Co stojí za námahu… vývojové cviky v kondičním tréninku
Různé styly cvičení, zajímavé a ještě zajímavější pomůcky – tréninkových prostředků je dnes na trhu nepřeberné množství. Jak z nich vybrat to pravé? Kondiční trénink má podporovat naše zdraví a zvyšovat výkonnost. Zábava je zde až druhotná, především potřebujeme, aby to fungovalo. Šablonou výběru jsou vždy metodické zásady. Chceme, aby nás cviky připravily na praxi, byly účinné a jednoduché, aby upoutaly naši pozornost a byly co nejvšestrannější (viz předešlé články). Těmto podmínkám málokterý moderní směr vyhovuje a většinou se vracíme ke starým osvědčeným metodám staré školy. V programu CoreFit® (www.corefit.cz) pracujeme ve dvou oblastech – se cvičením s vlastní vahou zaměřeným na vývojové cviky a s kettlebell tréninkem (o kettlebellu více v příštím díle).
Vlastní tělo bylo vždy tou nejlepší tělocvičnou. Máme ho vždy s sebou a cvičení nic nestojí. Vývojové cviky jsou inspirované poznatky vývojové kineziologie. Vycházejí z přirozených pohybů malých dětí, kterými jsme všichni objevovali svůj pohybový život. Dětské pohyby jsou geneticky zakódované a automatické. Dítě získává pohybové zkušenosti, používá své tělo v souladu s jeho stavbou – zdravě a účinně. Vývojové pohyby probíhají v tzv. zkřížených pohybových vzorech. Končetiny vykonávají protichůdný pohyb, stejným směrem se pohybují protilehlá paže a dolní končetina.
Vývojové pohyby od přírody formují fyziologické dýchání, budování pohybové stability a zapojování svalů do pohybových řetězců. Fungují nejen u dětí, ale i u dospělých. Cviky, které z vývojových pohybů vycházejí, odvozujeme od základních poloh (leh na zádech i na břiše, poloha na čtyřech v kleče, šikmý sed, stoj) a především přechodů mezi nimi. Tyto cviky dokonale podporují získávání správných pohybových i dechových návyků. Podněcují zpevnění středu těla a celého trupu pro pohyb končetin. Má to samozřejmě háček – co se u dítěte děje spontánně, musíme v dospělosti podpořit svým úsilím. Dítě je nepopsaný list papíru, zatímco dospělý si do cvičení přináší zažité špatné návyky. Proto cvičíme s důrazem na správné dýchání, držení těla, pohyby vedeme vědomě v žádané formě. Potřebujeme udržet pozornost na cvičení, aby špatné návyky nepřevzaly kontrolu nad pohybem. Vývojové cviky jsou pro většinu dospělých velmi tvořivé a hravé, takže soustředit se nebývá velký problém.
Vývojové cviky umožňují začít od úplných začátků -- stejně jako u dětí, budovat pevné pohybové základy a postupně přidávat na obtížnosti. Stupňujeme požadavky na sílu, pohyblivost i koordinaci od úplných základů až po velmi náročná provedení. Cvičíme v různém tempu. Začínáme pomalu a s lepším zvládnutím cviků postupně zrychlujeme nebo naopak výrazně zpomalujeme jejich provedení. Snažíme se mít pohyb neustále pod kontrolou. Kdykoli v průběhu cviku bychom měli být schopní zastavit, zpomalit, zrychlit nebo změnit směr. Na ukázku uvádíme jeden z jednodušších cviků.
Z podporu klečmo vykročíme jednou, pak druhou nohou do předklonu rozkročmo na plných chodidlech a s dlaněmi na zemi. A zase zpět. Střídáme začínající nohu. Po celou dobu se snažíme o co nejlepší kontakt se zemí. Držíme stažené břicho, ramena dozadu a dolů, vzpřímená záda a temeno v prodloužení páteře. Nadechujeme na kolenou a v předklonu, vydechujeme v průběhu pohybu. Pohyb začíná stažením břicha spolu s výdechem a na něj navazuje pohyb dolních končetin.
Při cvičení nás zajímá především kvalita pohybového provedení. Lepší dvě dobrá opakování než dvacet špatných. Správné dýchání, držení těla, postupné zapojení jednotlivých segmentů vyžadují soustředění a trpělivost. Minimálně v začátcích nic nezkazíte asistencí instruktora. Hrajte si s pohybem. Hýbejte se lépe.
Vložit komentář