začínají převažovat zprávy o odpadávajících lidech. Pohříchu, i když všichni víme, že bychom v těchto vedrech měli být zalezlí ve stínu, tak jak to dělají přímořské a africké národy, oni vědí proč tak činí a není to jen jejich leností, tak se snažíme toho tepla co nejvíc užít a překypujeme aktivitou, dokud si někde neusteleme.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 4.7.2010

Miloš Škorpil, 15. 8. 2020, 32661×

První pomoc když běžec, cyklista, turista či kdokoliv zkolabuje z důvodu horkého počasí

Běžecká poradna
První pomoc když běžec, cyklista, turista či kdokoliv zkolabuje z důvodu horkého počasí

Na městských maratónech to většinou potřebovat nebudete, protože zde je možno velmi rychle přivolat lékařskou pomoc, která už provede patřičné úkony a zajistí odvoz postiženého do nemocnice. Jak se máme zachovat a co bychom měli udělat v případě, že si jen tak s kamarády vyběhneme, vyjdeme či vyjedeme do přírody a jeden z nás najednou doslova odpadne a zůstane nám ležet tam, kam zrovna dopadne? Nebo při závodech vedoucích terénem, kdy člověk nemá možnost přivolat rychle pomoc odborníků?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.5.2009

Miloš Škorpil, 27. 7. 2019, 46395×

Běhání za teplých dní

Běžecký trénink
Běhání za teplých dní

V teplém až horkém počasí se nadmíru hodí trénovat na kratší vzdálenosti a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem je vlastní teplo, což znamená možnost méně se oblékat a z toho pramení, že se vám bude lépe hýbat. Nebudete muset na sobě tahat tolik vrstev oblečení, k tělu (ke kůži) bude mít lepší přístup vzduch, tedy tělo bude moci lépe dýchat. Za druhé pak tolik nehrozí při vyšší zátěži svalů, úponů, šlach a kloubů jejich poškození (zranění), jako v chladnějším počasí.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.5.2010

Miloš Škorpil, 11. 6. 2019, 25765×

Deset otázek a deset odpovědí na téma běhání v horkých dnech

Běžecká poradna
Deset otázek a deset odpovědí na téma běhání v horkých dnech

Můj puls je v horkých dnech výrazně vyšší, co za tím vězí? Je běhání ve velkých hicech nebezpečné? Co se může stát při vysokých hodnotách ozónu v ovzduší a při jakých hodnotách svůj trénink raději nasměrovat dovnitř. Hodnoty ozónu – kdy ještě běhat a kdy už ne venku. Na jednu stranu mám své tělo chladit a na druhou jej zakrývat, abych se nespálil, tak jak se mám, kruciš, oblékat? Normálně používám kompresní podkolenky (návleky), není to v tom horku příliš? O dovolené mě láká pláž a běhání naboso, všude se píše, že je to zdravé. Mám rovnou nechat běžecké boty doma? Táhne mě to do hor. Běháním v horách zapracuji přeci na své fyzičce a běžecké formě, ne? Co mám dělat, když najednou přijde bouřka? Když je horko, často nemám vůbec chuť k jídlu. Jako sportovec bych ale měl jíst pravidelně a vydatně. Existuje nějaký návod, jak se stravovat v horkém počasí? Často cestujeme o dovolené z místa na místo a já nemám čas na pravidelný trénink. Můžu za tuto dobu ztratit formu, kterou jsem před tím dlouhodobým tréninkem získal?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 12.7.2015

Miloš Škorpil, 23. 7. 2018, 11262×

Horko a dusno z nás vysávají život – jak je přelstít

Běžecká poradna
Horko a dusno z nás vysávají život – jak je přelstít

Jak se chovat, jak trénovat v obdobích velkých veder? Úmyslně nepíšu letních, protože v současné době je nějak úplně jedno, jaké období zrovna inzeruje kalendář a sluníčko si to pere a pere v dubnu či v květnu, stejně jako v červenci, srpnu či září.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 7.6.2011

Miloš Škorpil, 14. 7. 2018, 35334×

Běžecký tahák pro pitný režim nejen v tropických dnech

Běžecká poradna
Běžecký tahák pro pitný režim nejen v tropických dnech

Potní bilance. Kolik vypotíte během tréninku. Kolik byste toho měli vypít, abyste nahradili, co vypotíte.

Miloš Škorpil, 3. 8. 2016, 13636×

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi teplých dní a nocí

Běžecká poradna
Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi teplých dní a nocí

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který většina běžců, ale nejen běžců, zrovna nemiluje. Závody však mají své pevné termíny, naše plavky zase své rozměry, takže zůstat ležet někde ve stínu a čekat, až ten čas hicu přejde, nejde. Je třeba tedy obrnit naše tělo, náš kardiovaskulární systém doslova a do písmene z vnějšku i zevnitř, abychom to ve zdraví přežili, chceme-li se i tak v tom hicu hýbat.

Miloš Škorpil, 25. 6. 2016, 45172×

Připravte se na horko předem

Běžecká poradna
Připravte se na horko předem

Horké dny se opět vracejí a nejspíše nás ještě do konce letošního léta párkrát potrápí. Člověk uvyklý místnostem a dopravním prostředkům s klimatizací, když vyjde ven, kde si to s ním rozdá slunce v plné parádě, začne hledat prostředky, jak trénovat a přežít. V článku Horko běžce nespálí jsme vám přinesli jeden tip, jak se vypořádat s horkem. Dnes přinášíme další tři, respektive dalších pět studených tipů, jak si poradit s teplem.

Miloš Škorpil, 4. 8. 2015, 17352×

Běhání ve vedru: jak se (zaručeně) zchladit

Běžecká literatura
Běhání ve vedru: jak se (zaručeně) zchladit

Nemáte-li vyběhaný dostatečně velký balík prize money z jarních závodů, který by vystačil na letní pobyt za polárním kruhem, nabízím vám několik tipů, jak se při běhání ve vedrech zchladit:

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz), 7. 8. 2010, 17309×

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků