Plavání – TOTAL IMMERSION
Proč se můžeme všichni naučit skvěle plavat? Otevírám novou knížku z nakladatelství MF a hned dostanu tuhle otázku. Místo, abych hned začal hledat odpověď a četl dál, tak mě napadne: „Proč se můžeme všichni naučit běhat přirozeně?“
Obsah [skrýt]
Plavání mi nevadí, ale nejsem ten typ, co by se do něj zamiloval. S totálním plaváním jsem se seznámil před dvěma lety, kdy ho přijel na přání faráře Petra Hrušky do Chebu učit Tomáš Vojtěchovský. Do kurzu jsem byl přihlášený také, ale nakonec jsem absolvoval jen přípravu na suchu, neboť před tím mě přepadla rýmička. Každopádně již tehdy mě zaujalo, kolik má společného Totální plavání a Přirozený běh. V podstatě jediný rozdíl je v tom, že k plavání člověk potřebuje vodu a při běhu mu voda spíše vadí. Rozhodně obě tyto činnosti jsou člověku naprosto přirozené, pokud se jim silou mocí nebrání.
Těch podobností mezi Totálním plaváním a Přirozeným během je tolik! Listuji rychle touto novou knihou vonící ještě tiskařkou černí, očima přeskakuji z řádku na řádek, z kapitoly na kapitolu a jsem u vytržení. Moje mozkové buňky si zase po čase užívají, jak se snaží v letu myšlenek létajících mi hlavou stačit vstřebávat informace, jež jim poskytují mé oči, lovící stále nové a nové věty – podněty, srovnání, které bych mohl využít při výuce Přirozeného běhu.
Nejspíš ze mě nebude nikdy skvělý plavec, ale už tolikrát v životě jsem řekl nikdy, abych se vzápětí přesvědčil, jak jsem byl opět pošetilý. Takže, už asi ze mě nebude nikdy skvělý plavec, ale nápady a metodika, kterou ve své knize Plavání – TI předkládá Terry Laughlin, jsou natolik inspirativní, že nemám pochybnosti o tom, že řadu z toho si prostě pro výcvik Přirozeného běžeckého stylu upravím a použiji. Je totiž zcela jedno, z jakých zdrojů člověk svou inspiraci získává, důležitá je totiž ta inspirace. Navíc to celé je pro mě ohromně osvěžující a nové, a právě takovéto výzvy mám rád.
Ostatně podívejte se, co o svých výukových metodách říkají Terry Laughlin a Danny Dreyer, autor a strůjce Chi Ruuningu.
Plavání podle zásad ChiRunningu, běhání podle metody „úplného ponoření“
Terry se učí běhat
Roky jsem toužil po tom, abych v běhání objevil nějaký přístup, který by byl duchem podobný totálnímu plavání. Od puberty až do třicítky jsem běhal rád a běh byl pro mě formou doplňkového tréninku i zdrojem endorfinů navozujících pocit radosti. Nikdy jsem neběhal nijak na vážno, ale sem tam mě bavilo zapojit se do silničního běžeckého závodu na pět nebo deset kilometrů a pyšnil jsem se časy, které byly docela slušné na někoho, kdo dohromady běhá asi tak pět až šest týdnů do roka. Jenže mezi čtyřicítkou a dvaapadesátkou mi zkřížilo plány chronické zranění, kvůli kterému jsem běhat nemohl a kvůli kterému jsem nemohl dělat ani triatlon. Kdykoliv jsem běžel dál než dvě míle, dostal jsem bolestivou křeč do solea (což je hluboký sval lýtka) v levé noze.
A tohle všechno se změnilo minulý rok, kdy jsem potkal Dannyho Dreyera. Minulý červenec odjel Danny z domovské Kalifornie na návštěvu New Yorku a zavolal mi, aby se představil se a sdělil mi, že by se chtěl se mnou setkat. Říkal, že i když není plavec, stal se z něj fanda do TI plavání, protože mu připadá, že metoda úplného ponoření (TI) koresponduje s metodou běhání, kterou vyučuje on, a že TI doporučuje mnoha svým studentům. Pozval jsem Dannyho a jeho ženu Katherine do New Paltz, kde jsme si půl dne povídali a vyměňovali názory. O dva měsíce později mi Danny poslal předtiskovou verzi své knihy ChiRunning a já ji četl s rostoucím zaujetím, neboť se mi velmi líbila jako obdoba TI v běhání. Začal jsem podle jeho rad z knihy běhat na krátké vzdálenosti pár dnů v týdnu a okamžitě jsem v této nové metodě cítil velký potenciál. Měl jsem větší pocit lehkosti při dopadu, mohl jsem vyběhnout do kopce, aniž bych se zadýchal, a nic mě nebolelo, dokonce se ani neozvalo zranění.
