ARMSTRONG – lapač pachu
Lance Armstrong opět plní sloupky sportovních rubrik, ale neměl by plnit jen je, neboť „problém Armstrong" je mnohem hlubší. Tak nějak mi připomíná středověk a jeho hon na čarodějnice, či druhou světovou válku a období po ní, kdy jedni udávali druhé, jen aby sami očistili své jméno. Ze všeho nejvíc mi to ale připomíná smrdící rozkládající se rybu nebo bažinu a Lance, ať už je vinný či nikoliv – dosud mu nikdo vinu neprokázal, mi připomíná lapač pachu, který má skrýt to, co smrdí nejvíc a sice systém, kterému vládnou jednoznačně prachy!
Včerejší deník Sport přinesl článek Báry Žehanové, požádal jsem ji, abychom jej mohli uveřejnit, i s tím, že jsem jí řekl, že k tomu napíšu vlastní vyjádření.
Armstrong – zapomeňte na jeho vítězství!
Vezměte tužky anebo zmizíky, bude se škrtat. Lance Armstrong už není sedminásobným vítězem Tour de France. Trest včetně doživotního distancu, který na cyklistu uvalila v srpnu Americká antidopingová agentura USADA, včera potvrdila i Mezinárodní cyklistická unie. Místa v kolonkách pro roky 1999 až 2005 zůstanou asi prázdná. Armstrong by měl vracet i peníze za vítězství.
Sedm ročníků v historii Tour de France by mělo jako memento zůstat bez prvního muže. „Černé roky musejí být označeny chybějícím vítězem. Příběh Lance Armstronga je příběhem opravdového talentu, který zbloudil," říkal pro agenturu AFP Christian Prudhomme, šéf Tour de France. „Musíme ale říct, že nebyl jediným zapleteným jezdcem. Musíme se podívat kolem a potrestat i ostatní. Je nutné, aby usvědčení šla za šampiona."
Tour bez krále, to je pravděpodobný výstup, neboť druzí Alex Zülle, Jan Ullrich, Ivan Basso, Joseba Beloki, Andreas Klöden i další v pořadí byli spojeni s dopingem. O tom, zda ročníky 1999 až 2005 i další závody opravdu zůstanou bez vítěze, rozhodne v pátek jednání Mezinárodní cyklistické unie UCI. Ta včera potvrdila trest pro Armstronga včetně doživotního zákazu startů a odebrání výsledků od 1. srpna 1998, jak ho na bývalého cyklistu uvalila Americká antidopingová agentura.
Po Armstrongovi taky organizátoři Tour de France budou chtít vrátit prize money, jež by měly dosahovat kolem tří milionů dolarů (asi 57 milionů korun). Také společnost SCA Promotions zřejmě bude žádat zpět tučné bonusy za navazující vítězství na Tour. Mezinárodní olympijský výbor také řeší, zda by měl 41letý Armstrong přijít o olympijský bronz z Her 2000.
Američan dál mlčí, v pátek na akci k 15. výročí své nadace pro boj s rakovinou říkal: „Bylo to pár zajímavých a těžkých týdnů pro mě, mou rodinu, přátele a tuhle nadaci. Hodně lidí se mě ptá: Člověče, jak se máš? Vždy odpovídám, a myslím to vážně: Už jsem se měl líp, ale taky hůř."
Proti verdiktu se ještě může do 21 dní odvolat Mezinárodní antidopingová agentura. UCI nyní bude řešit, co dál. „Armstrong nemá místo v cyklistice. Zaslouží si být v ní zapomenut. Tohle už se nesmí nikdy opakovat. Cyklistika není na křižovatce poprvé. Najde novou cestu vpřed," prohlašoval její šéf Pat McQuaid, který odmítl, že by měl odstoupit.
UCI však čelí vlně kritiky. Za to, že od Armstronga a lidí kolem něj přijala peníze, což vede ke spekulacím o krytí pozitivních testů. „Domněnky, že si Armstrong kupoval UCI, jsou absolutně nepravdivé. Žádné pozitivní testy nebyly." Ale přístup UCI systém bujícího dopingu zrovna nepotíral. Podle vyjádření Martiala Saugyho, šéfa antidopingové laboratoře v Lausanne, pro agenturu AFP, měl Armstrong podezřelý test (nikoli pozitivní) v roce 2001 na závodě Kolem Švýcarska.
„UCI mi na konci června 2002 řekla: Varovali jsme toho jezdce, od kterého jste měli podezřelý vzorek v roce 2001. Teď měl jiný podezřelý vzorek v jiné laboratoři a rád by věděl, jakou metodou byl testován. Ten závodník byl Armstrong. Teprve tehdy jsem se o tom dozvěděl. Politika UCI v té době byla pozvat si důležitého závodníka k podání vysvětlení. To byl jejich přístup k prevenci."
Od té doby se antidopingové postupy vylepšily. Nicméně vědec Michael Ashenden, jenž byl součástí panelu expertů posuzujících biologické pasy jezdců, varuje,že pokud to vedení cyklistiky míní s lepší budoucností vážně, musí se přestat chlácholit „čistší" současností.
