Kolem Jablonecké přehrady
Asi jen málokteré město se může pochlubit přehradou, vlastně soustavou tří přehrad, téměř v centru města. Údolní nádrž Mšeno (přehrada Mšeno) je spíše známa jako Jablonecká přehrada a podle údajů na Wikipedii patří mezi největší městské nádrže ve střední Evropě a tvoří prý největší vnitroměstskou plochu v Evropě na východ od Ženevského jezera! Byla vybudována v letech 1906 -1909 a původně měla sloužit především jako ochrana před povodněmi.
V dnešní době slouží především k rekreaci a odpočinku jablonečanů a návštěvníků města. Na její hrázi najdete stezku pro in-line, cyklostezku a kolem přehrady vede také naučná stezka. Cesty kolem přehrady jsou také díky svému rovinatému profilu, který je kolem Jablonce výjimečný, často vyhledávány také běžci a je potěšující, že se podle mého názoru jejich počet zvyšuje. Proto se po této stezce dnes rozběhneme také.
Nastoupit na tuto trasu můžete na mnoha místech, my ale začneme u „Restaurace Rybářská bašta“, která se nachází u hráze mezi první a druhou přehradou. Dorazit sem můžete klidně autem a nechat ho na velkém přilehlém parkovišti nebo přijet MHD, jejíž zastávka je nedaleko. Zde se také každou středu setkáváme v půl šesté s běžci PIM běžeckého klubu Jablonec nad Nisou. Tak a vybíháme. Začínáme ve stínu stromů po upravené pískové cestě podél břehu druhé přehrady, kterou máme po pravé ruce. Po 400 metrech se dostaneme k hrázi mezi druhou a třetí přehradou a pokračujeme rovně.
Míjíme zde také tabule naučné stezky, na kterých se dovídáme něco o obyvatelích zdejších vod, lesů a luk. Čeká nás kilometr v příjemném lesním prostředí, kde také míjíme několik rozcestí a pokud máte chuť, tak si klidně tuto trasu můžete prodloužit. Jinak ale pokračujeme dál podél vody a pokud se jí budeme držet celou dobu, tak nemůžeme zabloudit. Po zmíněném kilometru dorazíme opět již ke zmíněné hrázi mezi třetí a druhou přehradou, ale z druhé strany. Tady odbočíme podél skalního masivu doleva a po sto metrech doprava podél Jabloneckých sádek. Cesta se tu poměrně klikatí mezi zahrádkářskou kolonií a druhou přehradou. Na druhém kilometru vybíháme z lesa a ocitneme se u hráze mezi první a druhou přehradou, opouštíme tu také písčitou cestu a dostáváme se na asfaltku.
Po levé ruce míjíme sportovní areál „Břízky“, kde najdete fotbalová hřiště s přírodní i umělou trávou, venkovní antukové tenisové kurty a „Hotel Břízky“, v kterém jsou kryté tenisové i squashové kurty a malá posilovna. Vše samozřejmě přístupné i pro veřejnost. Hotelová restaurace s venkovním posezením je také vyhledávána při víkendových rodinných procházkách, ostatně stejně jako ostatní stánky s občerstvením, které najdete kolem celé první přehrady. Po necelých třech kilometrech opouštíme v prudké levotočivé zatáčce asfaltovou silnici a pokračujeme doprava opět po písčité cestě. Přeběhneme mostek a vybíháme jediný prudší asi stometrový kopec, na jehož vrcholu se spustíme doprava a po chvíli se dostáváme ke slunečním lázním s občerstvením. Zde taky začíná pravděpodobně nejoblíbenější pláž první přehrady. V letních měsících za hezkého počasí je obležená koupajícími a opalujícími se návštěvníky, pro které jsou tu opět stánky s občerstvením a dětské hřiště. Na konci pláže mineme budovu povodí Labe a zahneme stále podél vody doprava a po pár metrech se dostáváme ke kamenné hrázi. Tady můžeme zvolit dvě cesty, o něco delší a náročnější parkem pod hrází nebo přímo po koruně hráze a tou pokračujeme my. Hráz je dlouhá 425,5 m, v koruně má šířku 4,5 m a v základech 15 m, a když v roce 1997 prováděli injektáž podloží a zkoumali stav tělesa hráze, tak se zjistilo, že je ve vynikajícím stavu a to po více jak 90 letech! Hold naši předkové uměli odvést kvalitní práci.
Za hrází se dostáváme k loděnicím zdejšího kanoistického oddílu a vbíháme na takzvanou sypanou hráz, po které vede asfaltová cesta rozdělená ostrůvky na dva pruhy. Ten bližší k vodě je určen pro pěší a po tom vzdálenějším se prohánějí in-line bruslaři a cyklisté. A to už nám zbývá necelých 800 m do místa našeho startu. V cíli máme za sebou něco málo přes 5 km, pokud se vám to zdá málo, tak vám přeci nic nebrání, abyste si tuto trasu zaběhli třeba víckrát. Nebo si ji na mnoha místech můžete prodloužit po okolních lesních cestách, které vedou například na zimní běžecké kolečko, kde se konají závody v běžeckém lyžování a biatlonu a pořádalo se zde nejedno mistrovství ČR. Jen musíte počítat, že se rovinatý profil prudce změní v kopcovitý.
Zde si můžete otevřít mapu trasy v Google mapách a následně v Google Earth.
Vložit komentář
Martine, naprosto skvely… Uz pred casem jsem navrhoval Voldemortovi:), aby na BSMS lidi davali svoje oblibene trasy vcetne jejich popisu, mapek, doporuceni.. Vim, ze to mas vsude mozne probehane a tak se tesim na hezky bezecky serial! At se dari, 12:)