Několik týdnů po dočtení knížky jsem se přihlásil do jednodenního workshopu ChiRunningu, který vedl Danny. Předtím jsem nebyl schopen uběhnout víc než tři míle bez ochromujících křečí do lýtka. Ale pár týdnů po workshopu jsem běhal skoro deset kilometrů (v hodně kopcovitém terénu), a to bez bolesti, zranění nebo únavy. Stejně jako Total Immersion přeměňuje ChiRunning rutinně prováděnou aktivitu v činnost poučenou a zakládající se na uvědomělém procvičování inteligentních a promyšlených pohybů. Stejně jako TI klade důraz na to, abyste se zrychlovali a získávali vytrvalost díky efektivnějšímu pohybu, a nikoliv díky tomu, že budete běhat častěji a dál. A co je ze všeho nejlepší? Tato metoda funguje stejně jako TI! Takže jestli vás nakoplo to, jaký vliv měla metoda úplného ponoření (Total Immersion) na vaše plavání, a chtěli byste totéž zažít při běhu, doporučuji vám kouknout na ChiRunning na internetu www.chirunning.com nebo si pořídit Dannyho knihu ChiRunning s podtitulem Revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění.
Danny se učí plavat
Je dobře, že tento rok je přestupný, protože den navíc jsem strávil tím, že jsem se na State College v San Francisku učil plavat metodou úplného ponoření. To vám byla nádhera! Učil mě sám Terry Laughlin, zakladatel a hlaví trenér Total Immersion, a jeho dcera Fiona, která žije a učí v San Francisku. Naposledy jsem v bazénu souvisle plaval v roce 1984, kdy jsem utrpěl své poslední zranění při běhu. Snažil jsem se při léčbě plantární fascitidy udržet aerobní kapacitu, a tak jsem se rozhodl, že budu plavat, abych zůstal fit.
Terry byl zrovna v Sanfranciském zálivu a pozval mě, abych se zapojil do jeho workshopu. Musím říct, že jsem měl z plavání v bazénu trochu vítr, když jsem si vzpomněl, jak jsem s vodou zápasil před dvaceti lety. Vzpomínám si hlavně na to, že jsem tehdy mlátil rukama do vody a děsně se přitom nadřel, a přesto jsem se skoro nepohnul z místa. A zážitek z metody „úplného ponoření“ mě posunul úplně novým směrem.
Ačkoliv jsem nestihl první den z dvoudenního workshopu, Terry mě na začátku dalšího dne deset minut učil dvě cvičení na rovnováhu – tzv. „supermanovo splývání“ a „bruslení“ –, a šlo mi to překvapivě lehce. S tímto skromným základem jsem byl schopen hladce přejít k cvičení nazvanému „bruslení se zapínáním zipu“. Terry stál ve vodě a upravoval polohu mých rukou a těla ve vodě, zatímco jsem jen lehce kopal a posouval se k němu; jednou natáhnul ruku hlouběji do vody, podruhé vyrovnal vytažený loket z vody. Brzo nato jsme všichni klouzali vodou jako flotila ladných plachetnic.
Když jsem si uvědomil, že jsem měl v plavání pauzu dvacet let, a když jsem pozoroval ostatní plavce v bazénu, viděl jsem, že metoda úplného ponoření funguje skoro u každého plavce jakékoliv úrovně a plaveckých dovedností. Díky sérii cvičení, jež na sebe hladce navazují a snadno se učí, se bez námahy a obtíží zdokonalujete tak, že začnete plavat ladně, uvolněně a účinně. Bylo až s podivem, kolik podobností jsem mezi hodinami plavání TI a ChiRunningem našel. Největší podobností obou metod je to, že Total Immersion ani ChiRunning nepovažuje nohy za zdroj pohybu vpřed. A proto by se triatlonisté, které učíme, měli ke své radosti dozvědět, že když budou aplikovat metody TI a ChiRunningu, nohy budou potřebovat jedině tehdy, když pojedou na kole. Do devadesáti minut jsem plaval doslova jako ryba. Kdo by si to býval pomyslel…
Ještě jsem vás nepřesvědčil? Hm. A co tohle:
Mysleli jste si, že dobře plavat mohu jenom ti, kdo mají speciální nadání nebo dostatek času na dlouhý trénink? Omyl! Krásně plavat může každý, a to bez ohledu na věk, sílu, zdatnost nebo zkušenost. Schopnost zlepšovat se nespočívá v usilovném tréninku, nýbrž spíše v tom, jak účinně spolupracujete s vodou. Ať už je cílem vašeho plavání dobrá kondice, relaxace nebo zvýšení rychlosti, jednoduchá a srozumitelná metoda Terryho Laughlina vám pomůže:
- Při každém záběru využít „tajemství“ nejlepších plavců na světě
- Zmenšit odpor vody, který vás obírá o spoustu síly
- Zjistit, jak můžete využít jasné, jednoduché a praktické rady a stát se sami sobě tím nejlepším trenérem.