„Před pár lety bych UCI považoval za světové lídry, zlatá doba byla kolem roku 2008. Ale od té doby to jde z kopce. Realita je, že třetina závodníků na stupních vítězů Tour de France od roku 2008 je nějak očerněna dopingem. Nechápu, jak to někdo nemůže vidět jako hroznou obžalobu."
O CO ARMSTRONG TAKÉ PŘIJDE
- Vítězství na Tour de France 1999 až 2005 plus dvě etapy
- 3. místo na Tour de France 2009
- Vítězství na Kolem Švýcarska 2001 plus dvě etapy
- Triumf na Dauphiné Libéré 2002 a 2003 plus čtyři etapy
O CO MOŽNÁ PŘIJDE
- Bronz z časovky na OH 2000
Barbora Žehanová je redaktorkou sportovního oddělení deníku Sport a článek vychází s jejím souhlasem. Článek vyšel v úterním vydání deníku Sport dne 23.10.2012
Mnozí říkají, že Lance Armstrong se tím, že se odmítá hájit, přiznal k tomu, že dopoval. Svá tvrzení dokládají tím, že 20 lidí jej obvinilo! Ale kde jsou důkazy? Pro mě, ač doping neuznávám a vždy budu proti němu, zůstane Lance symbolem odvahy a touhy člověka postavit se osudu.
Že se nehájí? Vy byste chtěli strávit několik let nebo možná celý zbytek života tím, že se budete stále donekonečna, pokaždé, když se objeví někdo nový, kdo proti vám vznese obvinění, aby se sám obhájil, hájit a dokazovat svou nevinu? A když ji dokážete, stejně si lidé řeknou: „Dobře, ale Bůh ví, jako to skutečně bylo?“
Lance má vrátit všechny vydělané peníze, které nabyl „podvodem“! V tom případě ale musí investorům a sponzorům vrátit všechny peníze i ti, kteří je na jeho jméno vylákali, myslím tím především celou slavnou TdF, o níž jde především.
Jak v této situaci postupovat, nevím, každé řešení je špatné, jedno však vím jistě: NĚCO TADY SMRDÍ A UŽ DLOUHO, a Lance má být tím, kdo ten pach schytá a pak bude vše vonět jak šípková růže.
Vy tomu věříte?! Tak to vám tedy závidím. Nejspíš bychom měli všichni slézt znovu ze stromů a začít znovu od 0!
A aby toho na vás nebylo málo, tak přidám , co o tom píše Petr Volf v Reflexu.
Vložit komentář
Ze Lance dopoval, o tom lze mit tezko pochyb. Staci si projet seznam usvedcenych z one doby, ktere vsechny valcoval a to casto rozdilem tridy. On akorat doplatil na to, ze na celem systemu nejvice vydelal. Pad z nejvyssiho mista nejvic boli a pritahuje nejvice obecenstva. Spousta lidi zevnitr mu navic dava sezrat jeho aroganci a leta divadylka "obhajce cistoty". Neco jako kdyz chytli Ratha s krabici od vina – taky dostal sezrat s uroky cele sve pokrytectvi za dlouha leta nazpatek.
kdyby takového člověka jako je Armstrong po dojetí etapy potkal doktor a nevěděl, že je to závodník, tak ho bez milosti nacpe dopingem dá mu EPO a další ,,sajrajty'' aby ten člověk přežil. Kdo je bez viny ať hodí kamenem. To by pak z Tour musela odstoupit první třetina celého startovního pole.
Armstrong je borec a neskutečně silný ,,člověk'' ať už dopoval nebo ne.
Opravdu bych to nazval "hon na čarodějnice". Celou sportovní kariéru neměl ani jeden pozitivní dopingový nález a pak na základě výpovědí několika cyklistů se celá cyklistiká historie bude přepisovat. A k tomu, všichni, kteří se přiznali k dopingu, dostanou stop na půl roku v době, kdy se téměř nezávodí!!! Je to absurdné!!! Nejsem zastáncem dopingu a nejsem ani fanda Lance Armstronga. Jsem jen rekreační sportovec a fanda sportu.
Lance je disciplinární oběť, na kterou navalili hříchy a špínu celé novodobé historie cyklistiky. Víme to všichni. Doživotní zákaz startů na závodech beru jako omezení lidské svobody – přesně té svobody, kterou USA nepopiratelně prosazuje na celém světě.
Celá kauza opravdu smrdí. Tolik křivdy spáchané na jednom člověku je přímo šokující a to vše na základě hanebného udavačství bývalých usvědčených rádoby kamarádů.
Děkuji za opravdu hezký článek. A taky Miloši tobě za tvůj názor, protože ho zcela sdílím. Po všech pročtených článcích a diskuzích jsem měla pocit, že jen já mám pocit, že Lance je hlavně tím, kdo musí být obětním beránkem, aby se současná cyklistika na chvíli "očistila". A to samozřejmě nejsem zastáncem dopingu...