Proč poběžím volit
Vím, že články na téma voleb mnozí návštěvníci Běžecké školy nemají rádi. Proto hned v úvodu říkám: „Nebudu vás lámat pro žádnou stranu, pro levici, ani pro pravici, budu vás jen lámat, abyste šli volit, protože…“
Obsah [skrýt]
Protože si myslím, že je velmi důležité, aby už se konečně přestaly řešit nesmysly a začaly se řešit opravdu důležité otázky. Které to jsou, tak na to by měly odpovědět volby. Každá strana jde do nich s určitým plánem, nabídkou, co chce řešit, co pokládá za hlavní, nejdůležitější. Když pak přijde k volbám kolem 60 % procent voličů, kdo ví, co by si těch 40 % skutečně přálo? Nikdo! Jen se spekuluje. Jasně existují průzkumy veřejného mínění, ale kdo jim dneska věří, ani politici ne. Přesto, když se jim to hodí, použijí čísla z nich.
Nevěřím, že nějaká strana získá natolik silný mandát, aby mohla vládnout sama, spíše to vidím na hodně nízká čísla u všech, které projdou. Na druhou stranu mi nevadí, když do sněmovny projde větší počet stran či hnutí, s velmi rozdílnými programy. To vidím jako naprosto v pořádku. Stačí se podívat do běžné rodiny, kolik tam panuje rozdílných názorů na to, co by se mělo dělat a jak by se to mělo dělat, a to se řeší daleko triviálnější úkoly než na úrovni řízení státu. Přitom ale v rodině žijí stejní lidé, jako pak jsou ve sněmovně, v senátu, na ministerstvech, na krajských či místních úřadech. Nebo by tam alespoň měli být. Vždyť přece úřad není místo, kde tě po překročení jeho prahu začaruje nějaký černokněžník nebo baba jaga v nějaké monstrum, které ztratí veškerý kontakt se světem „tam venku“.
Proč je důležité běžet k volbám?
Já to vidím tak, že to není důležité proto, že jisté skupiny obyvatel jsou disciplinované a půjdou volit vždycky a tak když my volit nepůjdeme, oni to vyhrají. Vůbec se mi nelíbí myšlenka jít volit jako výraz odporu k něčemu. To je přece fantasmagorické. Člověk má jít volit, aby vyjádřil svou volbu, aby uplatnil svoje právo jednou za čas říci: Tohle se mi líbí, to bych chtěl, aby bylo, aby se stalo, aby se začalo řešit. Rozhodně pro mě volby neznamenají, že bych měl při nich vyjádřit odpor k něčemu, co nechci, to není účelem voleb, to je účel protestu.
Proto já osobně budu volit ty, co ve svém programu, ve svých volebních řečech stále neomílají, že jsou proti něčemu, ale kteří mi jasně řeknou:
- naše vize a ideály jsou takové: …
- úkoly, které bychom chtěli řešit, jsou tyto: …
- jsou to i tvoje vize, tvoje ideály, vidíš to jako my? Pak nám dej svůj hlas.
Všechno ostatní jsou jen kecy, které mají člověka zmást, aby se přestal orientovat v tom, co se mu nabízí.
Důležitost jít k volbám vidím i proto, že čím větší procento voličů k volbám přijde, tím větší budou mít volby vypovídající hodnotu. Tím víc bude jasné, co si lidé vlastně přejí, tím lépe se s tím bude dát pracovat. Ono to není tak, že je zbytečné volit strany a uskupení, které se nakonec do sněmovny nedostanou, protože ty hlasy stejně propadnou, takže to vyjde nastejno, jako když volit nejdete. Ano, hlasy propadnou, ale bude se vědět, že určité procento lidí si přeje právě toto, a na to by ti, kteří nakonec budou zvoleni, neměli také zapomínat, zvláště, když s propadlými hlasy, které jsou jim pak podle úspěšnosti ve volbách procentuálně rozděleny, operují jako se svými a říkají: „Občané si nás zvolili, proto máme právo je zastupovat, protože my nejlépe víme, co si přejí a bude to takhle!"
Vezměte si, že o úspěšnosti či neúspěšnosti zvolení daného subjektu vlastně rozhoduje jen 0,1% těch, co k volbám přišli – to je rozdíl mezi 5 a 4,9 %. A třeba zrovna ten váš hlas bude vašemu sympatizantovi chybět, aby do sněmovny proklouzl, a i kdyby neproklouzl, mandát toho uskupení, které dosáhlo těch 5 % a tím, koho jste volili, byl jen o 0,1 % silnější. Ta síla nemá ani hodnotu statistické chyby!
Takže si prosím udělejte čas, až si půjdete 25. či 26. října zaběhat, přibalte si do ledvinky i občanku a zaběhněte do své volební místnosti. Volební lístky si sebou brát nemusíte, ty vám tam určitě dají.
Pojďme konečně udělat tlustou čáru za minulostí, za hnutím odporu a začněme se chovat jako svéprávní lidé, začněme společně pracovat na přítomnosti, protože přítomnost je to, co ovlivní budoucnost a minulost, minulost je jen minulostí, z níž je dobré se poučit, ale není dobré ji za sebou vláčet jako železnou kouli.
Tak a teď to běžme rozběhat – šťastný běh!
Vložit komentář
Souhlas s článkem. Musí začít každý u sebe a opravdu za sebe přemýšlet. Ale obávám se, že změna k lepšímu bude trvat ještě hooodně dlouho. První střípky postupné změny vidím ve svém okolí v takových věcech, jako je radování se z maličkostí, hledání si nových zájmů, vnímání krás přírody, atp. Když se člověkem umí zastavit, ohlédnout, přemýšlet a snažit se stát lepším člověkem, je to podle mě ta správná cesta.
Potvrzuji – volební lístky dostanete ve volební místnosti, pokud vyběhnete bez nich. Hlavní je platná občanka nebo cestovní pas :-)
I ty volební lístky se do ledvinky vejdou jako tréninková zátěž :
zkušení běžci mohou vzít všechny, běžci začátečníci pouze hlasovací lístek strany kterou chce volit. A pak už do lesa, podzimní příroda je kouzelná, přeji příjemné výběhy!
Hlavně nevolit ty, co dlouhodobě byli tolerantní k hazardu a škrtili peníze na rozvoj sportu (zejména mládeže) ....
Jsem rád, že stále více lidí v mém okolí pochopilo přesně to, na co Miloš apeluje tímto článkem a půjdou volit podle svého nejlepšího přesvědčení a nikoli podle průzkumů veřejného mínění pro ně "nejmenší volitelné zlo".
Běžme na to. Stojí to za to. Jako u běhu. Hlavní je začít.