Ale co je nejdůležitější: Naučí vás užívat si každé tempo, které uděláte.
TERRY LAUGHLIN, Head Coach a „Hlavní výkonný optimista“ plavání Total Immersion, už za svůj život trénoval více plavců toužících po zlepšení – stejně jako progresivních trenérů a učitelů – než kdokoliv jiný. A právě tito plavci a trenéři proměňují způsob, jakým se plavání učí po celém světě. Mezi většinu TI studentů sice patří právě takoví lidé jako vy, ale stejně tak trénoval Terry elitní plavce i kouče z amerického olympijského centra nebo U.S. Navy Seals. Zatímco Terry pracoval na této knize, aplikoval svou metodu sám na sebe a překonal dva národní rekordy ve své kategorii.
Já, suchozemská krysa, jsem tedy velmi nahlodán dát plavání ještě jednu šanci.
Vložit komentář
TI se věnuji od června loňského roku (2015). Umím již prsa a nějakou dobu se učím kraul. Musím říct, že Kraul je neskutečně rychlý. 25 m-etrový bazén jsem dal na dva nádechy a ani jsem se nenadal a byl jsem v cíli. Co se týče svalů, je to pro ně regenerace. A pokud se uvolníte zjistíte, jak je pobyt ve vodě příjemný. Doporučuji všem kdo neumí plavat. Sám jsem začínal jako neplavec a dnes už zvládnu jeden styl krásně a druhý dopilovávám. Ale pozor, Vaše hlava Vám bude největším nepřítelem.
A asi nejlepší pocit je, když vedle Vás dokážou lide plavat aniž by jste je ošplouchli vodou. A druhý aspekt. Trenér tradičního plavání se usmíval nad touto metodou. A když jsem mu pak ladně a bez nějaké námahy předběhl plavce, který plaval taktéž kraula a nekopal jsem u toho jak parník (tudíž jsem se nevysiloval) tak zrudl chlapec.
TI doporučuji na youtube najít prezidenta TI Japonce (neznám jméno) a podívat se na jeho kraul. Studoval jsem jej delší dobu a snažím se vypracovat alespoň na tuto úroveň.
Tak plavání zdar. A kdo chce opravdu regenerovat a protahovat tělo, tak TI je to pravé, odzkoušeno na sobě.
Kniha je dobrý doplněk k videím, které dostanete na seminářích. V knize totiž popisuje dopodrobna na co si dát pozor, poslouchat vodu, atd. Pro vypilování techniky TI dost dobré.
Ahoj
To zní hodně zajímavě. Přirozený běh mě hodně uchvátil a už více než rok jím žiju naplno a plavání mě sice nikdy nebavilo, ale zato jsem vždy cítil, že má něco do sebe. Možná by mě tato kniha zlomila... Už jsem si jí napsal jako tip na dárek pro manželku (tím nemyslím na sebe, ona plave ráda a já si knížku pak taky rád přečtu).
Na netu jsou nádherná videa o TI. Osobně jsem pár principů vyzkoušel pro plavání stylu prsa. Za měsíc plavání... Asi 8x návštěva bazénu jsem dal kilometr, uvolnil si ramena a hrudní páteř. Nejkrásnější moment byl pocit plavání z kopce, opření se o vodu a že už se chci napořád vznášet ve vodě. Až jsem se lekl. Na prvním plavání jsem přitom po 200 metrech hledal plíce, ruce a nohy na dně bazénu a nenáviděl jsem ten živel....